[litak1] lampa HBO50/3

Moderator: litak1

[litak1] lampa HBO50/3

Postprzez litak1 » 11 czerwca 2013, 15:29

Lampa krótkołukowa super wysokociśnieniowa produkowana przez firmę WOTAN o mocy 50W . Lampa. Komora łukowa w tej lampie wynosi 0.7mm długości (tej samej długości co w HBO 100/2 więc światłość jest dużo mniejsza 70000cd/m2. Lampka stosunkowo szybko się nagrzewa w porównaniu z innymi lampami tego typu.

Tutaj w porównaniu do... zapałki :P

Obrazek


Lampa jest dużo lepiej wykonana niż odpowiedniki radzieckie DRSZ


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


katoda wydłużona na kształt igły


Obrazek
Obrazek
Obrazek


Lampka oczywiście świeciła już ale mam problem z filtrami do sfotografowania jej w akcji, gdyż nie chcę używać już filtrów spawalniczych aby oddać prawdziwy kolor wyładowania i fosforescencji par rtęci (jest to widoczne przez konwersję uV na światło niebieskie w tym ciśnieniu roboczym) i nie prześwietlić zdjęcia zaopatrzyłem się w filtr szary nd8 lecz niestety przez niego zdjęcia nadal wychodzą prześwietlone :?
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: [litak1] lampa HBO50/3

Postprzez lumix26 » 11 czerwca 2013, 15:35

Kup filtr kołowy ND500 powinien poradzić ;)
Fajne maleństwo :)
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9281
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [litak1] lampa HBO50/3

Postprzez elek » 11 czerwca 2013, 16:11

Ładna lampka :) przez filterek ND 8, który to tak naprawdę jest ND 0,8 dobrych fotek takiego wyładowania nie zrobisz, ja używam folie do fotografowania słońca ND 3,8 i to jest w sam raz :) kosztuje grosze tylko trzeba ją oprawić a jest o tyle lepsza od zwykłych filtrów ND że odbija niepotrzebne światło a nie pochłania i tym samym nie nagrzewa się tak mocno, niestety strasznie delikatna jest.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: [litak1] lampa HBO50/3

Postprzez KaszeL » 11 czerwca 2013, 18:52

Ja taką lampką wypaliłem sobie dziurę w filtrze szarym NDx400 - warto uważać :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [litak1] lampa HBO50/3

Postprzez Elektroservice » 11 czerwca 2013, 19:40

Miniaturowy granat odłamkowy ? :twisted:
Tak swoją drogą to chciałbym zobaczyć to w akcji :P
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: [litak1] lampa HBO50/3

Postprzez matit1 » 11 czerwca 2013, 19:46

Elektroservice napisał(a):Miniaturowy granat odłamkowy ? :twisted:


Myślę, że nie tak bardzo odłamkowy jak XBO.
Avatar użytkownika
matit1
 
Posty: 3128
Zdjęcia: 1394
Dołączył(a): 13 października 2008, 16:08
Lokalizacja: Białystok

Re: [litak1] lampa HBO50/3

Postprzez KaszeL » 11 czerwca 2013, 20:59

Ciśnienie w lampkach HBO osiąga wartości z zakresu od 25 do nawet 250 atmosfer, natomiast w XBO nie przekracza 60 podczas pracy :D

Generalnie to świeci jak rtęciówka, tylko trochę pełniejszym widmie. Problem w tym, że cała emisja światła odbywa się z tak malutkiego punktu, że nie sposób tego filmować/fotografować bez filtrów.
Tutaj macie mój filmik z odpalania HBO 75W.


HBO to na prawdę fenomenalne lampki. Mało osób wie, że temperatura wyładowania potrafi sięgać nawet 10000 stopnic Celsjusza, czyli sporo powyżej tego co mamy na powierzchni słońca :D
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [litak1] lampa HBO50/3

Postprzez litak1 » 11 czerwca 2013, 21:25

elek napisał(a):Ładna lampka :) przez filterek ND 8, który to tak naprawdę jest ND 0,8 dobrych fotek takiego wyładowania nie zrobisz, ja używam folie do fotografowania słońca ND 3,8 i to jest w sam raz :) kosztuje grosze tylko trzeba ją oprawić a jest o tyle lepsza od zwykłych filtrów ND że odbija niepotrzebne światło a nie pochłania i tym samym nie nagrzewa się tak mocno, niestety strasznie delikatna jest.

No więc właśnie zasugerowałem się kiedyś naszą rozmową i kupiłem filtr niestety nie znam się na filtrach i myślałem że ta ósemka jest ciemniejsza od tego filtra baader 3.8 a tutaj okazuje się być 0.8. Ale coś wykombinuję.
Kaszel troszkę przesadziłeś z ciśnieniem w lampach HBO nie przekracza 80 atmosfer do 250 barów to osiąga w trochę innych konstrukcyjnie lampach UHP (jeszcze dużo grubsze szkło bańki) lub dużo rzadszych lampach kapilarnych. Niemniej jednak w XBO masz rację tam ciśnienie jest niższe, wyższe jest tylko na zimno. Co najciekawsze najwyższe ciśnienie w lampach HBO występuje w tych w których komora łukowa jest najkrótsza czyli w HBO50 i HBO100 np. w HBO 75 już jest niższe podobnie w 200 i 500
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: [litak1] lampa HBO50/3

Postprzez Elektroservice » 11 czerwca 2013, 21:29

Więc miałem rację - miniaturowy granat odłamkowy :twisted:
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: [litak1] lampa HBO50/3

Postprzez KaszeL » 11 czerwca 2013, 21:42

litak1 napisał(a):Kaszel troszkę przesadziłeś z ciśnieniem w lampach HBO nie przekracza 80 atmosfer do 250 barów to osiąga w trochę innych konstrukcyjnie lampach UHP (jeszcze dużo grubsze szkło bańki) lub dużo rzadszych lampach kapilarnych. Niemniej jednak w XBO masz rację tam ciśnienie jest niższe, wyższe jest tylko na zimno. Co najciekawsze najwyższe ciśnienie w lampach HBO występuje w tych w których komora łukowa jest najkrótsza czyli w HBO50 i HBO100 np. w HBO 75 już jest niższe podobnie w 200 i 500


W zasadzie to spieramy się o semantykę. Jak dla mnie granica między SHP a UHP jest dość płynna. Konstrukcja lamp jest niemal identyczna. No chyba, że mówisz o lampach które rynkowo oznaczone są jako HBO. Wtedy racja. Najciekawsze to są te w projektorach multimedialnych. Tam 200 bar to norma, podobno jak spadnie do 160 to emisja w czerwieni spada nawet o 20%.

Elektroservice napisał(a):Więc miałem rację - miniaturowy granat odłamkowy :twisted:


Przesadzasz. W głupiej rtęciówce podczas pracy potrafi być 10 atomosfer. To więcej z w sporej części xenonów w spoczynku, a jednak nie wybuchają jak granaty i nie uciekasz na ich widok. W odróżnieniu od XBO, chociaż mi ani jeden nie strzelił.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Litak1

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron