[litak1] Lampy impulsowe (ksenonowe)

Moderator: litak1

[litak1] Lampy impulsowe (ksenonowe)

Postprzez litak1 » 23 kwietnia 2012, 11:13

Teraz czas na lampy błyskowe dużej mocy stosowane do pompowania laserów rubinowych. Lampy wykonane z kwarcu bez filtra UV przepuszczają nawet UVC da się to wyczuć w powietrzu :shock: 8-) .Są to stare francuskie lampy Verre et quartz vqx 13s8b spiralna i vqx 1315 prosta, niestety są to lampy na napięcie dużo wyższe od tradycyjnego napięcia lamp błyskowych 310V, energia tych lamp musi być ogromna o czym światczą grube doprowadzenia elektrod, same elektrody i kontrukcja, niestety nie mam danych tych lamp. Będę ją odpalał na kondensatorze bardzo małym jak dla niej 800uF z popularnego palniczka ifk120.
tutaj porównanie wielkości lamp do ifk120 mającego teoretycznie moc impulsu120J

Obrazek
Obrazek

A tu porównanie elektrod

Obrazek

Lampy nie mają naniesionej elektrody zapłonowej w postaci anteny, więc wykonałem ją z drutu
Niestety wszelkie próby wywołania błysku przy takim napięciu kondensatora i bardzo mocnych impulsach zapalających na antenie zapłonowej nie udało się jej tego wywołać

Obrazek
Obrazek

tutaj cały układ (prymitywny ale skuteczny) trafo impulsowe do odpalania XBO

Obrazek

Postanowiłem odpalić w inny sposób na zasadzie odpalania z bezpośrednim "wstrzyknięciem" wysokiego napięcia w napięcie główne zasilające lampę
Tak jak się to robi w popularnych TUZach ale napięcie zdolne odpalić XBO około 20KV
Efekt tutaj. Zła jakość zdjęć spowodowana bardzo trudnym sfoceniem lampy błyskowej w czasie błysku
Są to klatki z wideo ale udało się odpalić :D klatki robione co 1/30 s.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Niestety lampa spiralna już na tym napięciu nie odpali, gdyż ma jeszcze wyższe napięcie pracy
dlatego tylko są impulsy HV

Obrazek

Na pocieszenie odpaliłem ją na trafie neonowym o napięciu 10KV na którym też z trudem pracuje

Obrazek
Obrazek

Prosta w akcji na tr. neonowym

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Lampę prostą przebija napięcie około 7KV a spiralną około 12KV,Przypomnę że zwykłe lampy błyskowe przebija już napięcie około 800V te dane oczywiście bez użycia anteny zapłonowej
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: [litak1] Moje lampki ;)

Postprzez amisiek » 23 kwietnia 2012, 11:24

To się nazywa moc...
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: [litak1] Moje lampki ;)

Postprzez mosfetkiler » 23 kwietnia 2012, 11:41

Wydaje mi się, że w tym impulsowym układzie zapłonowym używasz niepotrzebnie takich długich przewodów.
Wprowadzają zapewne sporą indukcyjność pasożytniczą a co za tym idzie spowalniają narastanie napięcia na transformatorze i zmniejszają osiągi.
A może nie mam racji...
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Re: [litak1] Moje lampki ;)

Postprzez litak1 » 23 kwietnia 2012, 11:59

To jest wszystko prowizoryczne i masz rację im krótsze i grubsze przewody tym lepiej, a najgorzej jak są jeszcze zwinięte . Ale do tych układów wystarcza stromość napięcia zarówno do XBO jak i do tych ksenonów, na 9 zwojach trafa impulsowego osiągam pewnie coś koło 20KV i z powodzeniem następuje przeskok iskry zapłonowej . Jest problem tylko z lampą spiralną w której tak samo występują przeskoki iskry zapłonowej, niestety 310V to trochę za mało aby mogło zainicjować się wyładowanie główne :( Mam zamiar podnieść napięcie kondensatora pracy do około 1000V w tej spirali i odpalić w ten sam sposób z trafem impulsowym
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: [litak1] Moje lampki ;)

Postprzez mosfetkiler » 23 kwietnia 2012, 13:13

Niezły byłby taki kondensator jak tutaj:
http://www.mitra.com.pl/pdf/KIPP.pdf
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Re: [litak1] Moje lampki ;)

Postprzez litak1 » 23 kwietnia 2012, 14:37

mosfetkiler napisał(a):Niezły byłby taki kondensator jak tutaj:
http://www.mitra.com.pl/pdf/KIPP.pdf

Myślałem nad takim rozwiązaniem i nawet mam sprzęt popatrzcie na to


Obrazek
Obrazek


są to kondensatory z defibrylatora mają bardzo dużą energię impulsową cztery połączone mają 126uF 4KV (w defibrylatorze są dwa)
musi być nieprzyjemne dostać z pełnej energii :shock: :shock: :oops: :oops: A energia spora w sumie ponad 1000J Obejrzyjcie na youtube do czego zdolne są mniejsze kondensatory :shock:
Niestety z kondensatorami jest tak że im większe napięcie, tym krótszy jest czas rozładowania i dlatego rośnie niszczycielska siła iskry. Wtedy tworzy się fala uderzeniowa, która rozrywa różne przedmioty szczególnie szklane (popatrzcie co dzieje się z żarówkami, lampami rtęciowymi a nawet bezpiecznikami na których rozładowywany jest taki kondensator youtube (photonvids dawny photoinduction).
Dlatego nie mogę go podłączyć, taki kondensator musi być dokładnie dobrany fabrycznie, gdyż mógłbym tylko raz sprawdzić czy działa ;) i lampki mogłoby już nie być :oops:
Swoją drogą ta moja bateria kondziorków rozładowuje się jak mała bomba atomowa :D :D ;)
Kaszel ty masz takie kondensatory połącz sobie je fajnie można poeksperymentować ALE TRZEBA UWAŻAĆ !!!!
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: [litak1] Moje lampki ;)

Postprzez KaszeL » 23 kwietnia 2012, 18:45

litak1 napisał(a):Kaszel ty masz takie kondensatory połącz sobie je fajnie można poeksperymentować ALE TRZEBA UWAŻAĆ !!!!


Tak, tak. 5 sztuk 32uF/3.75kV - ale celowo ich nie ruszam. Chciałbym sobie tutaj z wami jeszcze trochę pogadać :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [litak1] Moje lampki ;)

Postprzez mosfetkiler » 24 kwietnia 2012, 07:28

Przecież nie trzeba ładować tych kondensatorów "do pełna".
Można użyć do ładowania powielacza napięcia i eksperymentować co 320V.
Okaże się przy jakim nastąpi zapłon.
Co do wyładowań wysokonapięciowych to literatura podaje, że kondensator 1mikrofarad, 40kV rozładowany przez przerwę iskrową w wodzie, w szereg z formującą przerwą iskrową w powietrzu rozbija 400l pojemnik z wodą.
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Re: [litak1] Moje lampki ;)

Postprzez litak1 » 28 kwietnia 2012, 22:16

mosfetkiler napisał(a):Przecież nie trzeba ładować tych kondensatorów "do pełna".
Można użyć do ładowania powielacza napięcia i eksperymentować co 320V.
Okaże się przy jakim nastąpi zapłon.
Co do wyładowań wysokonapięciowych to literatura podaje, że kondensator 1mikrofarad, 40kV rozładowany przez przerwę iskrową w wodzie, w szereg z formującą przerwą iskrową w powietrzu rozbija 400l pojemnik z wodą.

Zgadzam się z Tobą mogę też użyć poprostu mniejszego kondensatora, ale strach rozerwania i tak pozostaje .Po podłączeniu kondensatora 6nF (!!!) naładowanego do napięcia około 7kV przy wyzwoleniu iskry, lampa dzwoni jak mały dzwonek a przy kondensatorze 800uF na napięcie 310V lampa nie daje żadnych efektów akustycznych typu dzwonienie mimo że energia wtedy jest dużo większa niż przy tym 6 nF. W oryginalnych układach laserowych są bardzo duże kondensatory wysokonapięciowe ale prąd jest dodatykowo przepuszczony przez cewkę indukcjną która wydłuża impuls wyładowania kondensatora HV, i niema destrukcyjnej dla lamp fali uderzeniowej, dobranie tego wszystkiego bez jakichkolwiek danych lampy jest wręcz niemożliwe jeśli się jej nie chce się zniszczyć. :?
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice


Powrót do Litak1

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości