Sprawność świetlna

Sposoby oswietlenia ulic. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oswietleniu ulicznym

Re: Sprawność świetlna

Postprzez Whites86 » 5 sierpnia 2008, 22:48

qba napisał(a):Jak zaobserwowałem, to SGS 203 250 dają więcej światła niz strada OUS 400 z zafajdanym kloszem i nie daje tak po oczach. A Traffic 305/ 306 to jedne z najlepszych opraw o najlepszum rozsyle światła.

Z ntym się niezgodze ze SGS 203 250W daje wiecej swiatla od strady 400W własnie taki przypadek mam przed domem i strada ma nieporównywalnie lepszy rozsył swiatla od tego SGSa... I wcale tak nieoslepia... No chyba ze staniesz pod słupem i będziesz się patrzal wprost na żrodło to kazda moprawa Cie oslepi...
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Sprawność świetlna

Postprzez andrzejlisek » 6 sierpnia 2008, 20:24

Co do sprawności to zależy gdzie. Raz potrzeba silnego oświetlenia stosunkowo niewielkiego obszaru, np. wąskkie ulice, a raz potrzeba oswietlenia szerokiego obszaru, co przy tej samej lampie będzie ciemniejszy. Myślę, że to, która oprawa lepsza zależy od danego przypadku a także, od wysokości, na jakiej jest zamontowana, chociaż wysokość słupów latarnii ulicznych jest chyba znormalizowana.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Sprawność świetlna

Postprzez cieszyn » 6 sierpnia 2008, 20:41

Nie wiem, czy juź tego tu nie mówiłem, jest tak, że b. ważny jest kolor np. nawierzchni jezdni.
Są specjalne asfalty, które odbijają więcej światła zarówno z lamp samochodowych jak i opraw ulicznych
Tak więc i ten element trzeba wziąć pod uwagę przy rozważaniach o sprawności świetlnej :)
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sprawność świetlna

Postprzez andrzejlisek » 6 sierpnia 2008, 22:56

O asfaltach nie wiedziałem, zauważyłem tylko, że od jakiegoś czasu znaki poziome maluje się farbą, która w nocy jest jakby odblaskowa.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Sprawność świetlna

Postprzez cieszyn » 6 sierpnia 2008, 23:04

andrzejlisek napisał(a):O asfaltach nie wiedziałem, zauważyłem tylko, że od jakiegoś czasu znaki poziome maluje się farbą, która w nocy jest jakby odblaskowa.


Zdaje mi się, że dawno temu wklejałem tu na forum jakiś tekst o tych asfaltach??? - jego jaśniejszy kolor ma wpływ na zmniejszenie mocy opraw ulicznych i poprawę widoczności drogi z pozycji kierowcy

Tak, farby odblaskowe to już dawno się stosuje
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sprawność świetlna

Postprzez Michal » 6 sierpnia 2008, 23:18

cieszyn napisał(a):Nie wiem, czy juź tego tu nie mówiłem, jest tak, że b. ważny jest kolor np. nawierzchni jezdni.
Są specjalne asfalty, które odbijają więcej światła zarówno z lamp samochodowych jak i opraw ulicznych
Tak więc i ten element trzeba wziąć pod uwagę przy rozważaniach o sprawności świetlnej :)

Oj będę musiał chyba napisać obszerny referat na temat sprawności świetlnej opraw.Sprawność oprawy nie zależy bowiem od jakości nawierzchni,czy wysokości zainstalowania.To jakby indywidualna cecha oprawy niezależnie czy będzie ona wisiała na wysokości 1m czy 20m,albo czy będzie ona oświetlała drogę asfaltową czy szutrową. ;)
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Sprawność świetlna

Postprzez Paweł » 7 sierpnia 2008, 03:11

W tym wątku została błędnie zrozumiana sprawność świetlna jako właściwości fotometryczne opraw oświetleniowych i wydobywający się z nich kształt i symetria strumienia świetlnego (parametry rozsyłu) jak słusznie zauważył Michał ;)
Najlepiej ulice oświetlają najnowsze oprawy z odbłyśnikami tłoczonymi i płaskimi lub niezbyt wypukłymi kloszami. Takie oprawy - zakładając ich odpowiednią wysokość zawieszenia i rozstaw na słupach - bardzo równomiernie oświetlają ulicę, mają ograniczony efekt olśnienia itp.
Do opraw drogowych które najlepiej oświetlają zaliczył bym produkty Schredera: Onyx, Ipso, Opalo ; Philipsa: Selenium, Iridium, Traffic Vision ; Disano: Brallo ; Es System: SL-100 ; Siteco: SR, ST ; Thorn: Jet, Oracle, Triumph ; Gewiss: Avenue ; Lena Lighting: Astra Road ; Luxmat: SHZ100.
Absolutnie do tego grona nie zaliczył bym nowych Strad: oślepiające światło z bocznych odbłyśników (szczególnie przy niskim zawieszeniu nad ulicami) oraz jaśniejsze i ciemniejsze smugi na oświetlonej powierzchni czy inne oprawy z których widać wyraźnie granicę światła i cienia na drodze np. Malaga tak świeci przy niskim zawieszeniu i dużym rozstawie słupów już nie wspominając o zawieszeniu na co drugim słupie a co jest częstym zjawiskiem na wsiach dlatego aby dobrze oświetlała teren musi być zainstalowana tylko wg zaleceń producenta.
Oczywiście im brudniejsza i starsza oprawa tym fotometria i sprawność świetlna gorsza. Widać wyraźnie różnicę miedzy np. Stradą OUS400 z brudnym, przypalonym i zmętnionym kloszem z lat 90-tych a np. SGS203 250W która lepiej i jaśniej oświetli ulicę.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sprawność świetlna

Postprzez cieszyn » 7 sierpnia 2008, 10:51

Michal napisał(a):
cieszyn napisał(a):Nie wiem, czy juź tego tu nie mówiłem, jest tak, że b. ważny jest kolor np. nawierzchni jezdni.
Są specjalne asfalty, które odbijają więcej światła zarówno z lamp samochodowych jak i opraw ulicznych
Tak więc i ten element trzeba wziąć pod uwagę przy rozważaniach o sprawności świetlnej :)

Oj będę musiał chyba napisać obszerny referat na temat sprawności świetlnej opraw.Sprawność oprawy nie zależy bowiem od jakości nawierzchni,czy wysokości zainstalowania.To jakby indywidualna cecha oprawy niezależnie czy będzie ona wisiała na wysokości 1m czy 20m,albo czy będzie ona oświetlała drogę asfaltową czy szutrową. ;)



Michał - racja
Pomyliy mi się: sprawność oprawy ze skutecznością oświetlenia terenu, a to 2 różne sprawy :oops:
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sprawność świetlna

Postprzez elektryk » 7 sierpnia 2008, 18:09

cieszyn napisał(a):
andrzejlisek napisał(a):O asfaltach nie wiedziałem, zauważyłem tylko, że od jakiegoś czasu znaki poziome maluje się farbą, która w nocy jest jakby odblaskowa.


Zdaje mi się, że dawno temu wklejałem tu na forum jakiś tekst o tych asfaltach??? - jego jaśniejszy kolor ma wpływ na zmniejszenie mocy opraw ulicznych i poprawę widoczności drogi z pozycji kierowcy

Tak, farby odblaskowe to już dawno się stosuje


Nie farby odblaskowe tylko taśma ;)
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Sprawność świetlna

Postprzez DocBrown » 7 sierpnia 2008, 20:17

Elektryk, jesteś pewien, że to taśma ?
U mnie malowane są te znaki farbą odblaskową, to na bank jest farba, bo są miejscami powycierane, więc to nie może być żadna taśma
DocBrown
 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Oświetlenie uliczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości