Oświetlenie numerów domów - dawniej i dziś

Dyskusje na temat podświetlania budynków nocą, rodzajach opraw oswietleniowych i źródeł światła przeznaczonych do tego celu

Re: Oświetlenie numerów domów - dawniej i dziś

Postprzez Elektroservice » 24 kwietnia 2022, 18:09

Zobaczymy. Czujnik ruchu - u mnie ten nr nie przejdzie, nienawidzę czujników ruchu i u siebie tego nie zainstaluje nigdy :)
Co do czytelności to zobaczymy jak to będzie wyglądało z mlecznymi szybami i źródłem takim jak wcześniej użyłem do testów (czyli 10W LED). Jak będzie dobrze to tak zostaje i przy okazji oświetli kawałek podwórka, jak będzie słaba czytelność to wtedy będę musiał kupić coś słabszego ale na pewno nie będę przepłacać za filamenta skoro i tak źródło światła jest niewidoczne.
Do oświetlenia w razie potrzeby całego podwórka będzie OURW2250 z 2x HQI-E250W, w tym sezonie zostanie na pewno zainstalowana :)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Oświetlenie numerów domów - dawniej i dziś

Postprzez Lampka » 25 kwietnia 2022, 09:02

KaszeL napisał(a):Numerek ze zbyt mocnym źródłem będzie nieczytelny z zewnątrz - szczególnie z większej odległości.


Właśnie to jest częsty problem w oprawach mających mieć docelowe zastosowanie jako numeratory - świecą tak mocno, że rażą w oczy przechodniów (600-1000lm to sporo za dużo do takiej oprawy), a co gorsza jak podświetlenie jest nierówne, np. widać dwa pasy diod po bokach klosza.

Tutaj czytelność może poprawiać fakt, że konstrukcja i wycięte cyfry są dość grube i lepiej kontrastują z tłem, chociaż mimo wszystko uważam, że wlaśnie filamenty mają tutaj idealne zastosowanie.
Jeszcze alternatywną opcją moze być zastosowanie źródła światła, które będzie świecić typowo w dół, a szybki boczne będą podświetlane światłem na zasadzie odbicia od dolnej części konstrukcji latarenki (oświetlenie światłem pośrednim). Wtedy źródło światła najlepiej byłoby umieścić możliwie nisko - bedzie świecić mocno na dół, a szyby boczne będą delikatnie podświetlone.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6554
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Oświetlenie numerów domów - dawniej i dziś

Postprzez Utilizer » 25 kwietnia 2022, 16:49

To trzeba usiąść na spokojnie :mrgreen: Na moje 10W to też trochę za dużo do numerka, tak 5-7 jeszcze by styknęło :) może daj jakąś drugą oprawę gdzieś bliżej wejścia typowo pod oświetlenie obejścia
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Oświetlenie numerów domów - dawniej i dziś

Postprzez Elektroservice » 25 kwietnia 2022, 19:13

Mam "na stanie" sporo takich oto LEDów (tyle, że 6500K): https://allegro.pl/oferta/philips-zarow ... 0555873990
Właśnie takie coś wkręciłem testowo i nawet z przezroczystymi szybami nie było źle. Jak dam boczne szyby z mlecznej plexi a tylko dolna zostanie przezroczysta to będzie wszystko w porządku. Te "adresówki" w tym wydaniu na 99% miały oświetlać też to co pod spodem, bo inaczej nie byłoby na dole szybki :)
Skoro jest taka możliwość to dlaczego by z niej nie skorzystać :twisted:
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Oświetlenie numerów domów - dawniej i dziś

Postprzez Lampka » 27 kwietnia 2022, 00:01

W niektórych wersjach szybka na dole miała też za zadanie doświetlić nazwę ulicy, umieszczaną wtedy na kawałku blachy poniżej latarenki. Tego typu konstrukcja stanowiąca całość była popularna w Wielkopolsce - po prostu latarenka miała przedłużoną tylną ściankę o pole do wpisania nazwy ulicy, poniżej trójkątnej części. Nieraz też zamiast tego po prostu poniżej latarenki była mocowana normalna osobna tablica z nazwą ulicy.
Oczywiście oświetlenie wejścia w wielu przypadkach też wchodziło tu w grę, zwłaszcza gdy latarenka była instalowana bezpośrednio nad wejściem. Tego typu rozwiązania stosowano standardowo choćby w Krakowie, gdzie bardzo często latarenka była mocowana na metalowym płaskowniku, powyżej wejścia do budynku.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6554
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Oświetlenie numerów domów - dawniej i dziś

Postprzez Kuba123 » 20 maja 2022, 21:58

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Kuba123
 
Posty: 657
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 czerwca 2021, 22:03

Re: Oświetlenie numerów domów - dawniej i dziś

Postprzez Oswietlenie » 21 lipca 2022, 20:52

MRP200 napisał(a):Ciekawy podświetlany numer domu wpadł mi w obiektyw dziś w Warszawie na Marysienie Wawerskim.
Obrazek
Oglądając fotkę po fakcie zaciekawił mnie ten górny napis na "numerku".


Chyba dostała kamieniem :cry:
Pozdrawiam, Kacper
Oswietlenie
 
Posty: 53
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 9 czerwca 2021, 08:12

Re: Oświetlenie numerów domów - dawniej i dziś

Postprzez MRP200 » 24 lipca 2022, 00:18

Kamień odpada, bo szybki są całe. Po prostu, cienkie elementy stalowe po dziesiątkach lat się rozpadają.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Oświetlenie numerów domów - dawniej i dziś

Postprzez Gismot » 15 sierpnia 2022, 00:03

Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Gismot
 
Posty: 876
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 maja 2014, 20:10
Lokalizacja: Głogów\Zielona Góra

Re: Oświetlenie numerów domów - dawniej i dziś

Postprzez toomm40 » 15 sierpnia 2022, 13:24

wygląda trochę jak oprawa samorobna.ciekawe,czy i jak to świeci w nocy.być może w środku jest jakaś 50-letnia neonówka tląca..? kto wie
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5022
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Iluminacja architektury i obiektów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości