Oświetlenie numerów domów - dawniej i dziś

Dyskusje na temat podświetlania budynków nocą, rodzajach opraw oswietleniowych i źródeł światła przeznaczonych do tego celu

Re: Oświetlenie numerów domów - dawniej i dziś

Postprzez toomm40 » 10 stycznia 2015, 00:07

obwód XXIII MO ? jakiś dawny rewir milicji obywatelskiej 8-)
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5024
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Oświetlenie numerów domów - dawniej i dziś

Postprzez qba » 10 stycznia 2015, 17:48

Najlepiej gdyby była w tym replika edisonowskiej żarówki, ale i tak pewnie jest nieczynne.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8343
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Oświetlenie numerów domów - dawniej i dziś

Postprzez MRP200 » 10 stycznia 2015, 22:53

toomm40 napisał(a):obwód XXIII MO ? jakiś dawny rewir milicji obywatelskiej 8-)

Tak by należało to rozumieć. Była to pewnie informacja pod który komisariat dzielnicowy MO podlegała dana ulica. Ten napis dowodzi też, że konstrukcja numerka jest wybitnie powojenna, bo Milicję Obywatelską powołano pod koniec 1944 roku (dokładnie 7.10.1944).
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Oświetlenie numerów domów - dawniej i dziś

Postprzez Lampka » 3 lutego 2015, 21:08

Kraków, starówka ;)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na rynku - z kompaktowym klasykiem naszej produkcji z 1996 roku :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Oświetlenie numerów domów - dawniej i dziś

Postprzez oskard » 11 lutego 2015, 22:10

Dawno mnie tu nie było, jakoś zapomniałem o tym wątku, a tu takich rarytasów przybyło :!: :o :shock:

amisiek napisał(a):Czcionki: w latarenkach po wojnie, w druku i wzorcach pisma technicznego - przed wojną. Ponadto niektóre z latarenek po wojnie były wykonywane inną techniką - wycięte litery były zgrzewane (lub być może spawane) do ramki. Starsze przedwojenne były wycinane (być może ręcznie) przez ślusarzy z kawałków blachy jako całość. Mi się bardziej podobają te starsze przedwojenne, gdyż jasne litery na ciemnym tle są moim zdaniem lepsze.

Amisiek :arrow: Czyli dobrze mi się wydawało - w przedwojennych były trochę inne litery, jakby okrąglejsze. Najbardziej jednak różnicę między przedwojną a powojną widać w kroju cyfr - te z lat 30-tych są bardzo charakterystyczne, typowe dla tego okresu, są ponadto bardzo - jak by się dzisiaj powiedziało - dizajnerskie, idealnie wpisują się w architekturę modernizmu. Najbardziej rozpoznawalna w tym kroju jest dwójka - górny zawijas zawsze domknięty do końca. Z kolei 6 i 9 zawijas mają zupełnie prosty, bez najmniejszego wygięcia w łuk. Cyfra 5 tak samo, a 8 można poznać po zgrubionej jednej ukośnej kresce, cyfra 3 ma górną część podobną do 7. Samą 7 i 1 póki co najtrudniej mi rozpoznać - tu ciężko znaczące różnice wymyślić, więc trzeba mieć wprawne oko by je odróżnić, ja się póki co uczę tego...
A te negatywowe, o których piszesz, faktycznie - były świetne. Chciałbym choć jedną zobaczyć czynną... Wie ktoś, czy są w Warszawie negatywy czynne gdzieś? :) Ja namierzyłem na Handlowej i Wołomińskiej dwie sztuki negatywowe, przy najbliższej okazji obcykam.

MRP200 napisał(a):Ciekawy podświetlany numer domu wpadł mi w obiektyw dziś w Warszawie na Marysienie Wawerskim.
Obrazek
Oglądając fotkę po fakcie zaciekawił mnie ten górny napis na "numerku".

MRP200 :arrow: Wypatrzyłeś świetny przykład przeniesienia przedwojennej tradycji w powojenne realia - przed wojną właśnie tak się robiło, że pisany był numer komisariatu. Z tym że raczej na tabliczkach, latarenki rzadko miały coś ponad numer policyjny i nazwę ulicy. To tabliczki były skumulowaną informacją na temat adresu, numeru hipotecznego, komisariatu, właściciela budynku, etc...
Tu, jak widać, ktoś zapragnął mieć latarenkę z trochę pełniejszą informacją, jak na przedwojennych tablicach :)

Lampka napisał(a):Znalazłem kolejną podświetloną nazwę ulicy - ul. Dubois. Nazwy już nie ma, bo wyblakła przez dziesiątki lat, ale unikatowy kasetonik pozostał. Tajemnicą jest, co może siedzieć w środku, choć zapewne (jak w innych) żarówki, a może neonówki... Obok widać coś jeszcze, co przypomina resztki starego szyldu, ale to coś jest metalowe i na wpół przeżarte przez rdzę, może jakaś podstawa pod szyld lub napis...

Lampka :arrow: No to została odkryta kolejna latarenko-nazwa ulicy :D. Szkoda, że już bez nazwy, ale zawsze to oryginał z tych czasów co pozostałe tego typu, a nazwę od biedy można odtworzyć.
A te latarenki z krakowskiej starówki co cudeńka, jedna w drugą :!: :) Wszystkie te z takimi zawiasami z przodu, są na bank przedwojenne :!: Piękna robota, jaka precyzyjna w ogóle, i jaka czcionka :) Piękne okazy.
U nas też najbogatsza w te latarenki jest starówka, i to w większości czynne, ale przedwojennych jest może z kilka - na pewno na Muzeum m. st. Warszawy wisi stara, kominkowa jeszcze. Reszta z czasów odbudowy pochodzi.
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: Oświetlenie numerów domów - dawniej i dziś

Postprzez Lampka » 14 marca 2015, 16:38

Numerki w Pszczynie ;)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Oświetlenie numerów domów - dawniej i dziś

Postprzez oskard » 20 marca 2015, 19:01

Niezłe antyki wypatrzyłeś :) Widać że są raczej przedwojenne, a ostatnia na 100%.
Ta pierwsza jest tak mała, czy to tylko złudzenie przez jej grube ramki?
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: Oświetlenie numerów domów - dawniej i dziś

Postprzez Lampka » 20 marca 2015, 21:51

Raczej to kwestia ramek ;)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Oświetlenie numerów domów - dawniej i dziś

Postprzez amisiek » 28 marca 2015, 14:26

Te są nowsze - Warszawa, ul. Rębkowska
Obrazek
Obrazek
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Oświetlenie numerów domów - dawniej i dziś

Postprzez oskard » 29 marca 2015, 17:37

Hehe, ale numer - wyprzedziłeś mnie :lol: . Miałem tę latarenkę na oku już od mniej więcej zeszłego lata, ale ciągle nie było okazji jej uwiecznienia - zwykle po tej okolicy chodzę nocą, żeby rtęć uwieczniać. Dobrze że ją obcykałeś, będę już spokojniejszy, że nie muszę się spieszyć - jest uwieczniona, więc już nie przepadnie wieść o niej, w razie ocieplania bloku :). A latarenka tak jak piszesz, nowsza, i chyba raczej tuż powojenna - budynek, na którym wisi, zbudowano w latach 50-tych. Dziwi mnie tylko dlaczego jest narożny - tak jakby chciano przedłużyć Prochową do Siennickiej, podczas gdy dom po przeciwnej stronie ulicy jasno przekreśla jej przedłużenie, a pochodzi z tych samych lat :? ...
Co do tuż powojennych latarenek, to znalazłem jedną bardzo dziwną na Międzyborskiej, w rejonie Sygietyńskiego. Czcionkę ma ewidentnie typowo przedwojenną, taką a'la lata 30-te, a wisi na budynku z lat 50-tych... I mam dylemat, co myśleć o dacie powstania pozostałych numerków z taką czcionką :? :roll:
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Iluminacja architektury i obiektów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości