Optymalne odleglosci miedzy latarniami.

Sposoby oswietlenia ulic. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oswietleniu ulicznym

Optymalne odleglosci miedzy latarniami.

Postprzez bartek380V » 6 października 2010, 20:08

Witam kolegow na forum. Mam do Was pytanie czy kiedykolwiek ktos z Was myslal o tym ze odleglosci wg WAs miedzy latarniami sa za male lub za duze-pomijamy katalogi. Oczywiscie zakladam ze nasze drogi spelniaja jakies normy oswietlenia w zaleznosci od klasy i przeznaczenia . Chodzi mi o to ze aby uzyskac optymalnie jeszcze bardziej roznowmierne oswietlenie mozna by zmienic odleglosci. Strada ma dosc ciekawy rozsyl szczegolnie na bok , wg mnie lepiej aby w STRADACH montowac lampy sodowe lub inne ale z bankami eliptycznymi powlekanymi . Wiadomo ze wszystko podlega ekonomi. Fajnie jednak bylo by ,aby nie bylo ciemnych miejsc miedzy latarniami. :P :P
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Optymalne odleglosci miedzy latarniami.

Postprzez MRP200 » 11 października 2010, 07:16

Odległości między latarniami dobierane są za pomocą odpowiednich programów do obliczania rozkładu natężenia oświetlenia. Niestety, każdy producent opraw ma swój program, a to dlatego, że w bazie opraw zawarte są już dane odnośnie rozsyłu. Praktyka wychodzi czasami inaczej, tym bardziej, że wykonawca oświetlenia i tak nie ma możliwości zweryfikowania, czy załączone do projektu wyniki obliczeń są prawidłowe. A nawet jeżeli by miał taką możliwość, to i tak nie może samodzielnie zmienić projektu.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Optymalne odleglosci miedzy latarniami.

Postprzez bartek380V » 11 października 2010, 20:13

To wszystko wiadomo. Chcialbym jednak poznac wasze opinie nt tego co pisalem :)
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Optymalne odleglosci miedzy latarniami.

Postprzez elektryk » 11 października 2010, 20:21

Na wsiach montuje się oprawy na co drugim słupie :x Nie ma się co dziwić że na drodze w nocy są paski, nawet szerokostumieniowa Leda nie pomaga :cry:
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Optymalne odleglosci miedzy latarniami.

Postprzez bartek380V » 11 października 2010, 20:32

Widocznie Polska norma to przewiduje i jest ok . Mnie zawsze to irytowalo. Lepiej byloby dac mniejsza moc np 70W ale na kazdym slupie. Niestety z regoly jest na co dugim slupie jakas oprawa i efekt jest jaki jest. Jesli slupy sa wysokie to nie jest zle. :)
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Optymalne odleglosci miedzy latarniami.

Postprzez Michal » 11 października 2010, 20:54

bartek380V napisał(a):Widocznie Polska norma to przewiduje i jest ok . Mnie zawsze to irytowalo. Lepiej byloby dac mniejsza moc np 70W ale na kazdym slupie. Niestety z regoly jest na co dugim slupie jakas oprawa i efekt jest jaki jest. Jesli slupy sa wysokie to nie jest zle. :)

No nie zupełnie .Norma PN-EN 13201 dotycząca oświetlenia drogowego dokładnie wskazuje jakie minimalne natężenia oświetlenia oraz równomiernosć muszą a być przyjęte dla danej drogi.Uwzględniane są tu cechy drogi,ruchu oraz właściwości środowiska oraz tzw.grupy sytuacji oświetleniowych czyli ruch na drodze np.sytuacja oświetleniowa A1 to ruch wyłącznie motorowy powyżej 60 km/h,A2-motorowy powyżej 60 km/h i dopuszczony-pojazdów z małymi prędkościami,jak kogoś by to interesowało to można sobie poczytać w normie PN-EN 13201 część 1i 2.Ogólnie-obecnie do projektowania oswietlenia używa sie profesjonalnych programów np.Dialux,gdzie można sobie wszystko bez problemu automatycznie wyliczyć i dobrać tak aby oświetlenie spełniało normy obecnie obowiazujące dla danej klasy oswietleniowej ,program ten zawiera także pełną bazę opraw oświetleniowych wiodących producentów.
Niestety w wielu przypadkach jak np.na istniejących słupach linii napowietrznych nN często oprawy dobiera się "na oko"gdzie trudno jest zachować minimalne odleglości między słupami oraz wysokości zawieszenia opraw tak aby spełniały dosyć surowe wymagania obowiązujących norm. ;)
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Optymalne odleglosci miedzy latarniami.

Postprzez Jorgus » 11 października 2010, 21:21

elektryk napisał(a):Na wsiach montuje się oprawy na co drugim słupie : :x

no potem ulica jest źle oświetlona...dodajmy do tego SGS101/70 ,potem wychodzi,że jest zbyt ciemno :x

Co do odległości ,to fachowcy wiedzą,że "Oprawa nie równa oprawie"
Avatar użytkownika
Jorgus
 
Posty: 1487
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 4 sierpnia 2009, 10:59

Re: Optymalne odleglosci miedzy latarniami.

Postprzez qba » 12 października 2010, 16:44

ja zauważyłem różne odległości pomiędzy kwiatami opraw, kiedy stały na całej długości ulicy. Np. We Wrocławiu 6 ramienne kwiaty z kwadratówkami postawiono dość blisko siebie, a w Kołobrzegu na Trzebiatowskiej i Popławskiego podobnej wysokości kwiaty stały w znacznie większych odległościach (postawione mniej więcej w tym samym czasie w latach 1978/79) . Jakiś czas zastanawiałem się nawet, czy nie usunięto co drugiego. We Wrocławiu pozostały wszystkie oprawy na kwiatach, w Kołobrzegu tylko po dwie.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Optymalne odleglosci miedzy latarniami.

Postprzez elektryk » 13 października 2010, 13:09

Wg mnie nie powinno się inwestować do oświetlenia drogowego opraw poniżej 100 W. Na słupach linii nie zawsze się da zachować idealne odległości, bo nie wszystkie słupy są oddalone od siebie o tę samą odległość, czasem jest ona większa. Linia też nie jest zawsze zbudowana równo z drogą, raz jest blisko drogi, raz bardziej oddalona ;)
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Optymalne odleglosci miedzy latarniami.

Postprzez Jorgus » 13 października 2010, 16:41

elektryk napisał(a):Wg mnie nie powinno się inwestować do oświetlenia drogowego opraw poniżej 100 W.

oj Elektryk... ,płacimy podatki,by mieć na ulicy widno.100W"psiodówka"to zdecydowanie za mało w oświetleniu ul.,jak już,to min.powinno być 150W ;)
Avatar użytkownika
Jorgus
 
Posty: 1487
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 4 sierpnia 2009, 10:59

Następna strona

Powrót do Oświetlenie uliczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 47 gości