[ ZNME-DAMEL ] Oprawa świetlówkowa 4x20W

Moderator: lumix26

Re: Oprawa świetlówkowa 4x20W

Postprzez toomm40 » 17 maja 2016, 19:55

no to już wszystko jasne .
a klosz był szklany chyba ?, bo widać resztki szkła przy uszczelkach
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Oprawa świetlówkowa 4x20W

Postprzez trojmiejski » 17 maja 2016, 19:56

W pierwszej chwili nie wiedziałem, że są tam pomocnicze uzwojenia w dławikach. To znaczy, że muszą pełnić rolę w zapłonie.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Oprawa świetlówkowa 4x20W

Postprzez lumix26 » 17 maja 2016, 20:15

toomm40 napisał(a):no to już wszystko jasne .
a klosz był szklany chyba ?, bo widać resztki szkła przy uszczelkach

tak tam był szklany ,będzie teraz z plexi ;)

połączenie wygląda mniej więcej tak
Obrazek
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9281
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Oprawa świetlówkowa 4x20W

Postprzez toomm40 » 17 maja 2016, 20:27

próbowałeś już , czy działa tam cokolwiek ? może wkręć jakieś bezwartościowe rury i spróbuj odpalić chociaż jeden obwód.mimo wszystko dziwi mnie fakt połączenia jednym zapłonnikiem dwóch świetlówek. a może zapłonnik odpala jednak tylko jedną rurę , a druga jest na "wspomaganiu " ?sprawdziłeś dokładnie ?jak dla mnie to nie pasuje , to jest sprzeczne ...
ciężka ta oprawa jest ?, bo wygląda dość przysadziście
a tak w ogóle to skąd pochodzi ta oprawa ? nigdy wcześniej nie widziałem takiej
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Oprawa świetlówkowa 4x20W

Postprzez lumix26 » 17 maja 2016, 20:44

toomm40 napisał(a):próbowałeś już , czy działa tam cokolwiek ? może wkręć jakieś bezwartościowe rury i spróbuj odpalić chociaż jeden obwód.mimo wszystko dziwi mnie fakt połączenia jednym zapłonnikiem dwóch świetlówek. a może zapłonnik odpala jednak tylko jedną rurę , a druga jest na "wspomaganiu " ?sprawdziłeś dokładnie ?jak dla mnie to nie pasuje , to jest sprzeczne ...

sprawdziłem na szybko dwie rury odpalają jednocześnie równo na jednym zapłonniku,zapłon odbywa się dość szybko,zapłonniki oczywiście do długich rur

toomm40 napisał(a):ciężka ta oprawa jest ?, bo wygląda dość przysadziście
a tak w ogóle to skąd pochodzi ta oprawa ? nigdy wcześniej nie widziałem takiej

dość ciężka jest i bardzo dobrze wykonana , pozyskałem od pewnej osoby
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9281
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Oprawa świetlówkowa 4x20W

Postprzez toomm40 » 17 maja 2016, 20:52

ok, rozumiem,że będziesz pewnie remontować , to w czasie prac sprawdź dokładnie te połączenia. bo mi nijak nie pasuje ten starter połączony do dwóch świetlówek ;)
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Oprawa świetlówkowa 4x20W

Postprzez amisiek » 17 maja 2016, 20:55

@Toomm - to będzie działać - zauważ, że do łatwiejszego startu wystarczy sam fakt podgrzewu skrętek (to załatwia uzwojenie pomocnicze przy zwartym zapłonniku, bo wtedy przez statecznik płynie o wiele większy prąd, a zatem w uzwojeniu pomocniczym również) oraz kopniak WN (samoindukcja statecznika po rozwarciu elektrod zapłonnika). WN wystarczy, jeśli zastosujesz dobry zapłonnik i statecznik.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Oprawa świetlówkowa 4x20W

Postprzez daylight » 17 maja 2016, 22:14

Doceniam fakt umieszczenia na etykiecie danych nawojowych statecznika. Tylko... zastanawiam się czy jest sens wprowadzać dodatkowe straty zyskując ledwo wyeliminowanie jednego ze starterów.
Po zapłonie prąd płynący w obwodzie zmaleje ok. dwukrotnie (napięcie na uzwojeniu pomocniczym siądzie mniej więcej z 10V do 5V), ale na "środkowych" skrętkach nadal będzie wydzielało się zupełnie zbędne kilka W. Zysk to jeden starter z oprawką na obwód... :roll: Ewentualnie skrętki mogą być jeszcze połączone szeregowo.

Widzę jeden jedyny pozytywny aspekt tej konfiguracji - można spróbować założyć zużyte rury zużytymi skrętkami "do środka" - jest taka opcja, że mogą jeszcze trochę poświecić.

Wydaje mi się, że producent chciał być na siłę oryginalny. To tak jak z tym nieszczęsnym nocnikiem; no można, ale po co? :mrgreen:
daylight
 

Re: Oprawa świetlówkowa 4x20W

Postprzez amisiek » 17 maja 2016, 22:40

Myślę, że chodziło o fakt, że dwa startery mniej to pozbycie się dwóch elementów, które mogą się popsuć. A to ma znaczenie przy sporych instalacjach. Między innymi dlatego powstał układ rezonansowy, który w ogóle nie wymaga startera. Z tego co pamiętam, w zakładach ZWAR były to najtrwalsze oprawy w ogóle, tam się nic nie psuło dopóki kondensator miał potrzebną pojemność a statecznika nie przebiło. Całe główne oświetlenie części hali było na takich oprawach, T12 daylight.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Oprawa świetlówkowa 4x20W

Postprzez daylight » 17 maja 2016, 22:47

Tak, to ma sens; to zawsze trochę mniejsze prawdopodobieństwo konieczności wdrapywania się do oprawy. Ale Rapid Start raczej zaliczyłbym do układów kapryśnych... Obserwując oprawy tego typu, które się uchowały to ciężko odgonić się od wniosków, że nikt nie wiedział jak to działa i naprawdę mało kto wiedział jak to sensownie konserwować, o co zadbać.

Przy czym starych, dobrych, aluminiowych Polam(p)ów nie zaliczyłbym do specjalnie awaryjnych podzespołów. Gonią wszystek współczesny syf.
daylight
 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lumix26

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości