Plafoniera Technolux Typ 1119 Cracks 3

Plafoniera Technolux Typ 1119 Cracks 3

Postprzez amisiek » 16 grudnia 2010, 20:10

Oto efekt przeróbki niedrogiej (poniżej 40 zł) i całkiem niezłej prostej plafoniery Technolux 1119 wzór Cracks3. Oryginalnie w tej oprawie można obsadzić żarówki do 100W mocy, oprawka E27 jest ceramiczna. Producent sugeruje, że oprawa ta jest gotowa do świetlówek energooszczędnych, ale pozostawiam tę sugestię producentowi. Wymontowałem oprawkę. Początkowo obsadziłem źródełko MH 70W - małą lampę CDM-Tc 70W niestety /830, bo tylko taką miałem wolną.
Obrazek
Jak widzicie, to źródło świetnie pasuje do tej plafoniery, zatem jesli 6 tys lm wystarczy w czymś takim, to gorąco polecam!
Obrazek
Obrazek
Jak doskonale widzicie, takie źródło się świetnie nadaje, bo miejsca jest sporo, odstęp dobry, więc świecić będzie dobrze i szkło nawet nie będzie mocno nagrzane.
Obrazek
70W to jednak nie jest nic wielkiego, więc zmieniłem oprawkę na słuszniejszą.
Obrazek
To już się miesci na wcisk i wymaga trochę pracy w zamocowaniu, ale jak widać, da się. Start:
Obrazek
Obrazek
Pełna moc, 20 tys lm z HQI-T 250W /D, statecznik elektromagnetyczny.
Obrazek
Bardzo ładnie oświetla kuchnię, to, co wydostaje się z tyłu poza matową szybą, robi oświetlenie pośrednie.
Obrazek
Jest to jedna z lepszych plafonier, łącząc oświetlenie bezpośrednie przez matową szybę, z pośrednim, odbitym od białej ściany. Rewelacja!
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Plafoniera Technolux Typ 1119 Cracks 3

Postprzez mosfetkiler » 17 grudnia 2010, 13:19

Jak już kiedyś wspominałem, wykorzystuję takie "półplafony" z matowym szkłem jako oprawy do małych MH (kosztowały po 7,99PLN). Zauważyłem, że jednak miejsce zawieszenia ma bardzo duży wpływ na osiągane efekty oświetleniowe.
MH 70W 942 RX7s umieszczony przy próbach w kuchni 9,5 m2 na szafce w narożniku dawał wręcz słabe oświetlenie,
a lampa 35 W Powerball 942 w takim plafonie umieszczona w połowie długości sciany pod sufitem zapewnia niezły poziom oświetlenia.
Lampa CDM 930 35W umieszczona prowizorycznie w żyrandolu pokoju ok 20m2 (środek sufitu) daje niezgorsze oświetlenie,
chociaż pewnie gdyby ją umieścić optymalnie (jest problem z powodu konieczności przerabiania oprawki na G12) to oswietlenie nawet takiego pomieszczenia byłoby całkiem znośne.
Wydaje mi się (chociaż mogę się mylić), że nie warto pakować lampy o nawet sporej mocy gdzieś do kąta bo efekty i rachunek za prąd pewnie rozczarują...
P.S.
Amisiek skąd masz taką elegancką oprawkę G12?
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Re: Plafoniera Technolux Typ 1119 Cracks 3

Postprzez amisiek » 17 grudnia 2010, 14:55

mosfetkiler napisał(a): Wydaje mi się (chociaż mogę się mylić), że nie warto pakować lampy o nawet sporej mocy gdzieś do kąta bo efekty i rachunek za prąd pewnie rozczarują...

Masz rację, dlatego ta plafoniera zawiśnie na suficie. Ale teraz nie mam wiertary, która poradziłaby sobie z tym diabelskim żelbetem, więc na razie oprawa stoi sobie na szafce. Świeci tak sobie, mimo to, że lampa daje naprawdę konkretny strumień, ale po przeniesieniu na sufit, będzie OK. Już i tak się śmieją ze mnie, że jestem hardcorem :twisted: ale ta lampa naprawdę ładnie świeci.
Trzeba będzie jeszcze poeksperymentować, bo efekty są bardzo pozytywne. Może niekoniecznie w kierunku dużych mocy, ale raczej innego rozmieszczenia źródeł i innej dystrybucji światła.

mosfetkiler napisał(a):Amisiek skąd masz taką elegancką oprawkę G12?

To jest G8,5, oprawka kosztowała swego czasu 10zł na Allegro. Lampa to CDM-Tc 70W, wymaga statecznika elektronicznego.
Jest całkiem sensowny sposób obsadzenia lampy CDM-T (HCI-T) w trzonku G12 do standardowej oprawy - trzeba kupić małą oprawkę G12, która ma podobną średnicę do trzonka E27. Następnie zbić starą przepaloną żarówkę, wydłubać jej resztki, oczyścić z kitu i wkleić na epoksyd taką oprawkę do tego trzonka. Teraz tylko podłączyć układ zapłonowy i świeci :D Sprawdzone w praktyce z niewielkimi oprawami, oprawka G12 kosztuje około 25zł na Allegro.

Edit:
Po dłuższych testach i sugestii mosfetkilera (bardzo słusznej!) doszedłem do wniosku, że w rogu pomieszczenia lepiej sprawuje się keksówka, gdyż ma lepszy odbłyśnik. Zdemontowałem 250W z tej plafoniery i założyłem standardowe G12 + zapłonnik tymczasowo wymontowany z innej oprawy. Obsadzone jest teraz CDM-T 35W /930, działa na stateczniku świetlówkowym L36W i świeci całkiem porządnie. Tak przy okazji - o ile szkło tej plafoniery nie doznało żadnych strat spowodowanych długą pracą lampy 250W, o tyle przyjarał się odbłyśnik, bo był zrobiony z kiepskiego materiału. Jak widać na załączonym obrazku. Uważam, że po wymianie odbłyśnika na coś zrobionego z porządnej blachy, taka plafoniera może śmiało działać nawet z tak słusznym źródłem. Zatem na pewno będzie działać dobrze z MH 35, 70 i 150W.
Obrazek
Gdy przyjdzie paczka z lampami, znajdzie się tam docelowe źródełko a plafoniera na suficie.

edit - tak to wygląda
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01


Powrót do Modyfikacje opraw

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości