Sylvania SHP-TS Twin Arc 70 i 100W [f. lighting]

Sylvania SHP-TS Twin Arc 70 i 100W [f. lighting]

Postprzez KaszeL » 7 września 2008, 20:34

Witam serdecznie.

Do tej pory podziwiałem fotki kolekcjonerów lamp, którzy w swojej kolekcji mieli sodówki z dwoma jarznikami. Taka lampa była sfotografowana na starym stewavelight.de, jest też na lighting-gallery.net. Tak się złożyło, że również i mi wreszcie udało się takie lampy zdobyć. W moim przypadku są to Sylvania SHP-TS Twin Arc o mocy 70 i 100W

Niektórzy z was pewnie zastanawiali się podobnie jak ja, do czego taki drugi jarznik w lampie sodowej może służyć. Otóż po uruchomieniu i sfotografowaniu, wnioski nasuwają się same. Niemniej o tym na końcu.

Na początek kilka fotek lamp na sucho.

ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Jak widać sodówki dwu jarznikowe nie mają zbyt skomplikowanej konstrukcji. Ot dwa jarzniki połączone równolegle. Jedyną modyfikacją może być antena zapłonowa wokół obu jarzników.

Czas je zatem odpalić

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Pierwsze zdjęcie pokazuje lampy na stanowisku. Jeszcze wyłączone. Drugie zdjęcie przedstawia moment zapłonu i od razu mała ciekawostka. O ile 70W lampa od razu zapaliła lewy jarznik, to 100W migneła sobie na przemian lewym,prawym,lewym i dopiero wtedy zapaliła się na stałe. Na drugim zdjęciu widać świecący na ułamek sekundy prawy jarznik 100W lampy. Trzecie zdjęcie przedstawia sytuację ustabilizowaną. Świecą lewe jarzniki. Czwarta fotka pokazuje tylko wzrost mocy obu lamp

Pełna moc i stygnięcie

ObrazekObrazekObrazek

Wbrew obiegowej opinii (czy tylko ja tak myślałem?), w sodówkach dwu-jarznikówych podczas normalnej pracy świeci tylko jeden jarznik. Widać to szczególnie na zdjęciu drugim i trzecim.

Poco w takim razie ten drugi jarznik?

ObrazekObrazekObrazek

Po chwilowym zaniku zasilania lampa momentalnie zapala drugi jarznik. Jako, że jest on już wstępnie rozgrzany poprzez bliskość z pierwszym, lampa od razu zaczyna świecić wyładowaniem w gazie głównym z szacunkową mocą (na oko) około 30% strumienia nominalnego. Pierwsze zdjęcie przedstawia lampę ułamek sekundy po zapłonie, nie cała sekundę po tym, jak została wyłączona (ostatnie zdjęcie w poprzednim rzędzie). Kolejne 30 sekund później lampy świecą już pełną mocą. Ostatnia fotka pokazuje natomiast lampy tuż po wyłączeniu. Wyraźnie widać, że teraz rozgrzane są prawe jarzniki.

Co zatem zyskujemy dzięki takim lampom?

1. Błyskawiczny ponowny zapłon, po zaniku zasilania na ułamek sekundy strumień lampy spada do 30% żeby po około 30 sekundach wrócić do wartości nominalnej.

2. Wydłużony cykl eksploatacji lampy. Nie trudno sobie wyobrazić sytuację, w której jeden jarznik pada ze starości, a drugi świeci już jak normalna lampa sodow

3. Redukcja kosztów. Można powiedzieć, że dwu-jarznikowa sodówka w wielu przypadkach może posłużyć do zaoszczędzenia kosztów zakupu specjalnych podwójnych opraw do oświetlania przejazdów kolejowych.

A może jest coś jeszcze? Są jakieś wady (poza oczywistą nieco wyższą ceną)? Zapraszam do dyskusji.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Sylvania SHP-TS Twin Arc 70 i 100W [f. lighting]

Postprzez Paweł » 7 września 2008, 21:23

Fantastyczne zdjęcia! :) Świetny patent z tymi dwoma jarznikami :)
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sylvania SHP-TS Twin Arc 70 i 100W [f. lighting]

Postprzez Michal » 7 września 2008, 21:35

Tak wygląda Lampa SHP-TS Twin Arc 250W po niecałych trzech latach eksploatacji...
Obrazek
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Sylvania SHP-TS Twin Arc 70 i 100W [f. lighting]

Postprzez Paweł » 7 września 2008, 21:44

:shock: Uuu...
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sylvania SHP-TS Twin Arc 70 i 100W [f. lighting]

Postprzez KaszeL » 7 września 2008, 22:04

Hmm... Czyli po nieco ponad 10000h świecenia. Jaką trwałość użytkową mają te lampy?
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Sylvania SHP-TS Twin Arc 70 i 100W [f. lighting]

Postprzez Michal » 7 września 2008, 22:10

KaszeL napisał(a):Hmm... Czyli po nieco ponad 10000h świecenia. Jaką trwałość użytkową mają te lampy?

Niestety nie mam danych katalogowych tych lamp.Teoretycznie według mnie powinna świecić co najmniej te 80-90% dłużej od zwykłych sodówek.Cena lampy Twin Arc 250W to około 120 zł.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Sylvania SHP-TS Twin Arc 70 i 100W [f. lighting]

Postprzez DocBrown » 7 września 2008, 23:45

Niezła masakra. Czy te lampy mają taką wielkość bańki jak normalne WLSy? Tzn czy np 2x70W ma takie same wymiary jak zwykła 70W ? Bo jeśli tak, to pewno przy wyższej mocy mogą być problemy z nadmiarem ciepła :?
DocBrown
 

Re: Sylvania SHP-TS Twin Arc 70 i 100W [f. lighting]

Postprzez KaszeL » 8 września 2008, 01:23

Michal napisał(a):Niestety nie mam danych katalogowych tych lamp.Teoretycznie według mnie powinna świecić co najmniej te 80-90% dłużej od zwykłych sodówek.Cena lampy Twin Arc 250W to około 120 zł.


Ano widzisz. Mi się natomiast wydaje, że sodówki z dwoma jarznikami są po to, żeby po zaniku napięcia lampa zapalała się od razu.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Sylvania SHP-TS Twin Arc 70 i 100W [f. lighting]

Postprzez Michal » 8 września 2008, 22:19

KaszeL napisał(a):
Michal napisał(a):Niestety nie mam danych katalogowych tych lamp.Teoretycznie według mnie powinna świecić co najmniej te 80-90% dłużej od zwykłych sodówek.Cena lampy Twin Arc 250W to około 120 zł.


Ano widzisz. Mi się natomiast wydaje, że sodówki z dwoma jarznikami są po to, żeby po zaniku napięcia lampa zapalała się od razu.

Będę musiał przetestować tą lampę,bo szczerze mówiąc w życiu bym się nie domyślił,że tu chodzi o szybki zapłon gorącej lampy.Bańka lampy ze zdjęcia była przegrzana prawdopodobnie dlatego,że jarznik nie jest umieszczony w osi jak w zwykłej sodówce.Twoją tezę o szybkim zapłonie potwierdza fakt,że dosyć częstą przyczyną uszkodzenia lamp sodowych jest rozszczelnienie jarznika (charakterystyczne metaliczne "okopcenie"wewnętrznej części bańki)co lampach Twin Arc w przypadku uszkodzenia jednego jarznika kwalifikuje lampę do wymiany mimo sprawnego drugiego jarznika,czyli nie chodzi tu o trwałość.Nie widzę także żadnego powodu z punktu widzenia ekonomii do stosowania tych lamp,chociażby nawet ze względu na cenę. ;)
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Sylvania SHP-TS Twin Arc 70 i 100W [f. lighting]

Postprzez DocBrown » 8 września 2008, 22:31

Te lampy powinny mieć bańki o większej średnicy.
Dlaczego uważasz, że gdy jeden jarznik padnie i okopci bańkę to lampa musi być wymieniona ?
Czyżby drugiemu coś to szkodziło ?
DocBrown
 

Następna strona

Powrót do KaszeL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości