[ ZNME-DAMEL ] Oprawa świetlówkowa 2x20W

Moderator: lumix26

Re: [ ZNME-DAMEL ] Oprawa świetlówkowa 2x20W

Postprzez lumix26 » 2 listopada 2016, 21:31

Farel03 napisał(a):Jeżeli to jest na 127v a uruchmiłeś na 230 , to z oprawy powinien wyjść dymek , a skoro działa i rury działają , to może jest przystosowania do 230v i 127v ?

sprawdziłem na szybko przy 127V nie odpala ta oprawa,ale tak patrząc to ona została trochę przerobiona,dławiki zostały połączone szeregowo dla napięcia 230V,wcześniej prawdopodobnie każda świetlówka miała swój dławik,muszę sprawdzić jak będzie się zachowywać dławik dla napięcia 127V i jakie parametry wyjdą na świetlówce
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9283
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez Farel03 » 2 listopada 2016, 21:40

To by wyjaśniało , dlaczego są szeregowo.
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: [ ZNME-DAMEL ] Oprawa świetlówkowa 2x20W

Postprzez toomm40 » 2 listopada 2016, 21:42

ale to jakiś dziwoląg,żeby łączyć dławiki szeregowo, jeśli już to równolegle-ale w przypadku takich opraw nie ma takiej potrzeby i było by bez sensu upychanie dwóch statków i łączenie ich w jakikolwiek sposób
na pewno oryginalnie nie były połączone . ktoś musiał coś przerabiać w tej oprawie
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5023
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: [ ZNME-DAMEL ] Oprawa świetlówkowa 2x20W

Postprzez trojmiejski » 2 listopada 2016, 21:44

Świetlówka 20W ma spadek napięcia ~60V więc powinna odpalić bez problemu. Zresztą w USA podobnie są 20W zasilane przez układy bez transformatora, podczas gdy dłuższe rury z wiadomych powodów wymagają transformatora. Obecny układ z dwoma dławikami połączonymi szeregowo przypomina rozwiązanie w wybranych brytyjskich oprawach do świetlówek 125W/100W.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [ ZNME-DAMEL ] Oprawa świetlówkowa 2x20W

Postprzez KaszeL » 2 listopada 2016, 22:09

Ślicznie wykonana jest ta oprawa, widać dbałość o szczegóły i jeszcze te dławiki z opisem ile zwojów jakim drutem nawinąć przy ewentualnym przezwajaniu. Coś niesamowitego, szczerze mówiąc ostrzyłem sobie na nią zęby - ale dobrze, że trafiła do lumixa :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [ ZNME-DAMEL ] Oprawa świetlówkowa 2x20W

Postprzez Lampka » 3 listopada 2016, 02:49

Identyczne oprawy miałem okazję widzieć kiedyś na jednej ze śląskich kopalni, gdy udało mi się zjechać pod ziemię podczas praktyk. Świeciły tam w całych ciągach, oświetlając pomieszczenia elektryków i niektóre stacje kolejki. Było ich tam dużo w użyciu. Udało mi się obadać je dość dokładnie (przy okazji przysłużyłem się wymianą w nich świetlówek i z grubsza je obejrzałem). Zapewne oprawy tam użytkowane miały zachowaną oryginalną konstrukcję ze względu na bezpieczeństwo, a na pewno każda rura miała swój osobny dławik i zapłonnik. Pracowały w nich normalnie rury 18W i 20W (niektóre były jeszcze Pilami z lat 90-tych), ale nie zwróciłem uwagi, jakie napięcie tam było. Rury odpalały normalnie, były właściwie dociążone i przy zwartym zapłonniku świeciły w nich mocno elektrody.

Szeregowe połączenie dławików w Twojej oprawie może tłumaczyć możliwość użytkowania tej oprawy na 230V.

Jedną taką oprawę widziałem też u jednego z byłych pracowników kopalni jako oświetlenie garażu, więc pewnie więcej ich "wydostało się" do użytku powszechnego przy okazji likwidacji tego oświetlenia pod ziemią ;)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [ ZNME-DAMEL ] Oprawa świetlówkowa 2x20W

Postprzez KaszeL » 3 listopada 2016, 08:41

Lumix, tak z ciekawości, jak by Ci się chciało, zmierz prąd pracy świetlówek przy takim połączeniu jak ją zastałeś. IMO powinny być ździebko niedociążone.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [ ZNME-DAMEL ] Oprawa świetlówkowa 2x20W

Postprzez lumix26 » 3 listopada 2016, 16:50

KaszeL napisał(a):Lumix, tak z ciekawości, jak by Ci się chciało, zmierz prąd pracy świetlówek przy takim połączeniu jak ją zastałeś. IMO powinny być ździebko niedociążone.

słusznie zauważyłeś ze są niedociążone nawet widać to gołym okiem kiedy świecą,tak na szybko sprawdziłem prąd za dławikiem i przekazuje na te rury tylko 200mA,czyli połowę mniej,zatem po co ktoś kombinował łącząc szeregowo te dławiki,czyżby chciał wydłużyć żywotność rur tego nie wiemy ,trzeba będzie rozdzielić te tory i każda rura będzie miała swój dławik
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9283
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [ ZNME-DAMEL ] Oprawa świetlówkowa 2x20W

Postprzez MRP200 » 3 listopada 2016, 21:30

Tyle, że trzeba by się upewnić, czy aby te dławiki są przystosowane do pracy przy napięciu 220 (230 V) każdy z osobna. Jak masz autotrafo to sprawa jest prosta. Wystarczy sam dławik podłączyć pod wyjście autotrafa i sprawdzić przy jakim napięciu osiąga prąd znamionowy. A następnie zrobić identyczny pomiar z oryginalnym dławikiem dla świetlówki 20 W np. FL-2000.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: [ ZNME-DAMEL ] Oprawa świetlówkowa 2x20W

Postprzez KaszeL » 3 listopada 2016, 22:00

Otóż to, trzeba sprawdzić czy się rdzenie nie nasycą, bo mogą być fajerwerki :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lumix26

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości