[litak1]Lampa DRSZ100-2 (HBO100-2)

Moderator: litak1

[litak1]Lampa DRSZ100-2 (HBO100-2)

Postprzez litak1 » 26 marca 2012, 11:53

Lampa DRSZ100-2
Jest to najprawdopodobniej radziecki zamiennik lampy rtęciowej wysokociśnieniowej krótkołukowej HBO100-2
Moc 100W napięcie około 20V prąd około 5A, lampa na prąd stały .
Komora łukowa lampy jest wielkości łebka od szpilki, przez co łuk ma niesamowitą światłość 120kcd na cm2.Większą nawet niż lampy ksenonowe krótkołukowe .
Tutaj porównanie do szpilki
Obrazek

Jeszcze jedno zdjęcie

Obrazek

Czas ją zaświecić .Lapma nie ma problemu z zaświeceniem, gdyż w stanie zimnym panuje w niej niskie ciśnienie na tyle niskie, że nie potrzeba nawet zapłonnika wysokonapięciowego

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na początku lampa pracuje w niskim ciśnieniu dlatego łuk jest wydłużony, ale w miarę parowania rtęci ciśnienie wzrasta i osiąga w małych lampach nawet 10MPa.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Kolejne fazy rozgrzewania co mniej więcej 20s. Widać nadal parującą rtęć

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tutaj już praktycznie w pełni rozgrzana łuk widoczny już tylko między końcami elektrod

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

pełne rozgrzanie przy prądzie 4.8A , więcej wolę nie obciążać gdyż mogłaby eksplodować. Te zdjęcia były robione przez filtr gdyż nie można zrobić zdjęcia objektu o takiej światłości
To jest bez filtra całkowicie prześwietlone od łuku

Obrazek

I jeszcze fotki po wyłączeniu lampy

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Widać kondensację rtęci na ściankach i anodzie

Obrazek
Obrazek

Lampa świeci pięknym rtęciowym światłem niestety z dość dużą zawartością UV (choć mniejszą niż zwykłe jarzniki wysokoprężne z racji ciśnienia), więc trzeba chronić wzrok
Światłość łuku o długości 0.5mm jest niesamowita i przypomina laser półprzewodnikowy pozbawiony optyki
Ogólnie bardzo fajne i ciekawe źródełko :D
Ostatnio edytowano 5 lutego 2013, 21:50 przez litak1, łącznie edytowano 3 razy
Powód: Zmiana tytułu wątku, kopia postu do wątki w dziale lamp wysokoprężnych
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Moje lampki ;)

Postprzez elek » 26 marca 2012, 14:23

Fajne są lampki HBO , moje ulubione rtęciówki :) na ostatniej fotce działającej widać że jeszcze nie cała rtęć odparowała ze ścianek więc jeszcze nie osiągnęła znamionowych parametrów, one pracują w parze nienasyconej co oznacza że cała porcja rtęci jest odparowana podczas pracy. HBO strasznie długo się rozświecają nawet do 10-15 minut, mają lepsze parametry od zwykłych rteciówek z racji ciśnienia przy jakim pracują , Ra > 30 i około 60 lm/W, przy tym ciśnieniu pojawia się już dość wyraźne widmo ciągłe, główne ich zastosowanie to wydajne źródła bliskiego UV o dużej mocy, nie emitują praktycznie UV < 250 nm z racji tego że jest ono absorbowane w gęstej rtęciowej atmosferze w bańce.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Moje lampki ;)

Postprzez lampa123 » 26 marca 2012, 14:28

Ciekawi mnie temperatura elektrod po wyłączeniu lampy? Myślę że pirometrem dało by się to zmierzyć?
Avatar użytkownika
lampa123
 
Posty: 963
Zdjęcia: 45
Dołączył(a): 17 grudnia 2007, 17:04

Re: Moje lampki ;)

Postprzez litak1 » 26 marca 2012, 15:41

elek napisał(a):Fajne są lampki HBO , moje ulubione rtęciówki :) na ostatniej fotce działającej widać że jeszcze nie cała rtęć odparowała ze ścianek więc jeszcze nie osiągnęła znamionowych parametrów, one pracują w parze nienasyconej co oznacza że cała porcja rtęci jest odparowana podczas pracy.

To znaczy że lampka ma większy prąd znamionowy niż 4.8A - którym ją obciążałem. :)
lampa123 napisał(a):Ciekawi mnie temperatura elektrod po wyłączeniu lampy? Myślę że pirometrem dało by się to zmierzyć?

Niestety pirometr musi mieć jakąś minimalną powierzchnię do zmierzenia temperatury. W tym przypadku będzie ona za mała. Ale elektrodki napewno osiągają ponad tysiąc stopni C. Po wyłączeniu bardzo jasno świecą, ale też momentalnie stygną
Ostatnio edytowano 26 marca 2012, 15:46 przez litak1, łącznie edytowano 1 raz
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: [litak1] Moje lampki ;)

Postprzez amisiek » 26 marca 2012, 16:14

Skopiowałem post do lamp wysokoprężnych, bo bardzo ciekawy.
Ty to zasilasz z zasilacza, który daje te dwadzieścia kilka woltów i lampka startuje? Jakie jest napiecie jałowe?
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: [litak1] Moje lampki ;)

Postprzez elek » 26 marca 2012, 16:28

To znaczy że lampka ma większy prąd znamionowy niż 4.8A - którym ją obciążałem.

Widełki napięcia i prądu dla HBO 100W to 16-24 V i 4,2-6,6 A. Pewnie lampka jeszcze sie nie dogrzała całkiem u mnie długo trwało zanim ten nalot rtęci odparował zupełnie.
Karta katalogowa HBO 50-500W
37186
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: [litak1] Moje lampki ;)

Postprzez litak1 » 29 kwietnia 2012, 14:28

Teraz kilka zdjęć za pomocą mojego nowego konwertera makro (obiektyw ze złomu ;) :D :D )
znana ale jak lubiana przeze mnie lampa rosyjska HBO100/2


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Tutaj w akcji zoom maksymalny i obiektyw przez filtr spawalniczy czas naświetlania 1/2000s


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio edytowano 26 stycznia 2013, 01:12 przez litak1, łącznie edytowano 2 razy
Powód: ekhm ;)
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: [litak1] Moje lampki ;)

Postprzez litak1 » 29 maja 2012, 22:21

matit1 napisał(a):
elek napisał(a):A co do fotek
TA STRONA MA PRAWIE 40 MB :!: :!: :!:

Fajne zdjęcia ale rzeczywiście mój komp podczas ładowania tej strony zaczął się wieszać z wrażenia.

Koledzy Admini jeżeli uważacie że ta strona jest za bardzo rozciągła to napiszcie wtedy postaram się ją zmniejszyć może przez otwierane miniatury zdjęć. Zawsze staram się pokazać moje lampki z największą ilością szczegółów odnośnie budowy i pracy i może to być trochę uciążliwe dla posiadaczy słabego łącza lub kompa :?
Ostatnio edytowano 29 maja 2012, 22:31 przez litak1, łącznie edytowano 1 raz
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: [litak1] Moje lampki ;)

Postprzez KaszeL » 29 maja 2012, 22:29

Nie przejmuj się. Publika chciała, żeby fotki można było publikować w pełnym rozmiarze bez limitu objętości :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań


Powrót do Litak1

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości