[litak1] Lampa LRJD 3500W

Moderator: litak1

Re: [litak1] Lampa LRJD 3500W

Postprzez litak1 » 13 kwietnia 2015, 23:00

Pierwszy test tylko opiszę
Lampa na jednym stateczniku po rozgrzaniu (jako takim) ma spadek napięcia 124V przy 12 amperach i nic więcej się nie zmienia, co ciekawe nie świeci na zielono tylko jak rtęciówa bez luminoforu czyli zero czerwieni. Po dołączeniu drugiego statka lampa początkowo 24A (przy wstępnym rozgrzaniu na jednym stateczniku) zaczęło spadać do 20A spadek napięcia urósł do 205V i nadal rosnął. Z kabla zasilającego zaczęło się dymić, więc wyłączyłem i od razu dostałem trzy smsy od sąsiadów z naprzeciw że spać nie mogą, bo oświetliłem całą okolicę z pokoju :P . To tyle z testów nocnych ;) ale lampka zaczęła się pięknie wybarwiać. Gdyby można było to ująć jakimś aparatem to rozgrzewanie tej lampy to cała gama barw. Początkowo kolumna rtęciowa niebieska coraz węższa, po czym na fioletowo zaczynają fluoryzować ścianki (sole na ściankach). Kolumna zaczyna się rozszerzać i wokół już bielszego wyładowania w rtęci widać wyraźnie otoczkę zielonkawą, która przy ściankach nadal fluoryzuje na fioletowo, następnie znika fluoryzacja fioletowa i cały jarznik wypełnia się białym wyładowaniem tym razem z wyraźną czerwoną otoczką i zajmuje prawie całą rurę wyładowczą. Lampa nadal nie była wygrzana do końca więc nie wiem co jeszcze w niej będzie widać, ale światło wydaje się stosunkowo dobre i przeraźliwie jasne :)
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: [litak1] Lampa LRJD 3500W

Postprzez matit1 » 14 kwietnia 2015, 08:22

Dałbyś radę zrobić zdjęcie wnętrza tego układu zapłonowego przy okazji ?
Avatar użytkownika
matit1
 
Posty: 3128
Zdjęcia: 1394
Dołączył(a): 13 października 2008, 16:08
Lokalizacja: Białystok

Re: [litak1] Lampa LRJD 3500W

Postprzez amisiek » 16 kwietnia 2015, 16:34

Czekam na następne testy. To zacna lampka, chłopaki mniejszą z nich już odpalali w naświetlaczu PU. 3,5kW to na pewno daje duuuużo światła i sąsiedzi się co nieco zdziwili. Szkoda, że nie możesz zapodać pełnej mocy, by lampa się nagrzała do znamionowych parametrów.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: [litak1] Lampa LRJD 3500W

Postprzez matit1 » 16 kwietnia 2015, 16:50

Również czekam na dalsze testy i fotorelację.

BTW 3,5kW również odpalałem w PU ale z powodu lekkiego niedociążenia lampy jakość i barwa światła nie powalała.
Avatar użytkownika
matit1
 
Posty: 3128
Zdjęcia: 1394
Dołączył(a): 13 października 2008, 16:08
Lokalizacja: Białystok

Re: [litak1] Lampa LRJD 3500W

Postprzez litak1 » 30 maja 2015, 19:30

No więc pseudo układ już gotowy, przystąpmy więc do odpalenia lampki,

Obrazek
Obrazek

na początek rozgrzewam na jednym 2kW stateczniku, lampa odpala bez najmniejszego trudu na dedykowanym układzie EUZ
Elektrody od razu mocno się rozżarzyły i wyłoniło się delikatne rtęciowe niskociśnieniowe wyładowanie

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tutaj zaczynają parować pierwsze "zielone" sole i zabarwiają przestrzeń wokół wyładowania już wysokociśnieniowego w rtęci (w tym momencie jest ono najwęższe)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

To już jest kres rozgrzewania na jednym 2kW stateczniku i sytuacja analogiczna jak w forumowych lampach wyładowanie zielone (na gołe oko tego tak bardzo nie widać) napięcie na jarzniku 120V 12A
Na tym statku nic więcej nie osiągniemy. Wyładowanie tylko lekko zgrubiało zzieleniało i wygięło się trochę przy elektrodach

Obrazek
Obrazek

Pora dołączyć następny statek :D

Obrazek
Obrazek

Wyładowanie bardzo grubnie i wybarwia się z zielonego na czerwone na początku tylko na zewnątrz, potem całość

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na końcu rozgrzewu wyładowanie jest stabilne proste i równo wybarwione widać że lampka teraz dopiero ma pełną moc i jest w pełni rozgrzana

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Napięcie na jarzniku ponad 220V prąd około 20 A (lekko przeciążona) Zauważcie jak wyglądają mierniki przy tej lampce na jednym stateczniku, a potem w pełni rozgrzanej na dwóch :)

Obrazek
Obrazek

i już po akcji

Obrazek
Obrazek

Lampa świeci zaskakująco dobrze i ma ładną barwę światła (ładniejszą niż HQI 2000W /N/I którą również odpalałem dzisiaj, ale ona ma odwzorowanie tylko ra6) Jasność lampy nie do opisania (odpalana w pokoju :P ) świeci chyba jaśniej niż XBO 6000W :shock:. od focenia i nagrywania filmiku poparzyłem trochę sobie łapkę i przytopiłem okulary spawalnicze :lol: ale wartało
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: [litak1] Lampa LRJD 3500W

Postprzez Whites86 » 30 maja 2015, 19:38

jak ja ci zazdroszczę tego dławika i tuza :(
swoją drogą 350 tysięcy lumen to musi dawać kopa ;)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: [litak1] Lampa LRJD 3500W

Postprzez matit1 » 30 maja 2015, 19:57

No w końcu ;) . Czyli jak widać chyba każda LRJD przy przeciążeniu ma barwę i światło dopiero takie jakie powinna. Jak odpalałem swoją to było widoczne trochę zieleni w barwie światła bo na lampę szło między 16 a 17A ponieważ w wyniku obciążenia długiego przewodu siadło trochę napięcie międzyfazowe.
Avatar użytkownika
matit1
 
Posty: 3128
Zdjęcia: 1394
Dołączył(a): 13 października 2008, 16:08
Lokalizacja: Białystok

Re: [litak1] Lampa LRJD 3500W

Postprzez toomm40 » 30 maja 2015, 20:00

szkoda,że nie widać czegoś oświetlonego tą lampą, np. pokoju, albo gdyby ją po zmroku na dworze zapalić i oświetlić ogród itp , wtedy można by jeszcze lepiej podziwiać efekty
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: [litak1] Lampa LRJD 3500W

Postprzez litak1 » 30 maja 2015, 21:35

matit1 napisał(a):No w końcu ;) . Czyli jak widać chyba każda LRJD przy przeciążeniu ma barwę i światło dopiero takie jakie powinna. Jak odpalałem swoją to było widoczne trochę zieleni w barwie światła bo na lampę szło między 16 a 17A ponieważ w wyniku obciążenia długiego przewodu siadło trochę napięcie międzyfazowe.

Przeciążona dużo nie była, trzeba pamiętać że nowe lampy mają zwykle na dedykowanych statecznikach trochę większy prąd niż znamionowy a raptem 2-3A przy tym prądzie to nie dużo. Ale faktycznie lampka pięknie się wybarwiła

szkoda,że nie widać czegoś oświetlonego tą lampą, np. pokoju, albo gdyby ją po zmroku na dworze zapalić i oświetlić ogród itp , wtedy można by jeszcze lepiej podziwiać efekty


Powiem szczerze że w pokoju jeszcze nigdy tak jasno nie było jak teraz, mimo iż lubię odpalać różne potwory, ale nawet gdybym zrobił zdjęcie ścian to fotografia nigdy tego nie odda tak jak nie oddaje ilości światła tutaj choćby na miernikach najlepiej porównać z inną znaną lampą, albo tak jak mówisz na zewnątrz, tego jednak wolę nie robić, bo sąsiedzi mogliby nie zrozumieć :lol:
To macie jeszcze filmik


Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: [litak1] Lampa LRJD 3500W

Postprzez elek » 30 maja 2015, 21:52

No 2kW w pokoju już robi wrażenie a 3,5 to już masakra, żebym miał drugi statecznik 2kW to też by sobie odpalił tylko na polu bo jedynie wtedy można docenić ilość światłą :)
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Litak1

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości