Oświetlenie obiektów wysokoprężnymi lampami sodowymi

Dyskusje na temat podświetlania budynków nocą, rodzajach opraw oswietleniowych i źródeł światła przeznaczonych do tego celu

Re: Oświetlenie obiektów wysokoprężnymi lampami sodowymi

Postprzez DocBrown » 2 listopada 2008, 16:54

Akurat jak chodzi o różnice w wydajności, to są naprawde niewielkie no i ulica oświetlona MH tej samej mocy co WLS będzie wydawała się jaśniejsza, bo MH mają zdecydowanie wyższą temperaturę barwową :)
DocBrown
 

Re: Oświetlenie obiektów wysokoprężnymi lampami sodowymi

Postprzez Michal » 2 listopada 2008, 21:41

cieszyn napisał(a):Kurcze Michał - dzięki Tobie pomalutku, ale to bardzo pomalutku myślę nieco cieplej o sodówkach.

- jasny gwint! Co ja ze brednie wypisuję :D ;)


Cieszyn,żebyś mnie żle nie zrozumiał,nie chodzi mi tu o jakieś propagowanie czy namawianie do "kochania" lamp sodowych. Według większości użytkowników forum sodówki są "fe" i "be"dlatego chciałem pokazać w jakich dziedzinach techniki świetlnej są one niezbędne-min.jeżeli chodzi o iluminację obiektów.Oprócz tego lampami sodowymi powinno się min. oświetlać autostrady drogi ekspresowe czy krajowe,ponieważ żółte światło ma bardzo dobrą przenikalność światła we mgle czy kroplach wody,a poza tym sodówki zapewniają dużą ostrość widzenia nawet w zapylonej czy zamglonej atmosferze i jak już gdzieś pisałem w oświetleniu ulicznym oddawanie barw jest mniej ważne,bo sygnalizacja świeci własnym światłem,a obiekty przed pojazdem kierowca oświetla białym światłem swoich reflektorow. ;)
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Oświetlenie obiektów wysokoprężnymi lampami sodowymi

Postprzez qba » 2 listopada 2008, 21:42

Czerwona cegła nawet dobrze wygląda sodówka oświetlona
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Oświetlenie obiektów wysokoprężnymi lampami sodowymi

Postprzez neon44 » 2 listopada 2008, 22:43

Michal napisał(a):Oprócz tego lampami sodowymi powinno się min. oświetlać autostrady drogi ekspresowe czy krajowe,ponieważ żółte światło ma bardzo dobrą przenikalność światła we mgle czy kroplach wody,a poza tym sodówki zapewniają dużą ostrość widzenia nawet w zapylonej czy zamglonej atmosferze i jak już gdzieś pisałem w oświetleniu ulicznym oddawanie barw jest mniej ważne,


Tego argumentu niestety nasz Doc Brown nie rozumie, albo nie chce zrozumieć albo się na siłę upiera. Mnie się wydaje, że chyba to trzecie

Dla mnie sodówki są ok na autostradach, drogach ekspresowych i krajowych ponieważ to jest najlepsze oświetlenie. Jednak w miastach można byłoby powrócić na mniej uczęszczanych ulicach do innych źródeł światła
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Oświetlenie obiektów wysokoprężnymi lampami sodowymi

Postprzez DocBrown » 2 listopada 2008, 22:49

Mylisz się.
Rozumiem argumenty przemawiające za sodą, jednak akceptuje tylko lampy o mocy 250W i więcej, z tych o niższej mocy jedynie comfort albo deco, bo pozostałe świecą po prostu tragicznie, druga sprawa, że nic (oprócz ceny) nie stoi na przeszkodzie, aby stosować metahalogenki, zwłaszcza, że skutecznością świetlną niewiele ustępują sodzie, a przy tym nie dają tak wstrętnego światła jak ona.
DocBrown
 

Re: Oświetlenie obiektów wysokoprężnymi lampami sodowymi

Postprzez neon44 » 2 listopada 2008, 23:01

DocBrown napisał(a):Mylisz się.
Rozumiem argumenty przemawiające za sodą, jednak akceptuje tylko lampy o mocy 250W i więcej, z tych o niższej mocy jedynie comfort albo deco, bo pozostałe świecą po prostu tragicznie, druga sprawa, że nic (oprócz ceny) nie stoi na przeszkodzie, aby stosować metahalogenki, zwłaszcza, że skutecznością świetlną niewiele ustępują sodzie, a przy tym nie dają tak wstrętnego światła jak ona.


OK, ale sodówki o mocy 250W to można co najwyżej stosować na autostradach i ważnych skrzyżowaniach. Nigdzie indziej taki numer nie przejdzie już. Wkrótce Polska będzie musiała kupować możliwość emisji CO2 i wtedy energia pójdzie w górę tak, że klasyki pozostaną tylko na terenach prywatnych
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Oświetlenie obiektów wysokoprężnymi lampami sodowymi

Postprzez cieszyn » 2 listopada 2008, 23:04

A niedługo Unia zabroni używać zwykłych żarówek!

Będą tylko energoszczędne
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oświetlenie obiektów wysokoprężnymi lampami sodowymi

Postprzez DocBrown » 2 listopada 2008, 23:16

Śmierć Unii Europejskiej !

Skoro taki numer przejdzie tylko na autostradach, to niech tam sobie będą sodówki, a w pozostałych miejscach niech będą metahalogenki albo rtęciówki.
DocBrown
 

Re: Oświetlenie obiektów wysokoprężnymi lampami sodowymi

Postprzez cieszyn » 2 listopada 2008, 23:19

DocBrown napisał(a):Śmierć Unii Europejskiej !

Doc - to Ty napisałeś ?

Skoro taki numer przejdzie tylko na autostradach, to niech tam sobie będą sodówki, a w pozostałych miejscach niech będą metahalogenki albo rtęciówki.
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oświetlenie obiektów wysokoprężnymi lampami sodowymi

Postprzez Michal » 2 listopada 2008, 23:22

DocBrown napisał(a):Śmierć Unii Europejskiej !

Skoro taki numer przejdzie tylko na autostradach, to niech tam sobie będą sodówki, a w pozostałych miejscach niech będą metahalogenki albo rtęciówki.

Widzę,że przynajmniej co do Unii z Docem się zgadzam :mrgreen:
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Iluminacja architektury i obiektów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości