[A-23] OŻk-1

Moderator: lumix26

Re: OŻk

Postprzez oskard » 10 września 2013, 15:39

Piękna rzecz :)
Ale co do jej oznaczenia - nie chce się wymądrzać, czy cuś, ale nasz Kolega Utilizer chyba niechcący Cię w błąd wprowadził na 1 stronie wątku :?
Ale może ja się mylę, nie wiem, może w międzyczasie ktoś ustalił że jest tak, jak On twierdzi, czyli że OBp były tylko zgrzewane, a wszystko z żeliwnym dzyndzajem to odmiany różnych OŻ były (OŻk, OŻb - z talerzem OBSa, OŻa, itp.). Jednak ja pamiętam że jak trzonek jest żeliwny, ale bez tego "naparstka" czy czapki, zwał jak zwał, tego czegoś na górze, to OBp. To po prostu pierwsza wersja OBp, z przedziału lat ok. 1950-1960, a dopiero późniejsze były zgrzewane jak OBs, będący następcą żeliwno-stalowego OŻb - miska ta sama, tylko trzonek OBsa się zmienił na stalowy.
Tu nawet widać - są dwie wersje, jedna starsza, druga nowsza, oznaczone odpowiednio OBp-1 i OBp-2 : http://www.oprawy.info/pdf/oprawa_0_20080330210949.pdf :arrow: opisana pod względem wykonania i ukazana na rycinie jest tylko OBp-2 - ma wystającą ramkę odbłyśnika wokół zewnętrznej strony klosza. Zwróć jednak uwagę na tabele z parametrami obu wersji - z nich jasno wynika, że starsza miała krótszy klosz, więc pasuje idealnie do starej wersji. Porównaj zdjęcia tych z kolekcji Michała - dobrze widać że właśnie długość klosza oprócz surowca trzonka była ważnym wyróżnikiem obu wersji.
Ale jak się mylę, niech mnie ktoś poprawi, może właśnie Michał - ma obie wersje w kolekcji, oryginalne katalogi z tamtych czasów, trudno o lepszy autorytet :)
edit: Tu widać, jak przewiniesz trochę w dół, tak do połowy strony, to widać obie wersje obok siebie, można porównać proporcje: http://www.lighting-gallery.pl/viewtopi ... &start=590
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: OŻk

Postprzez lumix26 » 10 września 2013, 16:42

No to jak Panowie jaki typ będzie tej oprawy czy rzeczywiście OŻk czy jest jak pisze oskard :roll:
Liczę na pomoc Michała w tej sprawie :)
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9282
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: OŻk

Postprzez Whites86 » 10 września 2013, 16:42

lumix26 napisał(a):No to jak Panowie jaki typ będzie tej oprawy czy rzeczywiście OŻk czy jest ja pisze oskard
Liczę na pomoc Michała w tej sprawie :)

to jest OŻk nawet w tym katalogu można się przyjrzeć tym rysunkom ;)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: OŻk

Postprzez oskard » 10 września 2013, 17:30

No nie wiem... Dziwna sprawa, myślę że Michał to powinien rozstrzygnąć, albo ktoś kto je konserwował w ośw. ulicznym i pamięta te oprawy z czasów gdy jeszcze było ich pełno, bo nie sądzę żeby ktokolwiek z nas je zakładał. Już nie to pokolenie...
Czyli z tego by wynikało że w Warszawie nigdy OBp nie było, tylko OŻki zarówno z dużym, jak i z małym dzwonem (przynajmniej te które do niedawna można było zobaczyć na Sławińskiej i jej podobnych). To sie porobiło :roll:
Ale jeżeli tak jest, to dlaczego na stronie Neona można ten typ znaleźć w tym dziale? http://www.oprawy.info/oprawa/mazurskie ... bp-14.html
a oto jedna z nich http://www.oprawy.info//zdjecia/oprawa_ ... 220619.jpg
A z kolei pod działem OŻk są tylko te z "czapką" na szczycie : http://www.oprawy.info/oprawa/polam-wilkasy-ozk-16.html
edit: posprawdzałem - wszystkie OBp pod tym tytułem zgromadzone na stronie Neona :arrow: to wersje starsze, bez ramki odbłyśnika wokół klosza, i z dzwonkiem żeliwnym. Więc co, wszystkie są źle przyporządkowane do tej nazwy :?: :mrgreen:
Wersja spawana (nowsza) była rzadsza, czyli że prawdziwe obepki byłyby tylko z lat 70, a wszystko starsze z Wilkasów to OŻk i OŻb :?: Średnio wydaje sie to możliwe...
Moja koncepcja jest taka - w katalogu, wydanym zresztą w 1971 roku, opisano typ dostępny w sprzedaży, produkowany w danej chwili, a nie poprzedni - dlatego piszą że korpus wykonano z blachy stalowej i jest zgrzewany do odbłyśnika - jak w wersji z lat 70-tych.
Ale w tabelkach już uwzględniono dwie wersje, rozróżniając je - OBp-1 i OBp-2.
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: OŻk

Postprzez Whites86 » 10 września 2013, 17:49

oskard napisał(a):No nie wiem... Dziwna sprawa, myślę że Michał to powinien rozstrzygnąć, albo ktoś kto je konserwował w ośw. ulicznym i pamięta te oprawy z czasów gdy jeszcze było ich pełno, bo nie sądzę żeby ktokolwiek z nas je zakładał. Już nie to pokolenie...
Czyli z tego by wynikało że w Warszawie nigdy OBp nie było, tylko OŻki zarówno z dużym, jak i z małym dzwonem (przynajmniej te które do niedawna można było zobaczyć na Sławińskiej i jej podobnych). To sie porobiło :roll:
Ale jeżeli tak jest, to dlaczego na stronie Neona można ten typ znaleźć w tym dziale? http://www.oprawy.info/oprawa/mazurskie ... bp-14.html
a oto jedna z nich http://www.oprawy.info//zdjecia/oprawa_ ... 220619.jpg
A z kolei pod działem OŻk są tylko te z "czapką" na szczycie : http://www.oprawy.info/oprawa/polam-wilkasy-ozk-16.html
edit: posprawdzałem - wszystkie OBp pod tym tytułem zgromadzone na stronie Neona :arrow: to wersje starsze, bez ramki odbłyśnika wokół klosza, i z dzwonkiem żeliwnym. Więc co, wszystkie są źle przyporządkowane do tej nazwy :?: :mrgreen:
Wersja spawana (nowsza) była rzadsza, czyli że prawdziwe obepki byłyby tylko z lat 70, a wszystko starsze z Wilkasów to OŻk i OŻb :?: Średnio wydaje sie to możliwe...
Moja koncepcja jest taka - w katalogu, wydanym zresztą w 1971 roku, opisano typ dostępny w sprzedaży, produkowany w danej chwili, a nie poprzedni - dlatego piszą że korpus wykonano z blachy stalowej i jest zgrzewany do odbłyśnika - jak w wersji z lat 70-tych.
Ale w tabelkach już uwzględniono dwie wersje, rozróżniając je - OBp-1 i OBp-2.

człowieku czym ty się sugerujesz :) przecież ta strona ma mase błedów które trzeba poprawić, tak samo w OBSach znajdziesz pewnie OŻb , daty URW 250-1 są błędne nie ma wyszczególnione nawet wersji -E
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: OŻk

Postprzez oskard » 10 września 2013, 17:55

No to mówię - powinien sie doświadczony monter i kolekcjoner wypowiedzieć ;) . Ja tylko ukazałem szczegóły MOIM ZDANIEM wyróżniające jeden typ od drugiego. Ale te szczegóły wziąłem z tego co od lat tu było kryteriem przyporządkowywania opraw do poszczególnych symboli, czyli ze strony Neona i ogólnie przyjętych nazw. Zawsze czy Paweł pokazujący Sławińską, czy inni gdy pokazywali oprawy z tym najmniejszym rodzajem żeliwnego trzonka, pisali o niej "OBp". Ale mogło się coś zmienić, może jakaś nowa wiedza doszła do już poznanej, jak z mityczną ORZ5, czy właśnie jak było z dawniej określaną jako "stara wersja OBSa" oprawą OŻb :)

edit: Poszukałem trochę... przyznam że to co wyczytałem w tej dyskusji zmieniło mi mój model świata który mam w głowie :shock: :o :
viewtopic.php?f=16&t=200&start=410
A są gdzieś zdjęcia zbiorów Kolegi Dominika :?: To by był najlepszy dokument rozstrzygający, najlepiej właśnie gdyby tabliczka znamionowa była widoczna na każdej odmianie danego typu oprawy.
P.S. Ale to do czego w takim razie odnoszą sie te oznaczenia w katalogu - OBp-1 i OBp-2, w których wyraźnie daje sie odczytać że 1 wersja odpowiada wymiarom OŻki Kolegi Lumixa26 ?
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: OŻk

Postprzez JeD » 10 września 2013, 19:27

Oskar, zluzuj trochę. Poczytaj sobie katalog. To na 100% OŻk.
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: OŻk

Postprzez Utilizer » 10 września 2013, 19:59

1. Strona Neona jest nieaktualna i ma błędy, nie można się nią już sugerować :roll:
2. Oznaczenia OBp-1 i OBp-2 odnoszą się do rozmiaru oprawy. Mała OBp-1 posiadała oprawkę E27 (żar. 200w/MIX 160w/LRF125w), a większa OBp-2 oprawkę E40 (żar. 300w lub 500w/MIX 250w/LRF250w). W starszych OŻk jest taka sama prawidłowość:

Obrazek

OŻk-1 to ta Lumixa, natomiast większe OŻk-2 z "czapką" jak w Wawie ;)

3. W katalogu wyraźnie pisze że OBp są produkowane od 1968 :)
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6574
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: OŻk

Postprzez Witeku » 10 września 2013, 20:06

Tak swoją drogą zamiast tutaj pisać, że są jakieś błędy, może ktoś je spisze i wyśle Neonowi, żeby ten mógł dokonać aktualizacji? Tym bardziej, że nie ma obecnie tak dobrego miejsca, gdzie skatalogowane były niemal wszystkie oprawy oświetleniowe...
Avatar użytkownika
Witeku
 
Posty: 1916
Dołączył(a): 4 sierpnia 2008, 00:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: OŻk

Postprzez oskard » 10 września 2013, 20:11

O ludzie, to ci ambaras :D
Czyli wszystko na forum co było dotychczas, trzeba zweryfikować, masę zdjęć tych opraw i podobnych od samego początku. Czyli w Warszawie, przynajmniej na podstawie zdjęć ostatnich zachowanych sztuk, widać że były tylko OŻk-1 (dawna OBp ze strony Neona) i OŻk-2 - te wieszane najczęściej na pastorałach.
To można po krótce tak to scharakteryzować - OŻ to było wszystko, co miało dzwon z żeliwa, niezależnie od jego kształtu. OŻb miała dzwon od OŻk-1 i miskę późniejszego OBsa, OŻa z kolei miała obydwa rodzaje dzwonów i ukośnie ścięty odbłyśnik, a z kolei sama OŻk miała oba dzwonki jak OŻa i tylko i wyłącznie płaskie talerzyki (odpowiednio OŻk-1 węższy, OŻk-2 szerszy) i pierścieniowe klosze mleczne.
Za to OBs był w całości już wykonanym ze stali następcą OŻb, a OBp również stalowym następcą, ale oprawy OŻk-1. A OŻk-2 z tego wynika nie miała następcy, wycofali ją z produkcji bez unowocześnień.
To tak wygląda historia ich przeobrażeń w pigułce. To wreszcie sie w tym połapałem :)
A OBg też miała jakąś protoplastkę z żeliwnym trzonkiem? Albo wiem :arrow: OBg pewnie miała być następczynią OŻk-2 :!: :)
Ostatnio edytowano 10 września 2013, 20:45 przez oskard, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lumix26

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron