[litak1]Lampy ksenonowe krótkołukowe (XBO)

Moderator: litak1

[litak1]Lampy ksenonowe krótkołukowe (XBO)

Postprzez litak1 » 26 stycznia 2013, 18:28

Moja lampka ksenonowa która będzie odpalana po raz pierwszy :D tutaj w obudowie
Obrazek
tutaj ostrożnie zdjąłem obudowę,tylko do zrobienia zdjęcia jest to OSRAM XBO HSC OFR 1600W( Horizontal Short Cable Ozone Free )
Obrazek
XBO HSC OFR 1600W start lampy (iskrzenie bez łuku)
Obrazek
Obrazek
Lampa jest bardzo trudna do odpalenia tak jak pisałem już wcześniej, iskry muszą być bardzo mocne i podawane z dużą częstotliwością.
Lampa świecąca ,narazie na prądzie około 20A z powodu odpalania w osłonie oryginalnej bez chłodzenia, narażenia na promienie UV oraz przez zasilacz i dławiki które po kilkunastu sekundach są gorące.Bardzo ciężko zrobić zdjęcia tej lampy z powodu ogromnej światłości łuku ksenonowego tutaj przez filtr spawalniczy i jeszcze prześwietlone.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Lampka po pracy około 20 s jak widać katoda już się mocno rozgrzała anoda jeszcze nie zdąrzyła
Obrazek
Obrazek
Mój prymitywny układzik :lol:
Obrazek
kondensatorek nawinięty wg schematu opisanego już wcześniej :D nadal, działa zasilany transformatorem do neonów, ten bezpiecznik to prosty iskrownik
Obrazek
trafo impulsowe przekazujące impulsy HV na obwód prądu stałego
Obrazek
Dławiki do lamp ograniczające (oporowo) prąd zasilacza i uderzenie prądowe kondensatora w zasilaczu który ma bardzo dużą wartość 47000uF 80V (mógłby rozerwać lampę) Widoczny kondensator w układzie dc to 20uF 400V jest niezbędny do odpalenia lampy gdyż wzmacnia znacząco iskrę zapłonową musi być podłączony za dławikiem . Są też warystorki :D :D całkiem sporo :lol: to dla zabezpieczenia mostka prostowniczego w zasilaczu pewnie wystarczyłby jeden ale bałem się i :roll: zrobiłem stopniowanie, później jednak część odłączyłem
Obrazek
mój zasilaczyk zrobiony już nieco wcześniej, pierwotnie do wzmacniacza audio jednak okazał się zabójczy dla tranzystorów mocy za duża "twardość" prądu i uderzenie z kondensatora (potrafił rozerwać bezpieczniki szklane i tranzystory gdy coś poszło nie tak :oops: napięcie jałowe 81V)
Obrazek
jak już pisałem światła tej lampy raczej nie można porównywać do lamp znanych mi wcześniej najbardziej podobne do mocnego słońca w południe, lecz widząc po niektórych tkaninach i białym papierze zawiera dużo wiecej UV od słońca mimo że ozonu nie wytwarza wogóle (wersja OFR)
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Powrót do Litak1

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości