Kwiaty opraw oświetleniowych

Sposoby oswietlenia ulic. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oswietleniu ulicznym

Re: Kwiaty opraw oświetleniowych

Postprzez mateusz » 15 września 2022, 08:33

Szkoda, że w Toruniu też usuwają maszty, w sumie zawsze podobał mi się sposób modernizacji tamtejszych masztów (obcięcie co drugiego wysięgnika) Potem chyba była taka akcja, że demontowano po jednej oprawie zostawiając jeden pusty wysięgnik. Ja w sumie tymi największymi kwiatami zainteresowałem się mocniej niedawno, jak zaczęto je masowo usuwać w mieście.. Nawet wczoraj widziałem na jednym skrzyżowaniu ściętą końcówkę słupa w ziemi, gdzie budowana jest właśnie linia tramwajowa.... Na szczęście stosunkowo często jestem w Gdańsku a tam wysokich masztów jest jeszcze bardzo dużo..
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5011
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Kwiaty opraw oświetleniowych

Postprzez Kuba123 » 15 września 2022, 08:41

Fakt, Gdańsk ma ogrom wysokich kwiatowych masztów i raczej prędko nie wylecą, większość jest dobrze konserwowana - są odmalowane oraz zledyzowane, część z nich podtrzymuje trakcję. Jak by chcieć zlikwidować kwiaty to trzeba by wszystko zaorać, a nie ma to raczej żadnego uzasadnienia, tymbardziej, że kwiaty sà w dobrym stanie
Avatar użytkownika
Kuba123
 
Posty: 657
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 czerwca 2021, 22:03

Re: Kwiaty opraw oświetleniowych

Postprzez qba » 15 września 2022, 14:08

Jak pierwszy raz byłem w Gdańsku w wieku 6 lat, to zafascynowany byłem ogromną ilością kwiatów, praktycznie na każdym kroku. Fajnie na Długich Ogrodach wyglądało, gdzie stały po obu stronach ulicy. Są zdjęcia z 1966r, na których już widać nowe kwiaty 10xOUR400. Wtedy musiało to robić wrażenie, bo prawdziwy boom na kwiaty to dopiero następna dekada. Najstarsze duże kwiaty ( pomijając przedwojenne betonowe z Poznania) to najpewniej te sprzed teatru Wielkiego w Warszawie. Nie znam dokładnego roku ich zamontowania, ale na pewno było to w pierwszej połowie lat 60.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Kwiaty opraw oświetleniowych

Postprzez Utilizer » 15 września 2022, 15:52

Wychodzi że 1963 albo 1964 rok, przed oficjalnym otwarciem po remoncie
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6575
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Kwiaty opraw oświetleniowych

Postprzez trojmiejski » 25 września 2022, 19:13

Ten kwiat został zledyzowany (na szczęście wciąż 10 opraw po konwersji) razem z drugim widocznym z perspektywy estakady koło cmentarza.
trojmiejski napisał(a):Kwiat OURW z terenu Pesy w Bydgoszczy przedstawiałem wielokrotnie w tym wątku, jak dotychczas na długiej ogniskowej złapałem tylko za dnia, a wcześniejsze nocne to były z ręki na małej ogniskowej, mocno ziarniste. Wreszcie się ogarnąłem i zrobiłem nocne na statywie na długiej ogniskowej. Tym razem świeciło 9 z 10 sztuk OURW400:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Kwiaty opraw oświetleniowych

Postprzez trojmiejski » 27 września 2022, 11:38

Gdynia, Marina Yachtowa, Elgo Leda na sodówki 150W:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Gdańsk Oliwa pętla tramwajowa, Schreder Ambar 3 z sodówkami 250W:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Kwiaty opraw oświetleniowych

Postprzez mateusz » 27 września 2022, 20:16

Ale ładnie wyglądał ten świecący kwiat z OURW z Bydgoszczy...
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5011
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Kwiaty opraw oświetleniowych

Postprzez fetrzik » 2 października 2022, 17:35

W Płońsku były tylko 3 kwiaty, na 12 krótkich wysięgników, początkowo świeciły tam kwadratówki, potem strady A na końcu OUSy. Co ciekawe każdy słup miał inną wysokość. W momencie ledyzacji miasta wszystkie te kwiaty zostały wykopane i wywiezione w pi....
rtęć - i wszystko jasne
art luminaris
Avatar użytkownika
fetrzik
 
Posty: 109
Zdjęcia: 15
Dołączył(a): 15 stycznia 2012, 13:58
Lokalizacja: Płońsk

Re: Kwiaty opraw oświetleniowych

Postprzez mateusz » 6 października 2022, 16:45

Z kolejnych mało fajnych informacji to nie ma już niestety rzędu kwiatów 10 X seria krótka OUS ze stacji kolejowej Naterki koło Olsztyna. Tutaj są, dla przypomnienia, ich zdjęcia z 2017 r. zrobione przez kolegę trójmiejskiego viewtopic.php?f=16&t=18&hilit=Naterki&start=630#p246966 . Szkoda, bo tych oprawy w W-M prawie nie było, a tutaj były na 10-ramiennych kwiatach. Podobno już od 2-3 lat ich nie ma.. Swoją drogą to w województwie Warmińsko-Mazurskim chyba w latach 80 była jakaś akcja ze stawianiem wysokich masztów na stacjach kolejowych, często nawet bardzo małych. Najczęściej były to kwiaty 10Xkwadratówka. Wstawię tylko linki do zdjęć jakie znalazłem w internecie... Na pewno były takie w Mrągowie (nie wiem czy jeszcze są - https://semaforek.kolej.org.pl/wiki/ima ... agowo4.JPG ), w Działdowie (w lipcu jeszcze stały ale część kwadratówek jest poobracanych https://www.bazakolejowa.pl/index.php?d ... toid=39564 , Ornecie viewtopic.php?f=127&t=442&start=960#p248997 czy bardzo małej stacji Małdyty na trasie kolejowej Olsztyn-Morąg https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... %AD_II.JPG Te ostatnie jeszcze 2 miesiące temu były i mają całkiem czyste klosze ale wszystko już raczej od dawna nieczynne...
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5011
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Kwiaty opraw oświetleniowych

Postprzez qba » 6 października 2022, 18:21

No ciekawa z tymi masztami 10xOUS400 na terenach PKP. Te z Działdowa widziałem na żywo, zaś te w Maldytach wyglądają jak nowe.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Oświetlenie uliczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości