Pytanie laika dotyczące ORZ7

Pytanie laika dotyczące ORZ7

Postprzez 1On » 9 listopada 2011, 13:42

Witam

Na wstępie proszę o wyrozumiałość bo jestem laikiem w kwestii elektryki i elektroniki.

Sprawa dotyczy oprawy ORZ7 oraz zastosowanej w niej wysokociśnieniowej lampy rtęciowej.
Oprawa moim zdaniem (laika) nie była grzebana bo faktycznie zastosowana jest tam lampa rtęciowa.

Problem z jakim pisze jest dwojakiego rodzaju.

Po pierwsze chciałbym zastosować w tej oprawie "bezpieczniejsze" źródło światła (wydaje mi się, że te rtęciówki nie do końca są bezpieczne).
Po drugie chciałbym zastosować lampę / żarówkę o mniejszym poborze energii, bo nie jest mi potrzebne światło tak mocne jak dedykowane do tych opraw.

Chodzi jednak o to by przy zastosowaniu innej lampy / żarówki nie przerabiać układu który jest już zainstalowany w oprawie - powód prosty, szkoda grzebać w czymś co zostało skonstruowane jako całość.

Proszę więc o porady co mogę tam wkręcić aby spełnić dwa wymienione wyżej warunki.

Za pomoc z góry dziękuję.
1On
 
Posty: 33
Zdjęcia: 24
Dołączył(a): 9 listopada 2011, 13:23

Re: Pytanie laika dotyczące ORZ7

Postprzez amisiek » 9 listopada 2011, 14:35

Witamy na Forum.
Lampa rtęciowa (źródło światła w oprawie) jest bezpieczna. Nie ma możliwości by przy sprawnym osprzęcie wybuchła lub w inny sposób zaszkodziła otaczającym przedmiotom i osobom. Jedyny minus dotyczy wydajności źródła - tutaj lampy metalohalogenkowe oraz sodowe wygrywają. Dodatkowo lampy metalohalogenkowe dają lepszej jakości światło.
Moim zdaniem oczekiwana przez Ciebie modernizacja pod kątem mniejszego zużycia energii nie ma sensu, lepiej w to miejsce zastosować nowoczesną oprawę wyposażoną w metalohalogenkowe źródło światła o mocy rzędu 70-150W. Dlaczego? Bo taka modernizacja w przypadku ORZ7 wiąże się z wymianą statecznika na właściwy, zabudowania zapłonnika oraz wymiany oprawki z E40 na mniejszą z gwintem E27 dla źródła HQI-T 70W. Koszty te są zbliżone do kosztów nowej oprawy, która ma znacznie lepszą optykę.
Jeśli w tej oprawie nadal jest lampa rtęciowa, to polecam w pierwszej kolejności wymianę lampy na nową. Lampa rtęciowa ma to do siebie, że w miarę zużywania się, świeci coraz słabiej, ale pobiera cały czas tyle samo energii. Także obsadź nowego LRFa i zobacz jak to świeci. Możesz użyć lampy sodowej z mieszaniną Penninga (WLSp), którą wkręcasz zamiast rtęciowej bez zmiany układu. Możesz także zabudować zapłonnik i użyć lampy metalohalogenkowej 250W. Nie osiągniesz jednak zmniejszenia zużycia energii elektrycznej.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Pytanie laika dotyczące ORZ7

Postprzez FOX » 9 listopada 2011, 14:36

Witaj!
Pytanie podstawowe- jakie oprawa ma obecnie zastosowanie lub do czego chcesz ją użyć?
Jak często ma być włączana bo może się okazać że w układzie jakim jest obecnie będzie bardziej wydajna niż po przeróbce
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Re: Pytanie laika dotyczące ORZ7

Postprzez 1On » 10 listopada 2011, 07:41

Witam

Dziękuje za przywitanie na forum amisiek :)

Cała ta moja "przygoda" z oprawą ORZ zapoczątkowała się zwyczajnie, od wertowania informacji w internecie.
Mam kilka takich opraw, zostały mi one niejako w spadku. Pierwotnie chciałem je sprzedać ale naoglądałem się zdjęć w internecie oraz przejrzałem różne wątki i wyszło na to, że takie zestawy traktowane są przez wielu jako pasja i hobby.
Zazwyczaj pozbywam się niepotrzebnych rzeczy ale w tym przypadku po prostu zrobiło mi się szkoda. Oprawy są w dobrym stanie, wystarczy je odświeżyć i sprawa załatwiona.
Zacznę może odnosić się chronologicznie do Waszych podpowiedzi ale na początek się zapytam - czy te lampy rtęciowe są niebezpieczne? Gdzieś wyczytałem, że można nawet stracić wzrok jak pękną. Co prawda do tej pory były podwieszone w przewiewnym miejscu ale na niskiej wysokości. W związku z tym, że może zajść potrzeba usytuowania lamp w mniej przewiewnym miejscu to czy powinienem się bać rtęciówek?
Amisiek - czyli zamiast rtęciówki mogę założyć lampę sodową? Zauważyłem na allegro, że mają one mniejszy pobór energii (minimum rzędu 100W).
FOX - moje oprawy będą prawdopodobnie służyły do oświetlenia wnętrza niewielkiej wiaty (nie będzie ona jakoś strasznie zabudowana ale należy zakładać opcję pesymistyczną, czyli nie będzie przewiewana). Lampa nie będzie często używana ale mimo wszystko chciałbym zastosować lampę rzędu 100W. Nie zależy mi także na silnym oświetleniu pomieszczenia, kolor także nie gra znaczącej roli. Powód prosty - do tej pory przy włączonych lampach i tak musiałem doświetlać miejsce pracy zwykła warsztatową żarówką (np. przy robieniu czegoś przy samochodzie).
Teraz kwestia czemu uparłem się na te ORZty. W sumie chodzi o to co napisałem na wstępie. Może jest to coś w rodzaju szacunku do rzeczy, które niektórzy uważają za wartościowe. Poniekąd jest to także chęć posiadania czegoś innego, niż to co posiada większość. Nawet gdybym chciał sprzedać ORZty to i tak majątku za nie nie dostanę, więc będę drążył temat (za waszym przyzwoleniem oczywiście) aż znajdę złoty środek.

P.S. w przyszłym tygodniu postaram się zamieścić zdjęcia co mam bo może mi dzięki temu coś więcej podpowiecie.

Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie
1On
 
Posty: 33
Zdjęcia: 24
Dołączył(a): 9 listopada 2011, 13:23

Re: Pytanie laika dotyczące ORZ7

Postprzez amisiek » 10 listopada 2011, 10:50

Ok to po kolei, może w punktach.
- Każda lampa musi pracować na właściwym dla niej osprzęcie. Oznacza to, że wbudowany w popularną "łyche" statecznik STR 250W będzie odpowiedni tylko do lamp, które z nim mogą pracować, czyli rtęciowych 250W, sodowych WLSp 210/220W oraz po zabudowaniu zapłonnika w komorze osprzętu - lampy metalohalogenkowe 250W i normalne sodowe 250W (które jednak będą niedociążone). Zatem:
- jeśli masz zamiar wymienić lampę na taką, która pobiera mniej energii elektrycznej, musisz wymienić statecznik.
- Ponadto lampa o mocy rzędu 200W ma zazwyczaj trzonek E40 i oprawka pod taki trzonek jest w ORZ7, a lampa MH 100W ma E27 (wiem, są wyjątki). Zatem zmiana lampy na moc 100W oznacza konieczność użycia przejściówki z E40 na E27 lub wymiany oprawki.
- Jeśli chcesz zmniejszyć pobór energii, możesz kupić statecznik sodowy 150W, zapłonnik szeregowo równoległy, przejściówkę i właściwą lampę o mocy 150W. Polecam stosunkowo niedrogą lampę metalohalogenkową 150W, HQI-E 150W/NDL, jest w trzonku E27. Do Twoich celów - wystarczy.
- Soda według mnie to najgorszy możliwy wybór i unikałbym go.
- Ponieważ nie będziesz włączać tego non stop, może warto zrobić tak - założyć do oprawy zapłonnik i kupić lampę HQI-T 250W/D. Będzie nieco niedociążona ale będzie świecić bardzo dobrze, z dostateczną barwą światła. 250W to stosunkowo niewiele a lampa powinna dać około 17-18 tys lm. Po odnowieniu oprawy powinieneś mieć ładne światło. Ewentualnie możesz wymienić statecznik na taki, który daje prąd właściwy dla lamp sodowych i metalohalogenkowych, wtedy HQI-T będzie pracować pełną mocą dając przy tym bardzo dobre światło.
Oczywiście wszystko to przy założeniu, że wieszasz odnowioną łychę. Jesli nie, to możesz świecić jak inni - naświetlaczem.
Najtańsza wersja to popularny naświetlacz na 150W Rx7s (poniżej 200zł na Allegro) i lampa HCI-Ts 150W/942 lub CDM-Td 150W /942, w cenie poniżej 80zł sztuka. Wynik? 12,5 tys lm wychodzące z naświetlacza czyli z grubsza tyle, co daje lampa rtęciowa 250W, ale światło tego MH jest znacznie lepszej jakości.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Pytanie laika dotyczące ORZ7

Postprzez mosfetkiler » 10 listopada 2011, 12:43

Ewentualnie coś takiego:
http://elight.com.pl/osram-hqit-250wnsi-e40-p-1642.html
Nie trzeba wymieniać statecznika i oprawy E40, mały zapłonnik powinien się zmieścić do komory osprzętu.
Co prawda Ra nie powala...
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Re: Pytanie laika dotyczące ORZ7

Postprzez amisiek » 10 listopada 2011, 13:04

Wg mnie, jeśli zabudowywać zapłonnik, to już taki normalny, co daje 5kV, by odpalić każdą lampę właściwej mocy. Zapłonniki małe są, do łychy zmiesci się spokojnie normalny szeregowo równoległy UZ.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Pytanie laika dotyczące ORZ7

Postprzez mosfetkiler » 10 listopada 2011, 13:15

Niewątpliwie swięta racja :D
Ale gdyby kolega chciał na początek tak "szybko i tanio" to może uzyć zastępczego układu z kondensatorem i zapłonnikiem swietlówkowym - w tym przypadku powinien wystarczyć.
Tutaj jakby taniej:
http://www.mezoko.com/OSRAM_POWERSTAR_HQI_T_250W_NSI-243.html
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Re: Pytanie laika dotyczące ORZ7

Postprzez 1On » 10 listopada 2011, 14:03

Fajnie, że chcecie mi pomóc :)
Powiem Wam, że mniej więcej potrafię czytać schematy elektroniczne ale przy tego typu układach na razie chciałbym się wstrzymać z dwóch powodów:
1) Koszt renowacji / modernizacji przekracza koszt nowej oprawy.
2) Nie mam na razie od czego zacząć - żadnych części, żadnych schematów , żadnych lamp i skromny budżet :)

Znowu wertowałem internet i znalazłem coś takiego:

http://www.natrium.com.pl/polish/katalo ... .html#WLSP

Rozwiązuje to tylko jeden problem - są bezpieczniejsze od rtęciówek a różnica mocy nieznaczna.

W następnym tygodniu podeślę zdjęcia co mam to może coś jeszcze mi podpowiecie.
1On
 
Posty: 33
Zdjęcia: 24
Dołączył(a): 9 listopada 2011, 13:23

Re: Pytanie laika dotyczące ORZ7

Postprzez mosfetkiler » 10 listopada 2011, 14:18

Ale będzie żółto (a na początku czerwono).
Schematy zastępczych układów zasilających są na forum ;)
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Następna strona

Powrót do Modyfikacje opraw

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości