Redukcja mocy w oprawach z dwoma lampami

Sposoby oswietlenia ulic. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oswietleniu ulicznym

Re: Redukcja mocy w oprawach z dwoma lampami

Postprzez rtęciówka » 19 sierpnia 2007, 10:31

Musiało tak być. Poza tym w takim układzie istniała możliwość wyłączania jednej lampy o określonej godzinie.
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Re: Redukcja mocy w oprawach z dwoma lampami

Postprzez KaszeL » 19 sierpnia 2007, 14:33

Dokładnie.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Redukcja mocy w oprawach z dwoma lampami

Postprzez Wysokoprezny » 8 lipca 2008, 22:14

Kochani. Nie widzę problemu przedwczesnego zużycia się sodówki w układzie dwóch sodówek z jednym statecznikiem. Pamiętajmy, iż można zastosować tylko konfigurację, w której dwie lampy będą połączone równolegle względem siebie za jednym wspólnym statecznikiem i- UWAGA- jednym wspólnym układem zapłonowym. Dlaczego jednym układem zapłonowym? Proste- układ wyśle paczkę impulsów do lamp i któraś "zaskoczy". Układ zapł. "poczuje" przepływ prądu i zaprzestanie generowania impulsów. Ciekawski ktoś zapyta, co by się stało, gdyby zastosować jeden statecznik, ale dwa układy zapł. i dwie lampy. Pierwsza z lamp by zaskoczyła, więc siłą rzeczy druga nie zaskoczy. Jednak ukł. zapł. tej drugiej będzie "czuł" napięcie, ale bez przepływu prądu, co wymusi na nim generowanie impulsów zapłonowych bezustannie. Co się wydarzy? Przewiduję dwa możliwe scenariusze: a) jedna lampa będzie stabilnie świeciła, druga ulegnie awarii poprzez rozpylenie stopniowe wolframu z elektrod w wyniku ciągłego wysyłania przez ukł. zapł. impulsów wysokiego napięcia; b) jedna lampa będzie świeciła niestabilnie mrugając jeszcze podczas rozświecania, bo wyładowania zapłonowe w drugiej lampie będą zakłócały jej pracę.
Lampy wysokoprężne w każdym ogrodzie!
Wysokoprezny
 
Posty: 122
Dołączył(a): 4 lutego 2008, 18:36

Re: Redukcja mocy w oprawach z dwoma lampami

Postprzez cieszyn » 8 lipca 2008, 22:34

Wysokoprezny napisał(a): Proste- układ wyśle paczkę impulsów do lamp i któraś "zaskoczy.


Z tego wniosek, że ta "któraś" to zawsze będzie losowa lampa, tak?

Ale jeżeli jedna z nich będzie miała inne parametry niż druga, to czy jedna z nich nie będzie wtedy zawsze "preferowana" do zapłonu? - wówczas cała losowość weźmie w łeb :?
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Redukcja mocy w oprawach z dwoma lampami

Postprzez Wysokoprezny » 9 lipca 2008, 16:44

Nawet egzemplarze lamp tej samej serii fabrycznej będą miały mikroodchylenia wyłapywalne laboratoryjnie, więc istotnie może tak być, że jedna będzie niejako główną lampą, bo zawsze będzie reagowała pierwsza.
Lampy wysokoprężne w każdym ogrodzie!
Wysokoprezny
 
Posty: 122
Dołączył(a): 4 lutego 2008, 18:36

Re: Redukcja mocy w oprawach z dwoma lampami

Postprzez KaszeL » 9 lipca 2008, 19:59

Ja natomiast myślę, że takie lampy będą się zużywały równomiernie. Pamiętajcie, że z biegiem czasu napięcie zapłonu lampy rośnie. Jeśli początkowo jedna lampa startowała zawsze wcześniej, to po np. roku może być już na odwrót. Z zamiast bawić się w takie dywagacje, lepiej zastosować lampę z dwoma jarznikami :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Redukcja mocy w oprawach z dwoma lampami

Postprzez Wysokoprezny » 10 lipca 2008, 15:52

Z tym rosnącym napięciem zapłonu to też racja, tylko zapomniałem o tym :( Podobno trudno w Polsce dostać sodówki dwujarznikowe
Lampy wysokoprężne w każdym ogrodzie!
Wysokoprezny
 
Posty: 122
Dołączył(a): 4 lutego 2008, 18:36

Re: Redukcja mocy w oprawach z dwoma lampami

Postprzez KaszeL » 10 lipca 2008, 16:21

Zgadza się, tylko niektórzy producenci robią takie lampy.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Redukcja mocy w oprawach z dwoma lampami

Postprzez komputel » 14 września 2010, 13:24

tak niektórzy mają coś takiego
ACRON 2x150W z Reduktorem
Acron 200SR1
Obrazek
Avatar użytkownika
komputel
 
Posty: 26
Zdjęcia: 6
Dołączył(a): 14 września 2010, 13:14

Re: Redukcja mocy w oprawach z dwoma lampami

Postprzez Jorgus » 2 października 2010, 19:47

Dzisiaj mi się nudziło więc troszkę się pobawiłem...
do mojej strady ous250 dodałem drugą oprawkę,ze zdechłą sodówka piły.Do oprawy dałem nową wls250,za każdym razem odpalała ta sodówka w oprawie.Jak ją trochę poluzowałem(i po paru sek.wkręciłem)to zapalała sie ta zdechła.Jak ta zużyta zgasła,to ta w stradzie znów się zapaliła,i była ok.
Zamieniłem te sodówki miejscami,to było na odwrót .
Co ciekawe,jak dodałem drugą zdechła sodówka,to świeciły na przemian raz jedna, raz druga(jedna zawsze gasła)

niewiem dla czego ale padł mi przy tym SZ400/1 :x

A tak z mojej ciekawości,co do tych Elgowskich dławików z układem redukcji mocy...mogę poprosić o schemat :?: nie robie z tym na co dzień ,więc czasami wylatuje to i owo z głowy... :oops:
Avatar użytkownika
Jorgus
 
Posty: 1487
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 4 sierpnia 2009, 10:59

Poprzednia strona

Powrót do Oświetlenie uliczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 32 gości