[Utilizer] ORZ-7

[Utilizer] ORZ-7

Postprzez Utilizer » 28 stycznia 2011, 19:20

Moja nowa zdobycz - łyżka. Jest to model ORZ-7 z początku lat 70 co wnioskuję po stateczniku (tabliczka znamionowa zamalowana). Cała oprawa jest pomalowana jasno szarą farbą przypominającą oryginał. Wraz z oprawą dostałem HPL-N 250W, niestety swoje już przeświecił (zaczerniony jarznik)

Oprawa jest w stanie przyzwoitym, jednak jest wiele do zrobienia
- pęknięta oprawka, do wymiany
- ciemny odbłyśnik, do wyczyszczenia i pomalowania chromsprayem
- trochę wgnieceń ramki

W dodatku urwałem zaczep - a raczej rozsypał się ze starości


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 29 stycznia 2011, 14:59 przez Utilizer, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: [Utilizer] ORZ-7

Postprzez fil2701 » 28 stycznia 2011, 20:00

Ładna łycha, ładna ;) Gdybym był na Twoim miejscu, to usunąłbym też tą farbę za pomocą specjalnego preparatu do usuwnia powłok lakerniczych ( ma konsystencję galaretki, czy smarków. Jak kto woli :D ) Ja tak usunąłem lakier z ramy rowerowej, polecam. Tylko pamiętaj musi być świeży, bo z czasem traci "moc" ;)
fil2701
 
Posty: 93
Zdjęcia: 609
Dołączył(a): 17 sierpnia 2010, 15:52
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

Re: [Utilizer] ORZ-7

Postprzez rtęciówka » 28 stycznia 2011, 20:02

Piękna łyżka, trochę pracy i będzie jak nowa :) A ten brązowy "statecznik" to kondensator kompensujący moc bierną starszego typu (zapewne na wyrytej na nim tabliczce znamionowej znajdziesz napis Telpod). W każdym starszym klasyku taki był, w oryginale błyszczał się jak lustro ale ten połysk szybko zżerała rdza. Część użytkowników odnawiając klasyki maluje go na biało lub tylko oczyszcza z luźnej rdzy. Jak go machniesz chromsprayem to jego wygląd powinien być zbliżony do oryginału ;)
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Re: [Utilizer] ORZ-7

Postprzez Whites86 » 28 stycznia 2011, 21:21

chromsprejem tego kondensatora nie maluj ;) to powloka metaliczna przewodząca prąd wiec jak pomalujesz tym ten kondensator a raczej jego odprowadzenia razem z obudową moze dojsc do zwarcia :)

tak pozatym
oprawa jest pomalowana jasno szarą farbą przypominającą oryginał

lyzki nie byly malowane takimi farbami wiec tymbardziej nie mozna tu mowic o zadnym oryginale, ale oczywiscie remont tej orpawy jak najbardziej pochwalam :)
odpalją jeszcze z jakims LRFem lub peningiem :mrgreen:
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: [Utilizer] ORZ-7

Postprzez rtęciówka » 28 stycznia 2011, 21:49

Whites86 napisał(a):chromsprejem tego kondensatora nie maluj ;) to powloka metaliczna przewodząca prąd wiec jak pomalujesz tym ten kondensator a raczej jego odprowadzenia razem z obudową moze dojsc do zwarcia :)

No i właśnie cała sztuka nie pomalować odprowadzeń ;) Są otoczone takimi zielonymi wysepkami izolatora więc nawet jakby się przez przypadek psikło można to później dokładnie obdrapać ;)
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Re: [Utilizer] ORZ-7

Postprzez MRP200 » 28 stycznia 2011, 23:11

Z malowaniem kondensatora może być poważny problem, jeżeli wspomniany chromospray ma właściwości przewodzące. Wolałbym potem zrobić stosowną próbę testerem izolacji (służę pomocą). Ale można wspomniany kondensator odłączyć i pozostawić jako atrapę (oczywiście pomalowany). W każdym razie życzę powodzenia i wytrwałości w renowacji nowego nabytku, czyli ORZ-ki, bo ja za swoją ORZ-kę jakoś nie mogę się zabrać.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: [Utilizer] ORZ-7

Postprzez Jorgus » 29 stycznia 2011, 09:26

Ten chromspray może mieć podobne właściwości co folia Al.Osobiście polecam pierwsze sprawdzić,czy kond.jest Ok,tzn.czy nie jest mechanicznie uszkodzony lub nie ma zwarcia.Jak jest ok,to doprowadzenie zasil.do kond.pokryj wazeliną techniczną(tylko nie w sprayu)psiknij kondziorka chromsprayem,jak wyschnie,to szmatką wytrzesz doprowadzenia z wazeliny .Farba ani malowidła nie wysychają jak są na wazelinie tech lub smarze.


Sam tak zrobiłem w mojej OUR125,kond. wygląda jak oryginał ;)
Avatar użytkownika
Jorgus
 
Posty: 1487
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 4 sierpnia 2009, 10:59

Re: [Utilizer] ORZ-7

Postprzez Jacek19 » 29 stycznia 2011, 11:44

Piękna łycha Utilizer :!: widać po kondensatorze i stateczniku ze jest stara ;) odnowisz i będziesz miał pięknego klasyka :) no i gratuluje ci zdobyczy :!:
moje gg:32255594
Avatar użytkownika
Jacek19
 
Posty: 204
Zdjęcia: 347
Dołączył(a): 25 września 2010, 21:02
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: [Utilizer] ORZ-7

Postprzez Utilizer » 29 stycznia 2011, 15:47

Whites86 napisał(a):lyzki nie byly malowane takimi farbami wiec tymbardziej nie mozna tu mowic o zadnym oryginale, ale oczywiscie remont tej orpawy jak najbardziej pochwalam :) odpal ją jeszcze z jakims LRFem lub peningiem :mrgreen:

Wiem, wiem chciałem powiedzieć że ta farba jest podobna kolorystycznie do oryginalnego srebrnego koloru łychy

Nie wiem czy zerwę tą farbę, odbłyśnik zaatakuję papierem ściernym ale pomaluje dopiero jak zrobi się ciepło na dworze - malowanie ORZ-7-2 w zamkniętej piwnicy skończyło się w moim przypadku zapchaniem górnych zatok nosowych, strasznym bólem i prawie tygodniem kaput :|

Z kondem, też jeszcze się zastanowię, na pewno najpierw poszlifuje papierem, podoba mi się pomysł z wazeliną techniczną i chromsprayem :)

A największym problemem jest urwany zaczep - wiecie jak to naprawić :?:
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: [Utilizer] ORZ-7

Postprzez koza456 » 29 stycznia 2011, 22:45

Piękniuchna Łycha !!! Gratuluję zdobyczy ! Trochę własnej pracy, niewielki nakład finansowy i będzie klasyk jak nowy.
Kwadratówki rządzą !!!
Avatar użytkownika
koza456
 
Posty: 222
Zdjęcia: 133
Dołączył(a): 21 grudnia 2010, 14:59
Lokalizacja: Siedlce

Następna strona

Powrót do Utilizer

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości