Najrzadsze oprawy

Sposoby oswietlenia ulic. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oswietleniu ulicznym

Najrzadsze oprawy

Postprzez amisiek » 1 lutego 2010, 21:28

Jakie są wg Was najrzadsze oprawy?
Takie, zagrożone wyginięciem z krajobrazu? Te, które za parę lat zostaną chyba tylko w Waszych zbiorach lub na zdjęciach?
OUSF?
ORZ-1?,
ORW-1000?
Oprawy żarowe?
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Najrzadsze oprawy

Postprzez leon0785 » 1 lutego 2010, 22:02

Z tego co wiem to nie istnieje oprawa ORW-1000 :?
Moje typy najrzadszych opraw to: OUR2400, OUR-1000, OUR-400, ORZ-3, ORZ-4, ORZ-6 wersja pierwsza, ORZ-9, ORZ-10, ORZ-13, OUSF, 10J, OBg
leon0785
 

Re: Najrzadsze oprawy

Postprzez Utilizer » 1 lutego 2010, 22:20

leon0785 napisał(a):OUR2400


O tak to chyba najrzadsza oprawa

leon0785 napisał(a):ORZ-3, ORZ-9


Super były te oprawy, szkoda że dziś praktycznie niespotykane szczególnie ORZ-9

Ja ze swoich przykładów podałbym kwadratówkę na dwie lampy i OUR2x250
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6575
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Najrzadsze oprawy

Postprzez Robbert90 » 1 lutego 2010, 22:37

Ja osobiście nigdy na żywo nie widziałem oprawy OUR2400, i kwadratówki na dwie lampy.
Lubie łyżki, a szczególnie te z pierścieniem :-)
Avatar użytkownika
Robbert90
 
Posty: 231
Zdjęcia: 89
Dołączył(a): 21 kwietnia 2009, 21:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Najrzadsze oprawy

Postprzez amisiek » 1 lutego 2010, 23:15

Literówka, faktycznie chodziło mi OUR-1000. A kiedyś sporo tego było na trasie Łazienkowskiej...
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Najrzadsze oprawy

Postprzez neon44 » 2 lutego 2010, 10:21

:arrow: Leon ORZ-9 znajduje się w miejscowości Bolesław za Olkuszem przy urzędzie gminy. Jest to oprawa widoczna na moim avatarze :) Obg znajdziesz na trasie Liszki - obwodnica Krakowa (autostrada A4). Kilka OUR400 ostało się jeszcze w Krakowie
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Najrzadsze oprawy

Postprzez leon0785 » 2 lutego 2010, 12:38

neon44 napisał(a)::arrow: Leon ORZ-9 znajduje się w miejscowości Bolesław za Olkuszem przy urzędzie gminy. Jest to oprawa widoczna na moim avatarze :) Obg znajdziesz na trasie Liszki - obwodnica Krakowa (autostrada A4). Kilka OUR400 ostało się jeszcze w Krakowie


OBg są w Krakowie i to można powiedzieć że prawie w samym centrum :)
Działające OUR-400 pamiętam z dzieciństwa jak oświetlały jedną z ulic Skarżyska. W latach 90 widziałem je także w Jastrzębiej Górze a ostatnio jakieś 2 lata temu przy DK7 w Gdańsku na wlocie od strony Warszawy były tam 2 sztuki jeden miał nawet klosz. Natomiast w Krakowie nigdy ich nie widziałem :(
ORZ-9 nie pamiętam żebym kiedykolwiek widział. Tej koło Olkusza raczej nie będzie mi dane zobaczyć gdyż nie zapuszczam się w tamte strony ale dzięki za info :)
leon0785
 

Re: Najrzadsze oprawy

Postprzez oskard » 2 lutego 2010, 18:36

O, a ja robiłem w Jastrzębiej Górze fotki w zeszłe wakacje :P Tylko ni mam kabelka żeby je zgrać na kompa:/
I właśnie ja pamiętam, że tam w 2003 roku jak byłem, ulicę Królewską oświetlały trumny na wielkich ŻN12. teraz wiadomo - Polska się bogaci, szczególnie takie miejscowości, ale dziwne bo nie wymieniono ich ani na nowe, ani nowych słupów nie postawili, po prostu zdjęli oprawy i zostawili gołe wysięgniki :shock: ...dziwne, po mojemu :| (oczywiście ową sytuację sfociłem ;) )
A wracając do tematu, to Warszawa jest mixem prawie wszystkich polskich i kilku zagranicznych opraw, ale faktycznie, OUR 400 czy ORZ 9 nie widziałem w moim mieście nigdy :( Z tego co wiem to ORZ 9 były dość popularne w okolicach Poznania, może w Warszawie ich ni ma nie dlatego że je wykosili,tylko nigdy ich nie było :?: :? Jak pisałem kiedyś, udało mi sie namierzyć jedną OBg, ale to też raczej przypadek jednostkowy, w Warszawie były albo OBp, OŻk, albo rzadziej OBs. A świetlówków tyle było :cry: ... Ostatnie duże ich zbiorowisko (ok 10 opraw) to północne błonia stadionu X-lecia, ale chyba wszyscy wiedzą, co je czeka :| ...
Tak sie właśnie wybieram po nie... :mrgreen: Jak sie wezmą za ich teren,(a raczej już sie wzieli) to sie chyba przejde w najbliższe dni i zorientuję troche ;)
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: Najrzadsze oprawy

Postprzez MRP200 » 2 lutego 2010, 20:24

W listopadzie 2009 roku jadąc od autostrady A-2 w kierunku Skierniewic postanowiliśmy ominąć ruchliwą DK-14 i od Głowna zrobiliśmy skrót przez okoliczne wioski do Skierniewic. I tu ciekawostka. Na tychże wioskach na słupach energetycznych zachowała sie spora liczba OBs-ów. Jechaliśmy za dnia, więc nie mogę potwierdzić, czy są "na chodzie", chociaż w większości były jeszcze żarówki. Tyle, że na co którymś słupie była też zamontowana STRADA. Jak widać w niektórych okolicach OBs nie przeszedł jeszcze do historii.
Na pewno rzadki widok obecnie to OUSF, na dodatek "na chodzie". Szybciej można znaleźć je na terenach przemysłowych lub kolejowych. Kilka takich zachowało się do dziś (z których dwa jeszcze świecą) na terenie Fabryki Papieru Czerwonak.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Najrzadsze oprawy

Postprzez oskard » 3 lutego 2010, 00:19

Tak, bo wsie są terenami gdzie dociera cywilizacja, ale na szczęście wolniej, a niektóre omija przez nawet pół wieku. OBs to przeważnie wiejska oprawa, stąd tak jeszcze liczna. Z OUSFami jest inaczej, to były oprawy do miast, na wiejskich terenach bywały przypadkowo, głównie gdy dana wieś była w granicach jakiegoś miasta i przechodziła przez nią ulica wylotowa. Ale wiadomo, w miastach szybciej zachodzą technologiczne zmiany :|
Ciekawi mnie fakt, że już w latach 70-tych sporo OUSFów wymieniano na łyżki :? Jaki był tego powód? Czy świetlówki były zawodne, czy droższe od LRFów :?:
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Następna strona

Powrót do Oświetlenie uliczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 43 gości