Czy modernizować oświetlenie?

Sposoby oswietlenia ulic. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oswietleniu ulicznym

Czy modernizować oświetlenie?

Postprzez oskard » 9 sierpnia 2010, 22:35

Prawdę mówiąc jakby tam były wszystkie z rodzajów dzisiejszych opraw, to byłyby na każdym, bo sie teraz już nie wiesza na co drugim... no, chyba że u mnie, na mojej makiecie :mrgreen: :lol:
Ale ja nic tu nie rozumiem, na prawdę Doc ma rację. Co to sie porobiło że nagle 90% z nas ma uczulenie na klasyki :?: :shock: . Po co tak krzyczeć o modernizację? Przecież w obecnej sytuacji, przez słynną dyrektywę i tak prędzej czy później znikną, więc po co tak nawoływać? Napatrzmy sie trocha na nie, na tych fotkach, powspominajmy dzieciństwo kiedy było ich pełno, nie wiem... wzruszmy sie trochę, cokolwiek, ale nie nawołujmy do ich całkowitego unicestwienia. Ja takiej postawy nie rozumuje, nie umiem sobie siebie wyobrazić tak tęskniącego za sodą... Nie wiem, może jestem za tępy, może zostałem w tyle o conajmniej 30 lat, ale uważam że marudzenie na takie fotki, zamiast radości że jeszcze coś sie uchowało, jest nie na miejscu. Niepotrzebnie denerwuje to innych użytkowników, tych którzy przejęli sie tą dyrektywą co nas pozbawi rtęci i rodzimych opraw :|
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: [Małopolskie] Białka Tatrzańska

Postprzez KaszeL » 9 sierpnia 2010, 22:48

oskard napisał(a):Co to sie porobiło że nagle 90% z nas ma uczulenie na klasyki :?: :shock: . Po co tak krzyczeć o modernizację?


Oskard, pierwotnym zadaniem każdej oprawy ulicznej jest oświetlanie ulicy. Niestety większość klasyków robi to do d..y, a na dodatek zużywa przy tym znaczne ilości energii. Oświetlenie uliczne ma oświetlać ulicę, nie wyglądać. Ja chce mieć na ulicach nowoczesne oprawy z MH ewentualnie LEDy, a nie przerdzewiałe trumny, rozpadające się łyżki, czy inne ORZ-y. Ich czas dawno minął, technika oświetleniowa poszła do przodu.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [Małopolskie] Białka Tatrzańska

Postprzez oskard » 9 sierpnia 2010, 23:16

Ale ja to rozumiem, choć sam wolę mieć ciemniej ale rtęciowo, niż jaśniej i sodowo. A liczyć na to że MH pojawi sie na wsi jest raczej marzeniem. Więc nie rozumiem po co tak nawoływać, krzyczeć, ich czas tak jak napisałeś - upłynął - więc tylko patrzeć jak ich nie będzie, to tylko kwestia czasu, i to najbliższego. Dlatego też nie rozumiem po co tak nawoływać do wywalenia ich, jak i tak to nastąpi i nie przyspieszymy tego, ani nie spowolnimy. Popatrzmy na nie póki są i nacieszmy się tym widokiem jak przystało na pasjonatów. Czy np. pasjonaci samochodów kupują i popierają tylko te, które są ekonomiczne, hybrydowe, nowoczesne, mają gps i inne bajery, a nawołują żeby Syrenom nie przedłużać rejestracji i wywalić wszystkie na złom bo są "zagrożeniem" na drogach? Nie - oni kochają je za to jak są stare, jak są inne od współczesnych, kochają je także za wszystkie niedoróbki, za "prykanie" silnika itd.
Nie mówie żebyśmy chwalili trumne 125W za to że słabo świeci, ale można ująć to inaczej, np. że nastrojowo świeci, a nie że to złom, że już dawno powinno jej nie być i że jest do niczego... Ona na swoje czasy nie była chałą, była taniochą - prawda - ale dość dobrze świecącą jak na swoją cenę. Do dziś gdy jest zadbana przebija sodowe Ledy 70W, więc nie jest taką porażką. A różne oprawy typu OBs, OBg, OBp, też nie spełnieją często nawet w połowie dzisiejszych norm, ale choćby z racji ich leciwego wieku i romantycznego kształtu należy im się szacunek, tak samo jest z oprawami rtęciowymi.
Cieszmy się jak je któryś z nas gdzieś wypatrzy, bo i tak już ich mało, a będzie jeszcze mniej, w zastraszającym tempie będzie ich ubywać. Więc po co czas ponaglać? Nacieszmy sie ,jeśli możemy, ich widokiem w okolicy, albo jak to niemożliwe to tu, na forum, napatrzmy sie bo to już ostatnie ich chwile i takie krytykowanie wydaje sie być w obecnej sytuacji trochę nie na miejscu, to po prostu przykre jest :| . Tyle lat nam oświetlały drogi, zestarzały sie, czas ich minął i do widzenia!!Wynocha!! Nawet słowa wdzięczności nie "usłyszą" :| :( ...
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: Czy modernizować oświetlenie?

Postprzez amisiek » 10 sierpnia 2010, 09:15

Oskard, różnica jest taka, że na ulicy, która była oświetlona m.in. OUR125 trudno było znaleźć kluczyki od samochodu jak wypadły z kieszeni. Gdy zmodernizowano oświetlenie (na szczęście do MH), na tej samej ulicy jest tak jasno, że można robić zdjęcia z ręki. Przy tym samym zużyciu energii. Właśnie dlatego modernizacja w miejscowościach wypoczynkowych jest konieczna, bo TAKA ulica MUSI być dobrze oświetlona. Ba, powinna być oświetlona stylowo z użyciem białego światła.
W przypadku lepszych opraw klasycznych (np. ORZ 7-1, ORZ 7-2) można się zastanawiać nad dostosowaniem do nowoczesnego źródła, ale ORZ3-kł jest przykładem tak kiepskich opraw, że retrofit można robić tylko w ostateczności. A jak świeci wydojony maksymalnie LRF (a raczej jak nie świeci) to chyba nie muszę tłumaczyć.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01


Powrót do Oświetlenie uliczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 40 gości