Konfrontacja WLS vs LRF - co lepsze?

Sposoby oswietlenia ulic. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oswietleniu ulicznym

Konfrontacja WLS vs LRF - co lepsze?

Postprzez gory » 30 grudnia 2009, 23:20

Witajcie!

Jak powszechnie wiadomo zarówno WLSy jak i LRFy (dziś MH) mają swoje wady i zalety... ale gdy patrzy się na coś takiego (fotki poniżej).... ręce opadają.


Fotka przedstawia latarnię przed moim oknem w Październiku 2005.
Na zdjęciu ORZ 7-2 - LRF 250W

Obrazek


Dziś... codziennie wieczorem zderzam się z rzeczywistością... po modernizacji (remoncie drogi), praktycznie na całym osiedlu po-montowano Schreder OPALO na WLSy.

Fotka przedstawia latarnię przed moim oknem aktualnie (30 Grudnia 2009)
Na zdjęciu Schreder OPALO - WLS (prawdopodobnie) 150W

Obrazek


Parametry wykonania zdjęć, są zbliżone (porównałem dane EXIF).
Zresztą na oko widzę że ta oprawa przed oknem jest jakaś słaba... była awaryjna...
Nie chodzi mi nawet o to czy świeci mocniej czy słabiej... ale ta barwa... czyż nie lepsze jest światło białe?


Co Wy sądzicie o tym?
Pozdrawiam
Bartek

---------------------------------------------------------------------------------
nie boję się, gdy prąd jarznik zżera, bo mam latarkę Energizera ! ;)
Avatar użytkownika
gory
 
Posty: 278
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 21 lipca 2009, 08:50
Lokalizacja: DB - Dolny Śląsk

Re: Konfrontacja WLS vs LRF - co lepsze?

Postprzez Utilizer » 30 grudnia 2009, 23:42

Wymiana LRF na WLS w Polsce była podyktowana pewnie zaletami lamp sodowych jak
- energooszczędność
- długi czas pracy (lepszy od LRF)
- dobre warunki widoczności we mgle

Niestety nie mogę pojąć jak to możliwe że właśnie na takich małych osiedlowych uliczkach znikają dobre rtęciowe oprawy. Co prawda wymiana OZPR 125 na Malagi 150 na uliczkach na moim osiedlu była dobrym pomysłem - OZPR były już zużyte i stare.

Ale czemu nie założono opraw na MH. :? :roll:

A co do twojego zdjęcia...

Cóż ORZ-7-2 to moim zdaniem jedna z lepszych klasycznych polskich opraw (bo jedna z najmłodszych klasycznych), ale na pewno nie ma tak dobrej optyki jak inne szczególnie nowe oprawy. Zdjęcie z tą oprawą jest trochę prześwietlone, ale wierzę że świeciła przyzwoicie. Natomiast ta oprawa sodowa wydaje mi się być 100W albo 70W - pod oprawą jest ciemno ;)
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6575
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Konfrontacja WLS vs LRF - co lepsze?

Postprzez oskard » 30 grudnia 2009, 23:42

Ja chyba wiadomo ;) :D Wszędzie krytykuje sode, wszędzie podkreślam że lepiej, i przede wszystkim przyjemniej świeci rtęć. Ale weźcie to wytłumaczcie urzędasom :|
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: Konfrontacja WLS vs LRF - co lepsze?

Postprzez gory » 30 grudnia 2009, 23:46

nie jest prześwietlone... po prostu w AUCHAN świeciły się wszystkie lampy na parkingu...była mocniejsza mgła... i większe zanieczyszczenie światłem.
Pozdrawiam
Bartek

---------------------------------------------------------------------------------
nie boję się, gdy prąd jarznik zżera, bo mam latarkę Energizera ! ;)
Avatar użytkownika
gory
 
Posty: 278
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 21 lipca 2009, 08:50
Lokalizacja: DB - Dolny Śląsk

Re: Konfrontacja WLS vs LRF - co lepsze?

Postprzez Utilizer » 30 grudnia 2009, 23:53

No ale na pewno światło rtęciowe bardziej przypominało dzień - no i widać że Skoda jest srebrna a Maluch żółty

Na drugim zdjęciu nie da się - wada sodówek, słabe oddawanie barw. Co prawda są dobre lampy sodowe z dobrym oddawaniem barw ale ja nie widziałem przynajmniej w moim mieście takich lamp
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6575
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Konfrontacja WLS vs LRF - co lepsze?

Postprzez gory » 30 grudnia 2009, 23:54

i tu się z Tobą w 100% zgodzę :)
Pozdrawiam
Bartek

---------------------------------------------------------------------------------
nie boję się, gdy prąd jarznik zżera, bo mam latarkę Energizera ! ;)
Avatar użytkownika
gory
 
Posty: 278
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 21 lipca 2009, 08:50
Lokalizacja: DB - Dolny Śląsk

Re: Konfrontacja WLS vs LRF - co lepsze?

Postprzez Whites86 » 30 grudnia 2009, 23:58

wiadomo ze białe światlo na ulicy jest bardziej przyjemne dla nas niz sodowe
no ale coż... taki los czeka kazdego klasyka jaki sie jeszcze uchowal na ulicy... ich dni są policzone
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Konfrontacja WLS vs LRF - co lepsze?

Postprzez slaweklampy » 31 grudnia 2009, 08:56

Do oświetlenia zewnętrznego skonstruowano lampy metalohalogenkowe o podwyższonej skuteczności świetlnej i nieco mniejszym oddawaniu barw Ra 60-70, które niewiele ustępują lampom sodowym. Zastosowano tego typu lampy w kilku europejskich miastach znacznie podnosząc bezpieczeństwo, gdyż złodzieje i chuligani są lepiej widzialni.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Konfrontacja WLS vs LRF - co lepsze?

Postprzez gory » 31 grudnia 2009, 10:19

u mnie kamer nie ma (oprócz tej w moim oknie :D ) więc w zasadzie widzialność huliganów i tak jest zbędna... ale chyba przyznasz mi rację że miło byłoby spacerować w normalnym świetle niż wszędzie w sodowym? Tylko do OCP - kul które też masowo się montuje nie wkręcają WLSów....
Pozdrawiam
Bartek

---------------------------------------------------------------------------------
nie boję się, gdy prąd jarznik zżera, bo mam latarkę Energizera ! ;)
Avatar użytkownika
gory
 
Posty: 278
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 21 lipca 2009, 08:50
Lokalizacja: DB - Dolny Śląsk

Re: Konfrontacja WLS vs LRF - co lepsze?

Postprzez Whites86 » 31 grudnia 2009, 11:49

gory napisał(a):u mnie kamer nie ma (oprócz tej w moim oknie :D ) więc w zasadzie widzialność huliganów i tak jest zbędna... ale chyba przyznasz mi rację że miło byłoby spacerować w normalnym świetle niż wszędzie w sodowym? Tylko do OCP - kul które też masowo się montuje nie wkręcają WLSów....

te kule to tez plaga...najbardziej dziadowska oprawa a jednak je montują... :roll:
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Następna strona

Powrót do Oświetlenie uliczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 38 gości