[KaszeL] nowości w kolekcji: 02.09.2007

[KaszeL] nowości w kolekcji: 02.09.2007

Postprzez KaszeL » 2 września 2007, 22:47

Witam wszystkich serdecznie.

Przedstawiam wam kilka nowości w mojej kolekcji. Na pierwszy ogień idzie metalohalogenek, który był zagadką poprzednio. Kupiłem dwie takie lampy z zamiarem wykorzystania ich do oświetlenia w domu. Niestety zrezygnowałem z tego pomysłu po tym, jak się okazało, że strasznie migają podczas świecenia. Nie wiem od czego to zależy niestety.

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Na załączonych zdjęciach widać, że poczta z jedną z lamp obeszła się nieco mniej łaskawie, niż z drugą. Wykruszył się kawałek szkła, który skutecznie porysował cały luminofor, a ja machając lampą starłem go do reszty, po to, żeby zobaczyć co jest w środku :)

ObrazekObrazekObrazek

Na kolejnej fotce jest mój najbardziej kompaktowy metalohalogenek. Lampa zamknięta jest w dokładnie takiej samej obudowie, jak zwykłe halogenki z trzonkiem GU10 50W/230V. Pomimo, że tą lampę mam już pół roku, nie dorobiłem się do niej układu stabilizacyjno-zapłonowego. Dlatego do tej pory nie wiem jak świeci.

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Na kolejnych fotkach widać żarówkę, którą kupiłem z zamiarem zbudowania na niej jakiegoś sensownego oświetlenia do fotografowania moich lamp. Muszę przyznać, że efekt przerósł wszelkie moje oczekiwania. Wszystkie powyższe zdjęcia były wykonane z wykorzystaniem jednej z tych żarówek. Co prawda na razie świeciła tylko jedna, i to bez namioru bezcieniowego. Niemniej i tak fotki moim zdaniem są lepszej jakości, niż te wykonane z lampą błyskową. Co ciekawe, żarówa pomimo, że ma moc 500W ma trzonek E27. A świeci mniej więcej tak:

Obrazek

Pełna amatorszczyzna ;) Cena 6pln/sztukę :>
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [KaszeL] nowości w kolekcji: 02.09.2007

Postprzez neon44 » 2 września 2007, 23:24

świetne nabytki

KaszeL napisał(a):Na pierwszy ogień idzie metalohalogenek, który był zagadką poprzednio. Kupiłem dwie takie lampy z zamiarem wykorzystania ich do oświetlenia w domu. Niestety zrezygnowałem z tego pomysłu po tym, jak się okazało, że strasznie migają podczas świecenia. Nie wiem od czego to zależy niestety.


A czy nam chociaż sfocisz te lampy w akcji :?: :?:
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [KaszeL] nowości w kolekcji: 02.09.2007

Postprzez andrzejlisek » 3 września 2007, 08:49

Ten szklany walec okalający jarznik w pierwszej lampie (widać w tej ze zdjętym luminoforem) to pewnie zabezpieczenie przed rozpryśnięciem sie lampy w razie eksplozji jarznika. Prawda?
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: [KaszeL] nowości w kolekcji: 02.09.2007

Postprzez KaszeL » 3 września 2007, 10:01

Tak zgadza się. Jest to ochrona zewnętrznej bańki lampy.

Neon: Jasne, jak tylko będę miał na czym je odpalić :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [KaszeL] nowości w kolekcji: 02.09.2007

Postprzez andrzejlisek » 3 września 2007, 10:12

Czy ten kompaktowy metalohalogenek będzie pasować do opraw przeznaczonych do żarówek halogenowych?
Jak teoretycznie powinna świecić (może jest napisane na lampie).
Ostatnio edytowano 3 września 2007, 10:34 przez andrzejlisek, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: [KaszeL] nowości w kolekcji: 02.09.2007

Postprzez neon44 » 3 września 2007, 10:29

KaszeL napisał(a):Na kolejnej fotce jest mój najbardziej kompaktowy metalohalogenek. Lampa zamknięta jest w dokładnie takiej samej obudowie, jak zwykłe halogenki z trzonkiem GU10 50W/230V. Pomimo, że tą lampę mam już pół roku, nie dorobiłem się do niej układu stabilizacyjno-zapłonowego. Dlatego do tej pory nie wiem jak świeci.


:o :shock: Nie zauważyłem tego kompaktowego metalohalogenka. Jestem ciekawy czemu służą takie lampy. Jakie jest ich przeznaczenie i w jakich oprawach świecą :?: Czyżby oświetlenie przedpokoju :?: :roll: :roll:
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [KaszeL] nowości w kolekcji: 02.09.2007

Postprzez KaszeL » 3 września 2007, 16:12

andrzejlisek napisał(a):Czy ten kompaktowy metalohalogenek będzie pasować do opraw przeznaczonych do żarówek halogenowych?
Jak teoretycznie powinna świecić (może jest napisane na lampie).


Nie, oczywiście, że nie. Podobnie jak ten HQI-E nie będzie świecił w oprawie na zwykłą żarówkę. Pomimo, że daje się zainstalować. Obie lampy wymagają układu stabilizacyjno-zapłonowego.

Neon, pamiętaj, że to nadal jest metalohalogenek, pomimo małej mocy ma kosmiczną sprawność :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [KaszeL] nowości w kolekcji: 02.09.2007

Postprzez andrzejlisek » 3 września 2007, 19:37

KaszeL napisał(a):Nie, oczywiście, że nie. Podobnie jak ten HQI-E nie będzie świecił w oprawie na zwykłą żarówkę. Pomimo, że daje się zainstalować. Obie lampy wymagają układu stabilizacyjno-zapłonowego.


Miałem na myśli fakt, że i tak w instalację elektryczną trzeba wpleść układ zapłonowo-stabilizacyjny. Chodziło mi o to, czy fizycznie można założyć lampę do oprawy.

Jak widać, jak jest podwieszany sufit z halogenami, to można by wymienić lampy bez wymiany opraw, a do każdej lampy podłączyć odpowiedni układ. Jednak nie jestem pewny, czy płyta gipsowo-kartonowa wytrzyma ciężar układu zasilającego.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: [KaszeL] nowości w kolekcji: 02.09.2007

Postprzez KaszeL » 3 września 2007, 22:19

W takim razie oczywiście tak. Bez problemu można zainstalować taką lampę w oprawie do halogenka. Co do wytrzymałości płyt gipsowo kartonowych to nie ma o co się martwić, na odpowiednich mocowaniach można tam powiesić dziesiątki kg.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [KaszeL] nowości w kolekcji: 02.09.2007

Postprzez swietlik » 5 września 2007, 20:59

Fajne są te metalohalogenki HQI :D
A co do tego MH 35W to ja podłączyłem HQI-35 szeregowo przez STS-70 i STR-125 i ładnie ta lampa świeciła.
Spróbuj.... :)
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do KaszeL

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości