Oświetlenie numerów domów - dawniej i dziś

Dyskusje na temat podświetlania budynków nocą, rodzajach opraw oswietleniowych i źródeł światła przeznaczonych do tego celu

Re: Oświetlenie numerów domów - dawniej i dziś

Postprzez Utilizer » 8 stycznia 2020, 17:23

Lampka napisał(a):ZAMOŚĆ

Nie przypominam sobie żeby te podświetlane słupki z nazwami ulic były czynne :roll:
Utilizer

Zdjęcia: 2797

Postprzez Lampka » 9 stycznia 2020, 02:50

Widocznie miasto nie dba w odpowiedni sposób o te slupki lub są z jakiegos powodu odłączone. Faktem jest, że nie widziałem ich tam za dużo, głównie wzdłuż tej ulicy.
Te w Krynicy, czy też np. w Radomiu są czynne i świecą świetlówkami.

We Wrocławiu generalnie dba się o latarenki, gdyż stanowią tam obowiązujący powszechnie standard, podobnie jak w Krakowie i niektórych innych miastach w Polsce. Mimo to niektóre wspólnoty też montują na ich miejscach wszechobecne prostokąty z żółknącym kloszem.

Numerator pokazany na ostatniej fotce jest przykładem rozwiązania działającego na zasadzie paneli LED, zupełnie jak klasyka śląska, czyli kwadratowe numeratory w rameczkach, które zgrabnie udają numerki podtynkowe (sam kiedyś dałem się na to nabrać). Działają dokładnie na tej samej zasadzie, z tym że w latach kiedy powstawały pierwsze ich wersje, praktycznie jedyne dostępne diody świeciły na bladożółty kolor (ewentualnie zielony lub czerwony). Stąd ich wydajność była niewielka.

Tutaj przykład takiego numeratora, pokazany z bliska - egzemplarz wyprodukowany w maju 1997 roku, podświetlony bladożółtymi LEDami. Na tamte czasy to był hicior, jedne z wczesnych adaptacji LEDów do celów oświetleniowych / podświetleniowych.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Lampka

Zdjęcia: 14

Postprzez Gismot » 9 stycznia 2020, 13:51

Lampka napisał(a):Tutaj przykład takiego numeratora, pokazany z bliska - egzemplarz wyprodukowany w maju 1997 roku, podświetlony bladożółtymi LEDami. Na tamte czasy to był hicior, jedne z wczesnych adaptacji LEDów do celów oświetleniowych / podświetleniowych.
http://fotki.lighting-gallery.pl/images ... 82015.jpeg

W Zielonej Górze jest sporo takich numerków, sprawnych.
Podświetlenie na żółtych lub zielonych diodach LED,
Obrazek

Tak z ciekawości jaki zakład je produkował?
Gismot

Zdjęcia: 0

Postprzez Lampka » 9 stycznia 2020, 19:54

Łoo, to zielonych wersji jeszcze nie spotkałem. Porób koniecznie fotki w akcji - zarówno tych na zielonych jak i na żółtych diodach LED. Ciekaw jestem jak świecą. Jeśli chodzi o stare modele, to tu na śląsku występuje głównie wariant z diodami żółtymi, raz tylko widziałem egzemplarz, gdzie wykorzystano czerwone diody.

Te numeratory produkowane są od około 1993 roku, przy czym pierwsze wersje były jeszcze składane z profili kątowych. Wersje na tych gotowych ramkach zaczęły być robione od około 1995 roku.

Obecnie te numeratory nadal są produkowane, pojawiają się one m.in w Gliwicach, z tym że wykonywane są już w oparciu o współczesne białe diody:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

(sorry za jakość - mój telefon niechętnie radzi sobie po zmroku, a szczególnie na deszczu)

W Zielonej Górze oprócz kwadratów występują też numeratorki kształtem przypominające trochę stare telewizory z kineskopem - widzialem takie w centrum miasta. Wiszą one tam nadal?
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Lampka

Zdjęcia: 14

Postprzez Gismot » 18 lutego 2020, 01:33

Zielona Góra:

Lampka napisał(a):W Zielonej Górze oprócz kwadratów występują też numeratorki kształtem przypominające trochę stare telewizory z kineskopem - widzialem takie w centrum miasta. Wiszą one tam nadal?

Tak, w centrum są one bardzo popularne,

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Nieco starsza wersja, połowa lat 90 ale, czy ten numer jest tego samego producenta to nie mam pojęcia, w sumie wygląd identyczny po za tłem:
Obrazek

Obrazek
Gismot

Zdjęcia: 0

Poprzednia strona

Powrót do Iluminacja architektury i obiektów