Grzyby oświetleniowe

Sposoby oswietlenia ulic. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oswietleniu ulicznym

Re: Nieznana duża oprawa na 16 LRFów

Postprzez famabud » 27 maja 2012, 23:14

Sam słup wygląda jak w masztach MR.
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9300
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Nieznana duża oprawa na 16 LRFów

Postprzez CDM » 28 maja 2012, 10:19

Ciekawe znalezisko, niesamowite,że to przetrwało tyle lat. Pytanie, czy to w ogóle jest choć w części czynne :roll:
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Nieznana duża oprawa na 16 LRFów

Postprzez neon44 » 28 maja 2012, 10:28

CDM napisał(a):Ciekawe znalezisko, niesamowite,że to przetrwało tyle lat. Pytanie, czy to w ogóle jest choć w części czynne :roll:


Nie wiem czy wyrobiliby na rachunki za prąd. Firma, która się tam znajduje, pewnie nie moze sobie pozwolić na demontaż tych dwóch kolosów. W najblizszym czasie postaram się o lepsze zdjęcia.
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11128
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Nieznana duża oprawa na 16 LRFów

Postprzez qba » 29 maja 2012, 22:37

W Kołobrzegu grzybole były dokładnie na takich masztach jak te, podobnych do MRów, czteroczłonowych, a w sumie to pamiętam i tak tylko tego jednego, z dzielnicy portowej, co stał na zabudowanym już dziś placu. Ten ze Skweru Pionierów ponoć był za słabo wkopany i się regularnie przewracał, aż w końcu zlikwidowali go całkiem, ale znam go tylko z opowieści matki, która w latach 70 chodziła do szkoły, której wyjście było akurat na wprost tego skweru i starszych kolegów, bo dotąd nie trafiłem go na żadnym zdjęciu. Ten co stał na Koszalińskiej miał najmniej szczęścia, bo w czasie budowy trasy W-Z i poszerzenia ulicy do 2x2 usunięto go po zaledwie kilku latach, ale za to przybyło 25 słoneczników 10x OURW400, które przez służyły przez 18 lat. W "Kronice Kołobrzegu" jest wzmianka o postawieniu grzybów, a miało to miejsce bodajże w 1973r. Zamówił je ówczesny naczelnik miasta. W.g. tej kroniki jeden z grzybów stał jeszcze na skwerku, pomiędzy ul. Solną, Zwycięzców, a Pomorską, ale nie potwierdza tego ani moja matka, ani żaden z kolegów. Na owym skwerze zawsze stał poczwórny kwiat na przedwojennym jeszcze słupie, który przez wiele lat był krzywy, co moja matka dobrze pamięta, bo w latach 60 i 70 dość często tamtędy chodziła. Ja też odkąd pamiętam on tam był, pierwotnie z OURW2250, od kilku lat z malagami 70W. Chciałbym zobaczyć choć raz na żywo jak grzyb świeci i znaleźć się pod nim. Niestety nie miałem nigdy takiej okazji. Jest jakaś szansa, że te chorzowskie grzyby świecą, bo wyglądają na dość zadbane. Może nie włączają ich co noc, może świeci się tylko kilka rtęciówek, ale ktoś kto ma blisko mógłby sprawdzić to w nocy.
[edit]
jedyne zdjęcie grzyba z Kołobrzegu, jakie mi się udało znaleźć, 1994r, jeszcze przed budową apartamentowców. Niestety niewyraźne.
Obrazek
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8355
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Nieznana duża oprawa na 16 LRFów

Postprzez Elektroservice » 25 marca 2013, 11:51

Czy komuś udało się dowiedzieć kto tę oprawę produkował i jakie było jej oznaczenie ?
Szkoda że większość została zlikwidowana. Moim zdaniem takie oprawy po odnowieniu wyglądałyby o wiele lepiej od kwiatów i po przeróbce na sodę lub MH mogłoby to nieźle świecić (mam na myśli wersję z lampami umieszczonymi poziomo bo te z pionowymi to raczej kiepsko by świeciły).
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6335
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Nieznana duża oprawa na 16 LRFów

Postprzez neon44 » 25 marca 2013, 12:26

Problem z tą oprawą był taki, że nie oswietlała zbyt dużego obszaru. Najbardziej oswietlony obszar był pod słupem.
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11128
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Nieznana duża oprawa na 16 LRFów

Postprzez Elektroservice » 25 marca 2013, 13:25

No tak, ale to przecież nie jest problem nie do obejścia. Odpowiednie umieszczenie źródeł światła załatwiłoby sprawę. Chyba nie dowiemy się kto to produkował i jakie to miało oznaczenie :roll:
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6335
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Nieznana duża oprawa na 16 LRFów

Postprzez famabud » 25 marca 2013, 14:02

Moim zdaniem takie oprawy po odnowieniu wyglądałyby o wiele lepiej od kwiatów i po przeróbce na sodę lub MH mogłoby to nieźle świecić (mam na myśli wersję z lampami umieszczonymi poziomo bo te z pionowymi to raczej kiepsko by świeciły).

Współczesnymi odpowiednikami tych "grzybów" są Siteco Sistellar. Mają pewnie dobrą optykę i nie są prądożerne. ;)
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9300
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Nieznana duża oprawa na 16 LRFów

Postprzez qba » 25 marca 2013, 17:43

A na Węgrzech chyba dalej takie stoją i oświetlają ulice. W grzyba wmontowane są jakieś naświetlacze, które zastąpiły układy do rtęciówek. Te węgierskie grzyby pewnymi detalami różnią się od polskich, więc musiała to być rodzima produkcja. Ciekawe ile ogólnie takich grzybów było w kraju. Czy ich ilość doszła do 100?
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8355
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Grzyby oświetleniowe

Postprzez neon44 » 22 kwietnia 2013, 20:57

Oprawa grzyb jako taka nie istniała

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11128
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Oświetlenie uliczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości