[KaszeL] Żarówa z trzonkiem k100d, czyli odpalamy potworę :)

Re: [KaszeL] Żarówa z trzonkiem k100d, czyli odpalamy potworę :)

Postprzez Edziu » 19 listopada 2009, 22:05

jestes w stanie odpalić to pełną mocą :?:
W poszukiwaniu miejsc gdzie występowały bądź występują duże kwiaty opraw oświetleniowych...
Avatar użytkownika
Edziu
 
Posty: 3147
Zdjęcia: 497
Dołączył(a): 24 września 2007, 09:38
Lokalizacja: Toruń

Re: [KaszeL] Żarówa z trzonkiem k100d, czyli odpalamy potworę :)

Postprzez max » 19 listopada 2009, 22:06

Daj wentylator chłodzący to trafo tak jak już wspominałem.
max
 

Re: [KaszeL] Żarówa z trzonkiem k100d, czyli odpalamy potworę :)

Postprzez andrzejlisek » 19 listopada 2009, 22:15

Wyłącz (zakręć) kaloryfery w pokoju, a kolejne fotki wykonuj przez płytę kompaktową, która jest tanim i dość dobrym filtrem światła. ;)

Założę się, że nawet na 10% mocy nie da się dotknąć bańki. ;)

Może trafo było przypadkiem trochę zakurzone, chociaż na fotkach nie widać. :lol:
Ostatnio edytowano 19 listopada 2009, 22:31 przez andrzejlisek, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: [KaszeL] Żarówa z trzonkiem k100d, czyli odpalamy potworę :)

Postprzez Whites86 » 19 listopada 2009, 22:30

świetna fotorelacja :mrgreen: chcialbym zobaczyc ją na zywo w akcji nawet jesli świeci tylko 10% mocy ;)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: [KaszeL] Żarówa z trzonkiem k100d, czyli odpalamy potworę :)

Postprzez KaszeL » 19 listopada 2009, 22:56

Trafo ostygł, w pokoju się przewietrzyło, z nudów posprzątałem.... No ale czas odpalić potworę raz jeszcze... Tym razem na maksa.... Nie jej maksa, ale mojej sieci zasilającej maksa...

Pamiętacie ten amperomierz po prawej? Pisałem wcześniej, że jak zacznie wskazywać "50" czyli 10A, skończy mi się moc przyłączeniowa. Niestety stało się to szybciej niż myślałem. W tej chwili z sieci pobieram 2.3kW.

Obrazek

Co się dzieje po stronie potwory? 22.5A, 73.3V. Zatem pompujemy w nią jakieś 1650W. Dokładnie 16.5% jej mocy znamionowej.

Obrazek

Co się dzieje z różnicą między mocą pobieraną a oddawaną? Oczywiście wytraca się w postaci ciepłą w autotransformatorze. No, ale jak to wygląda!

Obrazek
Obrazek

W pokoju jest już całkiem jasno, ale niestety dalej już tego rozkręcać nie będę mógł. Po pierwsze z powodu zbyt małej mocy zabezpieczenia obwodu z którego mam pociągnięte zasilanie. Po drugie, ze względu na przeciążony autotransformator. Pomimo, że sprzedawca zarzekał się, że jego moc godzinna to 20A. Ale on po 3min przy takim prądzie jest dosłownie gorący. Myślę, że jego moc znamionowa jest dużo, dużo niższa. Szkoda prawdę mówiąc. No ale cóż, poszukamy innego trafa, wymienimy bezpiecznik i sprawdzimy raz jeszcze :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [KaszeL] Żarówa z trzonkiem k100d, czyli odpalamy potworę :)

Postprzez DocBrown » 19 listopada 2009, 23:01

Ciekawy experyment :)
Ta gigantyczna żarówa fajnie wygląda :twisted:
A co do tego trafa, to może ono powinno pracować zalane olejem transformatorowym ?
DocBrown
 

Re: [KaszeL] Żarówa z trzonkiem k100d, czyli odpalamy potworę :)

Postprzez KaszeL » 19 listopada 2009, 23:04

Nie, prawie na pewno nie. Ono ma napęd w postaci silnika prądu stałego. Ten silnik nie jest hermetyczny i w oleju na pewno nie dały by rady.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [KaszeL] Żarówa z trzonkiem k100d, czyli odpalamy potworę :)

Postprzez DocBrown » 19 listopada 2009, 23:06

Pozwole się nie zgodzić z tym, że w oleju nie dałby rady :mrgreen:
Olej mógłby w jakimś stopniu spowolnić jego ruch zwiększyć obciążenie, ale myśle że normalnie by pracował, kiedyś widziałem jak silnik DC 12V (też nie hermetyczny) pracuje normalnie pod wodą, tak więc w oleju też chyba da radę.
DocBrown
 

Re: [KaszeL] Żarówa z trzonkiem k100d, czyli odpalamy potworę :)

Postprzez KaszeL » 19 listopada 2009, 23:10

Pamiętaj, że woda ma wielokrotnie mniejszą gęstość niż olej. Tak czy siak, to jest trafo suche :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [KaszeL] Żarówa z trzonkiem k100d, czyli odpalamy potworę :)

Postprzez DocBrown » 19 listopada 2009, 23:15

Pamiętam, dlatego napisałem że pewnie większy opór by był.
Woda ma destrukcyjny wpływ na silniki, olej najprawdopodobniej nie. Skoro trafo jest suche to przeróbka na takie co pracuje w oleju zwiększyłaby troche jego moc i wtedy może by była ta obciążalność 20A, tylko ten nieszczęsny silnik komplikuje mocno sprawe :?
Gdyby go jakoś uszczelnić by olej nie mógł dostać się do środka problem by znikł.
DocBrown
 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do KaszeL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości