Kwiaty opraw oświetleniowych

Sposoby oswietlenia ulic. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oswietleniu ulicznym

Re: Kwiaty opraw oświetleniowych

Postprzez qba » 4 sierpnia 2020, 21:23

Kołobrzeg, 1990r. Dwa dziesięcioramienniki kwadratówek na skrzyżowaniu ulic Artyleryjskiej i Trzebiatowskiej. Fot ze strony Muzeum Partia Colbergiensis.
Obrazek
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Kwiaty opraw oświetleniowych

Postprzez trojmiejski » 5 sierpnia 2020, 11:14

Jako, że przy okazji ostatniej wizyty w Poznaniu miałem przy sobie obiektyw 85mm to zrobiłem nim zdjęcia znanych poznańskich kwiatów:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Kwiaty opraw oświetleniowych

Postprzez qba » 5 sierpnia 2020, 13:06

Na moście dworcowym zmienili płaskoszybe SGS na dechy, ale na kwiecie zostały. Kwiat został zamontowany ok 1992/93 roku. Dwa kwiaty przed dworcem nieco skorodowane, ale świecą wszystkie oprawy.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Kandelabry

Postprzez Filip » 5 sierpnia 2020, 17:35

Od dłuższego zastanawia mnie, skąd wzięła się nazwa "kwiat", skoro zarówno w dokumentacji technicznej, jak również w słowniku języka polskiego, kilkuramienną latarnię uliczną określa się mianem kandelabru... :roll:.
Lepsze jutro było wczoraj...
Avatar użytkownika
Filip
 
Posty: 533
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 16 lutego 2015, 11:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Kwiaty opraw oświetleniowych

Postprzez qba » 5 sierpnia 2020, 18:23

Taka nazwa funkcjonowała jeszcze na starym forum. I tam ją pierwszy raz spotkałem. Chodzi o wygląd, oprawy wyglądają jak płatki kwiatu. Spotkałem się też z określeniem "pająki". Tak pisano już w latach 70 o nowych latarniach w Koszalinie, zamontowanych z okazji dożynek. Ja jako dzieciak mówiłem na nie "gwiazdy".
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Kwiaty opraw oświetleniowych

Postprzez trojmiejski » 5 sierpnia 2020, 20:36

Ja zanim dowiedziałem się o istnieniu tego forum to nazywałem kwiaty parasolami gdyż w szczególności te z Trójmiasta właśnie pręty parasola przypominają. Na forum przyjęła się nazwa kwiat i dla unifikacji wszyscy jej używają. W sumie nie ma jednej oficjalnej nazwy na kwiaty lecz najbliższa oficjalnej nazwa która by od zwykłego słupa odróżniała to "maszt oświetleniowy", nazwa podobna do funkcjonującego za granicą określenia high mast czyli wysoki maszt.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Kandelabry

Postprzez famabud » 5 sierpnia 2020, 21:07

Filip napisał(a):Od dłuższego zastanawia mnie, skąd wzięła się nazwa "kwiat", skoro zarówno w dokumentacji technicznej, jak również w słowniku języka polskiego, kilkuramienną latarnię uliczną określa się mianem kandelabru... :roll:.

Na tym forum używaliśmy zawsze i staramy się używać nomenklatury fachowej ale i nazw wymyślonych przez forumowiczów tj. Łyżka czy Kwadratówka lub Trumienka. Tych słów w kontekście oświetlenia próżno szukać w SJP ;)

Na Facebooku czy Instagramie mozna znaleźć dronowe zdjęcia masztów MR z góry ktore autor kojarzy z kwiatkami. ;)
Uważam też że nie ma sensu szukać problemu gdzie go nie ma, a kandelabr bardziej kojarzy się z duzym żyrandolem. ;)
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Kandelabry

Postprzez Michal » 6 sierpnia 2020, 15:34

famabud napisał(a):
Filip napisał(a):Od dłuższego zastanawia mnie, skąd wzięła się nazwa "kwiat", skoro zarówno w dokumentacji technicznej, jak również w słowniku języka polskiego, kilkuramienną latarnię uliczną określa się mianem kandelabru... :roll:.

Na tym forum używaliśmy zawsze i staramy się używać nomenklatury fachowej ale i nazw wymyślonych przez forumowiczów tj. Łyżka czy Kwadratówka lub Trumienka. Tych słów w kontekście oświetlenia próżno szukać w SJP ;)

Na Facebooku czy Instagramie mozna znaleźć dronowe zdjęcia masztów MR z góry ktore autor kojarzy z kwiatkami. ;)
Uważam też że nie ma sensu szukać problemu gdzie go nie ma, a kandelabr bardziej kojarzy się z duzym żyrandolem. ;)


Ja również używam nazwy "kandelabry" zamiast "kwiaty". Jako ciekawostka - w opisie na schemacie umieszczonym w SO przy Moście Teatralnym/Roosvelta kandelabry są opisane jako "kalambury" :)
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Kwiaty opraw oświetleniowych

Postprzez mateusz » 6 sierpnia 2020, 19:53

Dwa kwiaty 4 x SGS 204 (pierwotnie 8 opraw) na ul. Krasickiego w Olsztynie, skrzyżowanie z ul. Barcza.. Ulica oryginalnie oświetlona była kwadratówkami, nie wiem tylko czy na kwiatach też były. Uwieczniłem te kwiaty bo niedługo rozpoczną się pracę z budową lini tramwajowej w ciągu tej ulicy a ostatnio przy okazji większych robót drogowych w mieści wylatują niestety takie maszty i nie za dużo ich już zostało.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5011
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Kwiaty opraw oświetleniowych

Postprzez qba » 6 sierpnia 2020, 19:57

Ciekawe, czy były na nich kwadratówki czy OUR 700.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Oświetlenie uliczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości

cron