[litak1] Lampa ND 500

Moderator: litak1

[litak1] Lampa ND 500

Postprzez litak1 » 3 stycznia 2014, 16:15

Lampa neonowa dużej mocy ND 500 która już była opisana na forum jednak świecenie jej jest tak efektowne że postanowiłem wrzucić kilka zdjęć. Miałem sporo kłopotu z tą lampą gdyż dwie paczki zostały zbite (przez pocztę jak i kuriera) więc postanowiłem sobie ją odebrać osobiście, na miejscu w tej firmie widziałem dużo fajnego sprzętu wojskowego i lamp elektronowych dużej mocy więc nie żałuję wyciecczki. Lampa odpalona na STS400 bardzo łatwo, ale nie za pomocą zapłonnika tlącego gdyż to jest praktycznie niemożliwe przez bardzo długi czas nagrzewania skrętki elektrodowej. Jako zapłonnika użyłem kabelka którym zwarłem piny lampy lecz na czas aż dobrze się rozżarzyły około 20 sekund po czym cyklicznie rozwierałem tak jak to robi starter po trzecim rozwarciu lampa zajarzyła mocnym czerwonym światłem

Obrazek
Obrazek

Na STS 400 prąd troszkę zbyt mały ale elektrody mają właściwą temeraturę (na oko) więc nie dociążam więcej

Obrazek

Teraz trochę fotek zrobionych w różnych częściach sinusoidy

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Na zdjęciach nie widać ale elektroda jest rozgrzana do jasnej czerwieni , oraz te skrzydełka które mają chyba zadanie schładzanie elektrody bo przy takim prądzie elektroda żarnikowa jest bardzo obciążona

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Widać że wyładowanie wychodzi nie tylko z żarnika lecz także z innych części (podłączeń) i ze skrzydełek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jaki to rodzaj wyładowania hmmm... po części jest to jarzeniowe gdyż jest podzielone na sekcje, po części łukowe bo następuje termoemisja. Podłączając pod niski prąd 10mA wyładowanie przechodzi w tlące (świecą całe doprowadzenia jak w neonówce jasno a kolumna wyładowania jest dużo ciemniejsza i nieco innego koloru
Tera jeszcze fotki w supermakro

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wszystkie zdjęcia zostały wykonane przy pracującej lampie tylko migawka ujęła różne etapy wyładowania przemiennoprądowego
Lampa jest bardzo widowiskowa ;) ;)
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: [litak1] Lampa ND 500

Postprzez lumix26 » 3 stycznia 2014, 16:19

Nie ma to ja odebrać towar osobiście :)
Coraz bardziej mi się ta lampka podoba
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9281
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [litak1] Lampa ND 500

Postprzez toomm40 » 3 stycznia 2014, 16:20

świetna fotorelacja.nareszcie masz tą lampę w całosci . czasem trzeba dołożyć do interesu i pojechac osobiście po odbiór, ale warto
Ostatnio edytowano 3 stycznia 2014, 16:25 przez toomm40, łącznie edytowano 1 raz
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: [litak1] Lampa ND 500

Postprzez elek » 3 stycznia 2014, 16:20

No wreszcie ci się udało dorwać w łapy tego neona :)
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: [litak1] Lampa ND 500

Postprzez litak1 » 3 stycznia 2014, 16:29

No wreszcie :D :D co prawda miałem po niego prawie 300 km ale jechałem jeszcze dalej więc po drodze sobie odebrałem. Ale warto do nich jechać i porozglądać się jak ktoś ma bliżej. Piękne rzeczy tam mają (nadajniki wojskowe i inny sprzęt dużej mocy :shock: )
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: [litak1] Lampa ND 500

Postprzez slaweklampy » 3 stycznia 2014, 18:20

Witam

Czy mocno nagrzewa się takie źródełko podczas długiego świecenia?
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: [litak1] Lampa ND 500

Postprzez litak1 » 3 stycznia 2014, 20:43

Podczas pięciominutowego świecenia lampa bardzo mocno się rozgrzała szczególnie w pobliżu elektrod (na pewno ponad 150 st.C) rura na całej długości miała ponad 100st C. Należy zauważyć że lampa świeciła dość mocno niedociążona . Ale jasnością również nie powalała. Myślałem że będzie mocniej świecić ;)
Edit
To jeszcze małe porównanie. Otóż żeby zaprezentować barwę i moc światła tego neona postanowiłem porównać go do lampy sodowej niskoprężnej o mocy 90W w pełni rozgrzanej i pracującej na parametrach znamionowych

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zdjęcia zostały wykonane z różnymi czasami naświetlania żeby dobrze porównać (bez prześwietlenia) wydajność świetlną obu lamp. Niestety lampa neonowa mimo swojej mocy wypada bardzo blado w stosunku do SOXa, i świeci dużo słabiej, dlatego chyba wycofano się z tego rodzaju lamp bo można je zastąpić zwykłymi żarówkami z czerwonym filtrem dużo tańszymi mniej kłopotliwymi i o niewiele mniejszej wydajności, żarówkami bo inne rodzaje lamp raczej nie wchodzą w grę ze względu na niskie temperatury, czy też osiągnięcie parametrów znamionowych w bardzo krótkim czasie
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: [litak1] Lampa ND 500

Postprzez Elektroservice » 4 stycznia 2014, 01:15

Kolejna "spuchła świetlówka" na forum :D
Fajna lampka i dobre foty. Ciekawe jak to było w oryginale odpalane.
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: [litak1] Lampa ND 500

Postprzez litak1 » 19 grudnia 2014, 23:27

no i szperając znalazłem oprawę na tego typu lampę czyli KNS Kodowo-neonowe latarnie lotniskowe (Криптографически неоновая лампа)


Obrazek


Okazuje się że oprawa świeciła światłem ciągłym lub przerywanym dlatego właśnie stosowano takie a nie inne lampy w liczbie 8 sztuk ;) Światło ponoć było widać nawet z odległości 60km :shock:
Źródło- http://www.polot.net/?p=290
warto przeczytać
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: [litak1] Lampa ND 500

Postprzez toomm40 » 19 grudnia 2014, 23:36

ale super znalezisko 8-)
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Litak1

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości