Oświetlenie a bezpieczeństwo

Sposoby oswietlenia ulic. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oswietleniu ulicznym

Re: Oświetlenie a bezpieczeństwo

Postprzez Jorgus » 7 stycznia 2011, 09:52

MRP200,zwróć uwagę,że kiedyś było na ulicy oświetlenie (głównie)rtęciowe.Ludzie Jakoś dawali radę się przemieszczać,więc musiało nie być we mgle aż tak źle.Gdyby teraz dano MH,to było by to i tak prawe bez różnicy.Niewiem jakie u Ciebie są mgły,ale u mnie jak jest mgła,to nie widać nawet 400W sodówki... .

Nie wiem czy kojarzycie,ale kiedyś...przed programem wypadek przypadek był podobny program,tyle że o innej nazwie.Temat "słabego oświetlenia" był tam dość często poruszany.Nie wiem co to był za redaktor,ale dość często wypowiadał się słowami typu po wymianie oświetlenia zrobiło się ciemniej,i znowu kierowcy narzekający na zbyt słabo oświetloną drogę

Kolega oszczedniak ma 100%,że sodówki na ul.miało by nie być.Oświetlenie,obojętnie gdzie,powinno być zbliżone do dziennego ;)
Avatar użytkownika
Jorgus
 
Posty: 1487
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 4 sierpnia 2009, 10:59

Re: Oświetlenie a bezpieczeństwo

Postprzez amisiek » 7 stycznia 2011, 09:55

Jorgus napisał(a):Kiedyś było na ulicy oświetlenie (głównie)rtęciowe.Ludzie Jakoś dawali radę się przemieszczać,więc musiało nie być we mgle aż tak źle.

Ale wtedy ruch był praktycznie żaden w porównaniu do tego, co jest teraz. Na wielu bocznych drogach widziałem powieszone na drzewach kosze do gry w koszykówkę. Gdy dawno temu wracałem nocą PKSem (także na dalekobieżnych trasach, trochę jeździłem po kraju), kierowca sporą część jechał na długich, bo nic nie jechało. Przy takich porównaniach musisz jeszcze uwzględnić niesamowity wzrost natężenia ruchu w naszym kraju.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Oświetlenie a bezpieczeństwo

Postprzez MRP200 » 7 stycznia 2011, 21:08

Jakie kiedyś było oświetlenie to doskonale wiem. Byś może spełniało jakie tam ówczesne normy, a zazwyczaj ich nie spełniało, skoro na bocznych uliczkach łychy, tudzież trumienki montowano na co drugim słupie energetycznym na przypadkowych wysięgnikach.
Dziś każde nowobudowane oświetlenie musi odpowiadać współczesnym normom oświetlenia, a w każdym projekcie wykonawczym (bo bez tego ani rusz) są zamieszczone wyniki obliczeń rozkładu natężenia oświetlenia. No ale co począć, skoro nie każdy pracuje w branży wykonawczej i wydaje mu się, że można sobie dowolnie eksperymentować z oświetleniem zewnętrznym.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Oświetlenie a bezpieczeństwo

Postprzez cieszyn » 8 stycznia 2011, 23:56

Nienawidzę sody, ale trafiają do mnie argumenty MPR200 i kiedyś Michała

Jest to najefektywniejsze oświetlenie drogowe i długo takim chyba pozostanie
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oświetlenie a bezpieczeństwo

Postprzez CDM » 9 stycznia 2011, 18:54

Wydaje mi się,że skoro ta droga jest mocno uczęszczana, powinno się pozostać przy rozmieszczeniu opraw co słup, ale mogłyby być po prostu mniejszej mocy, nie byłoby przynajmniej ciemnych plam. Najgorsze dla wzroku kierowcy sa właśnie takie nagłe zmiany natężenia oświetlenia, a reflektory nie są w stanie wydobyć wszystkiego, co dzieje się wokół samochodu. Nie wiem, czy takie rzadkie rozmieszczenie opraw odpowiada jakimkolwiek normom, bo jeśli nie, to nie wiem kto na takie pseudo rozwiązania daje przyzwolenie.
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Oświetlenie a bezpieczeństwo

Postprzez bartek380V » 9 stycznia 2011, 19:32

NO wlasnie jak to przeszlo. Pewnie bedzie z tego kolejna afera . Ciekawe jak mozna podwazyc kogos glupote? Komu przedstawic pomiary i jak oskarzyc projektanta skoro sa wypdki na tej drodze ?
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Oświetlenie a bezpieczeństwo

Postprzez MRP200 » 10 stycznia 2011, 07:53

Na wioskach, ale niekiedy też na terenach podmiejskich, można spotkać też takie rozwiązanie: linia napowietrzna biegnąca przez pola lub prywatne posesje, tak z 5-6 metrów od drogi. Na słupach są co prawda podwieszone oprawy, tylko zasadnicze pytanie co one właściwie oświetlają. W przypadku współczesnych opraw sodowych trochę światła dociera do drogi, ale sporo światła i tak oświetla prywatne podwórko. A jeżeli przedtem wisiały tam trumienki, to co taka oprawa właściwie oświetlała.
Albo inny przykład. Na jednej z ulic, która jest jedną z ważnych ciągów komunikacyjnych w mieście, zmodernizowano oświetlenie. Zastosowano ozdobne słupy, ale po jednej stronie drogi. I co. Oświetlenie jest spindolone. Ta ważna ulica jest gorzej oświetlona, niż niejedna boczna uliczka. Na chodniku po drugiej stronie jest praktycznie ciemno, a i na jezdni za jasno też nie jest.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Oświetlenie a bezpieczeństwo

Postprzez CDM » 10 stycznia 2011, 11:15

MRP200 napisał(a):Na wioskach, ale niekiedy też na terenach podmiejskich, można spotkać też takie rozwiązanie: linia napowietrzna biegnąca przez pola lub prywatne posesje, tak z 5-6 metrów od drogi. Na słupach są co prawda podwieszone oprawy, tylko zasadnicze pytanie co one właściwie oświetlają. W przypadku współczesnych opraw sodowych trochę światła dociera do drogi, ale sporo światła i tak oświetla prywatne podwórko. A jeżeli przedtem wisiały tam trumienki, to co taka oprawa właściwie oświetlała.
Rzeczywiście, podobnie jest np. na ul Morasko, albo w Chybach na Szamotulskiej. Ale czasami zdarza się,że jeżeli linia oświetleniowa idzie np. za domami, osobne słupy z oprawami były ustawione przy drodze, a do linii głównej przeciągnięto z każdego z nich dodatkowe przewody.Tak jest np. na ul Krzesiny w Poznaniu.

MRP200 napisał(a): Na jednej z ulic, która jest jedną z ważnych ciągów komunikacyjnych w mieście, zmodernizowano oświetlenie. Zastosowano ozdobne słupy, ale po jednej stronie drogi. I co. Oświetlenie jest spindolone. Ta ważna ulica jest gorzej oświetlona, niż niejedna boczna uliczka. Na chodniku po drugiej stronie jest praktycznie ciemno, a i na jezdni za jasno też nie jest.
A podpowiesz gdzie to jest :?:
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Oświetlenie a bezpieczeństwo

Postprzez MRP200 » 10 stycznia 2011, 11:20

Wągrowiec, ul. Opacka, która jest jedną z głównych ulic komunikacyjnych w mieście. Postaram się wrzucić jakieś foty nocne.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Oświetlenie a bezpieczeństwo

Postprzez CDM » 10 stycznia 2011, 14:04

MRP200 napisał(a):Wągrowiec, ul. Opacka, która jest jedną z głównych ulic komunikacyjnych w mieście. Postaram się wrzucić jakieś foty nocne.
Byłoby fajnie, przynajmniej by było widać jak to się spisuje. A jakie to są oprawy i jakiej mocy :?:
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Oświetlenie uliczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 41 gości