[litak1]Lampa UHP 120W

Moderator: litak1

[litak1]Lampa UHP 120W

Postprzez litak1 » 25 listopada 2012, 18:25

Opiszę teraz jedną z moich nowych nabytków
Lampa UHP 100-130W
Jak wiadomo jest to lampa ultra wysokociśnieniowa rtęciowa, w której panuje ciśnienie robocze 150-250 bar. Pary rtęci dzięki takiemu ciśnieniu emitują już światło o dość dobrych parametrach (bardziej ciągłe widmo) oraz uzyskiwana jest niesamowita wręcz luminancja łuku ponad 100000cd/cm2, która ustępuje tylko niektórym lampom HBO. Lampa jest bardzo mała jak na swoją moc, i ma bardzo grube ścianki jarznika.
Tutaj wygląd ogólny

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Na tym zdjęciu elektroda w powiększeniu, w rzeczywistości jest bardzo mała.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Na tym zdjęciu jest porównanie wielkości do lampy super wysokociśnieniowej o mocy 100W HBO100-2
Warto zauważyć, jak bardzo wielkościowo różnią się elektrody (pomijając fakt że lampa HBO jest stałoprądowa)
W lampie UHP komora łukowa jest dłuższa, m.in. dlatego łuk ma mniejszą luminancję
Ta lampa UHP była używana i komora przez to jest jeszcze dłuższa niż w nowej


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Czas na fotki w akcji tej lampki
Pierwsze dwie są bez filtra, póżniej już się nie dało zrobić wyraźnych przez luminancję, i możliwość uszkodzenia matrycy w aparacie.

Obrazek
Obrazek

Faza rozgrzewania fotki robione co 10 s.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na tym zdjęciu lampa już w pełni rozgrzana

Obrazek

Tutaj wymusiłem czas migawki dodatkowo na 1/2000s dwie pełne przesłony.
Na tych zdjęciach widać dokładnie zniszczenie elektrod od łuku. W lampach super, i ultra wysokociśnieniowych temperatura łuku elektrycznego wynosi 10000 st. C lub nawet więcej więc elektrody w punkcie wyjścia elektronów znajdują się w płynnym stanie :shock: :shock: :shock:
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Fotki po pracy pierwsza jeszcze z filtrem.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tutaj mam sprzęt, na którym lampa została prowizorycznie odpalona
statecznik sodowy 70W + statecznik świetlówkowy 40W oraz zapłonnik do lamp sodowych małej mocy

Obrazek
Obrazek

Parametry pracy
Lampa dość mocno zużyta
napięcie na lampie 110V powinno być 70-80V
prąd 1,5 A powinno być 1,6-1,7A
moc 150W powinno być 130W lecz trzeba odjąć sprawność układu, lampa powinna pracować na elektronicznym, który jest sprawniejszy, więc do mocy trudno się odnieść, być może jest troszkę przeciążona

Obrazek

Widać, że lampa ma dość ładne światło, czerwień jest czerwona i żółty jest ładny, na innych fotkach z lampą LRJD kolory wyszły gorzej :!: :!:
Lampa produkuje ozon tylko w czasie rozgrzewania, później już nie, gdyż cały daleki nadfiolet jest pochłaniany przez pary rtęci pod bardzo wysokim ciśnieniem, Lampka bardzo szybko się rozgrzewa niecałą minutę jest całkowicie rozgrzana (HBO potrzebuje dużo dłuższego czasu)
Czerwień na zdjęciach :D

Obrazek
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: [litak1] Moje lampki ;)

Postprzez KaszeL » 25 listopada 2012, 18:35

Te lampki UHP są niesamowicie fajne, ale trzeba uważać. Ja ostatnio przez nieuwagę wypaliłem sobie dziurę w filtrze szarym przy pomocy HBO 50W. Trudno sobie wyobrazić intensywność wyładowania w tych lampkach, dopóki się tego nie zobaczy na własne oczy. 50 i 100W już wymiata, strach się bać co robi takie 500W ;)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [litak1] Moje lampki ;)

Postprzez elek » 25 listopada 2012, 18:48

UHP to fajne lampki, piękne zdjęcia ci wyszły :) zainwestuj w folie do fotografowania słońca ( Baader ND 3,8) kolory będziesz miał naturalne na fotce, ja taką używam i jest naprawdę fajna tylko uważać trzeba bo strasznie delikatna. Na allegro są zasilacze dedykowane do tych lamp za niewielkie pieniądze tylko trzeba by rozpracować ich sterowanie.
...strach się bać co robi takie 500W

Wali po oczach niesamowicie :D
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: [litak1] Moje lampki ;)

Postprzez KaszeL » 25 listopada 2012, 18:51

Jeśli mówisz o tych od projektorów, to nie będzie to takie proste. Nie chodzi sama specyfikacje, bo to jest dostępne, ale trzeba cały protokół komunikacji zaimplementować, a dopiero potem zacząć gadać ze statecznikiem. Czyli bez mikrokonktrolera się nie obejdzie :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań


Powrót do Litak1

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości