Polam- Piła

Literatura zwiazana z szeroko pojętym oświetleniem, dokumentacja techniczna i fotograficzna.

Polam- Piła

Postprzez qba » 21 października 2023, 22:46

Ciekawa lektura - wspomnienia p. Zygmunta Karabanowicza, byłego, wieloletniego dyrektora pilskiej fabryki żarówek. Rzuca nieco światła na losy fabryki, inwestycje, współpracę z zagranicznymi kontrahentami, a także bardzo krytycznie opowiada o prywatyzacji i wykupieniu przez Phillipsa:
https://drive.google.com/file/d/1dOL45z ... p=drivesdk
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Polam- Piła

Postprzez Meskel » 26 stycznia 2024, 22:09

Dziękuję za tę lekturę.
Niestety zakłady w Pile upadają, a ostatnie decyzje UE o zakazie sprzedaży świetlówek są tylko gwoździem do trumny.
Jakie będą dalsze losy zakładu - czas pokaże.

Pozdrawiam z Piły :)
Meskel
 
Posty: 49
Dołączył(a): 29 maja 2023, 23:00

Re: Polam- Piła

Postprzez qba » 27 stycznia 2024, 09:08

To było do przewidzenia, ktoś sobie wymyślił, że ma być tylko jedna technologia oświetleniowa i na terenie Europy ma nie być wcale przemysłu oświetleniowego "Po co produkować w Europie jak można sprowadzić z Chin". Cała ta polityka klimatyczna przypomina wyrzucanie śmieci za płot sąsiada. Mam też książkę "W dobrym świetle" o historii zakładów w Pile do 2008r i wypowiedziami pracowników. P.Zygmunt Karabanowicz zmarł ponad rok temu.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Polam- Piła

Postprzez Meskel » 29 lutego 2024, 02:40

Dokładnie tak jest. Nie chcę oczywiście demonizować technologii ledowej, bo ona jest na pewno bardziej energooszczędna od lamp wyładowczych czy świetlówek i ma wiele innych zalet, ale nie podoba mi się sposób, w jaki jest ta technologia wprowadzana, a raczej narzucana.
Mam problem przede wszystkim z jednorazowym sprzętem oświetleniowym, zaprojektowanym tak, aby nie można było wymienić łatwo podzespołów. Zasilacze, panele z diodami, to wszystko jest nieustandaryzowane, w przeciwieństwie do żarówek, lamp wyładowczych czy świetlówek. Trwałość led też nie jest dużo wyższa od sody czy świetlówek xtra, a jednak do wszystkich opraw led nie można łatwo kupić źródła światła czy zasilacza, bo każdy producent ma swoje ledy.
Wygląda to na planowane postarzanie produktów.

Ta druga książka jest dostępna gdzieś w sieci?
Meskel
 
Posty: 49
Dołączył(a): 29 maja 2023, 23:00

Re: Polam- Piła

Postprzez qba » 29 lutego 2024, 06:16

Drugą książkę mam w formie tradycyjnej, ale czasami pojawia się na allegro. Jednorazowy sprzęt to porażka, zwłaszcza sama idea oprawy będacej jednocześnie źrodłem swiatła, nierozbieralnej i nienaprawialnej.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Polam- Piła

Postprzez latarnik » 29 lutego 2024, 22:19

Meskel napisał(a): Mam problem przede wszystkim z jednorazowym sprzętem oświetleniowym, zaprojektowanym tak, aby nie można było wymienić łatwo podzespołów.


Ja też tego kompletnie nie akceptuję, i nie kupuję opraw z niewymiennym źródłem; kiedy mój brat robił remont, spowodowałem by kupił wszystkie oprawy na E27, E14 lub GU10 i na pewno za jakiś czas mi podziękuje :twisted:
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: Polam- Piła

Postprzez Meskel » 8 marca 2024, 02:52

Mam to samo u siebie na mieszkaniu. W zabudowach mam oprawy i świetlówki T8 (majstry wielkie oczy robili). Najstarsze z 2004 r. Philipsy. Resztę opraw mam na GU10 lub E27/E14, ale obecnie dostępna chińska tandeta nie spełnia moim zdaniem żadnych norm. Przewody to są jakieś linki 0,5 mm2, które mogą pracować najwyżej na ledach. Blaszka jak od konserwy, a oprawki są z takiego plastiku, że stopiłyby się po 5 min od wkręcenia żarówki 60W. W WC mam zamontowaną oprawę LUG Argus na 54W z eleganckim korpusem aluminiowym, a w łazience jakieś chińskie kloszowe. Po roku podsufitki stalowe są całkowicie zardzewiałe :lol:
Jedyne ledy jakie akceptuję to Philips master led expert color. Są drogie, ale bezawaryjne, ściemnialne i mają światło 930. Jest to barwa niemalże identyczna z polskimi świetlówkami Philips master de luxe 930, które moim zdaniem mają najpiękniejsze światło z świetlówek (Osram się umywa). Tylko w tym świetle białe ściany są ciepło białe, a nie różowe czy pomarańczowe. Niestety mam tylko 4 sztuki, ale trwałość ich jest na tyle dobra, że po półtora roku świecenia po 7 godzin dziennie nie mają praktycznie żadnego zaczernienia. Myślę, że spokojnie z 10/15 lat poświecą. Produkcja pilska oczywiście.
Meskel
 
Posty: 49
Dołączył(a): 29 maja 2023, 23:00

Re: Polam- Piła

Postprzez qba » 8 marca 2024, 12:40

Książka "W dobrym świetle"
Obrazek
Słynne logo PILA pojawiło się w 1984r.
Obrazek
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Polam- Piła

Postprzez famorix » 8 marca 2024, 20:19

Ciekawa książka. Swoją drogą myślałem , że logo ''PILA'' pojawiło się w 1990 roku
Avatar użytkownika
famorix
 
Posty: 148
Dołączył(a): 8 maja 2023, 15:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Polam- Piła

Postprzez qba » 8 marca 2024, 22:08

W dzieciństwie ok 1986-88 dostawałem czasem do zabawy kartoniki po żarówkach i były też granatowe z okienkiem i logiem PILA, bez mocy nadrukowanej w głównej częsci opakowania. W 1990 pojawiły się odrębne kolory dla każdej mocy, choć forma opakowania była taka sama jak w latach 80.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Następna strona

Powrót do Katalogi, książki, opisy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości