Ciekawostki

Sposoby oswietlenia ulic. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oswietleniu ulicznym

Re: Ciekawostki

Postprzez Filip » 27 lutego 2018, 18:25

Określenie oprawa poprzeczna, podobnie jak np. oprawa wzdłużna czy oprawa o niesymetrycznym rozsyle światła (z niem. Schrägstrahler) itp. pochodzi z historycznej literatury poświęconej oświetleniu, m. in. polskiej i niemieckiej. Odnosi się ono do charakteru danej oprawy oświetleniowej. Należy pamiętać, że poniższe nazwy rodzajów armatur używane są tylko dla opraw lamp łukowych lub opraw do żarówek. Oczywiście starano się połączyć zalety obydwu niżej opisanych opraw, stosując rożne rodzaje kloszy i odbłyśników, w związku z czym po osiągnięciu tego celu zaprzestano stosowania tej nomenklatury. Poniżej znajduje się kwintesencja tego, co na przywołany temat można znaleźć w dawnych publikacjach o oświetleniu czy katalogach opraw.

Oprawa poprzeczna (z niem. Breitstrahler; w niemieckiej literaturze występuje także pod nazwami: Geschlossener Breitstrahler - oprawa poprzeczna zamknięta, Offener Breitstrahler - oprawa poprzeczna otwarta, Tiefbreitstrahler - oprawa poprzeczna z głębokim reflektorem) to taka, która obok oświetlenia ulic, placów i chodników faworyzuje jasność płaszczyzn pionowych, czyli taką, która umożliwia np. uwidocznienie fasad budynków i umieszczanych na nich napisów, tabliczek adresowych, drzew itp.

Z kolei oprawa wzdłużna (z niem. Tiefstrahler) to taka, która emituje większą część strumienia świetlnego pionowo w dół lub w kierunku, w jakim została skierowana. Ten typ oprawy zapewnia dostateczne oświetlenie płaszczyzn poziomych, a zatem jezdni, chodników, umożliwia czytanie lub zauważenie niewielkich przeszkód terenowych czy leżących przedmiotów przy niemalże zupełnie osłoniętym źródle światła, nie powodując tym samym olśnienia. Jest to właściwość istotna, zwłaszcza z punktu widzenia ruchu drogowego.
Lepsze jutro było wczoraj...
Avatar użytkownika
Filip
 
Posty: 533
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 16 lutego 2015, 11:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Ciekawostki

Postprzez Whites86 » 11 marca 2018, 19:54

Ukraina miejscowość Harbuzin , taka mala ciekawostka, głowna droga miedzy kijowem a Czernihowem po obu stronach stoją słupy z naszymi polskimi łychami, zaraz obok po zamieszkałej stronie stoją słupy z linią napowietrzną z jakimiś starymi ruskimi oprawami,

jak myślicie co z tego świeci ;)
https://www.google.pl/maps/@50.8804324, ... 312!8i6656
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Ciekawostki

Postprzez famabud » 11 marca 2018, 19:57

Nic? Bo polskie łychy na pewno nie. ;)
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Ciekawostki

Postprzez lumix26 » 11 marca 2018, 19:58

obstawiam ze stare ruskie oprawy tylko czynne
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9281
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Ciekawostki

Postprzez Alexander » 11 marca 2018, 20:05

Też myślę, że te ruskie oprawy
Konto użytkownika zablokowane przez administrację.
Avatar użytkownika
Alexander
 
Posty: 741
Dołączył(a): 2 stycznia 2018, 13:16
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Ciekawostki

Postprzez Whites86 » 11 marca 2018, 20:08

famabud napisał(a):Nic? Bo polskie łychy na pewno nie. ;)

a już liczyłem na jakies zgadywanki, no trafiłeś, nie swieci nic jechałem tam w nocy i wracałem w dzień, fenomen Ukrainy jest taki że konserwują oświetlenie (nadal w większości rtęciowe) na jakiś małych nieuczęszczanych ulicach osiedlowych , lub tam gdzie są domy jednorodzinne niż na głownych trasach, jedyne co można spotkać świecącego na takiej trasie to nowe oprawy należące do stacji paliw która jest obok, cala reszta oświetlenia takich dróg jest totalnie zaniedbana i widać ze to już od dobrych kilkunastu lat, na tym odcinku lychy jeszcze maja LRFy ale widziałem gdzies dalej (bliżej czernihowa chyba) rząd słupów z łychami gdzie rzadko która miała oprawke nie licząc lampy , troche mnie to dziwi bo u nas w 1 kolejności zajmowano się oświetleniem głownych tras a dopiero na końcu jakimiś osiedlowymi uliczkami gdzie stoi tylko kilka domów

https://www.google.pl/maps/@50.8804324, ... 312!8i6656

tu jeszcze lepszy przykład co prawda już nie z polskimi łychami, gigantyczne skrzyżowanie, a oświetlenie istnieje tylko teoretycznie, w nocy nie świeci się nic
https://www.google.pl/maps/@50.9108906, ... 312!8i6656

tu nad skrzyżowaniem o którym pisałem wcześniej, to wygląda tak jak by nie robiono z tym nic odkąd to oświetlenie tam powstało,
https://www.google.pl/maps/@50.9109985, ... 312!8i6656
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Ciekawostki

Postprzez lumix26 » 11 marca 2018, 20:21

w sam raz by się popisać tam odpalić jakieś łychy przy głównej drodze ,niezły widok by był ;)
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9281
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Ciekawostki

Postprzez Whites86 » 11 marca 2018, 20:24

lumix26 napisał(a):w sam raz by się popisać tam odpalić jakieś łychy przy głównej drodze ,niezły widok by był ;)

mysle że było by to trudniejsze niż w prypeci ;) rzadko który slup zasilany kablem ma calą wnęke słupową, wszystko powyrywane poniszczone , łychy glownie służą za miejsce na gniazda dla ptaków , zdziwilo mnie to że taka sytuacja jest praktycznie na całej trasie, jak tylko konczy się kijów... a im bliżej Czernihowa tym gorzej, bo później to zaczynają się słupy z samymi wysięgnikami , a jeszcze dalej już tylko same słupy bez wysięgników :P
łyżka w fajnym stanie
https://www.google.pl/maps/@51.1877657, ... 312!8i6656
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Ciekawostki

Postprzez Utilizer » 11 marca 2018, 20:37

Dziki kraj niby Europa a jak w Afryce
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Ciekawostki

Postprzez Michal » 11 marca 2018, 20:38

Whites86 napisał(a):
famabud napisał(a):Nic? Bo polskie łychy na pewno nie. ;)

a już liczyłem na jakies zgadywanki, no trafiłeś, nie swieci nic jechałem tam w nocy i wracałem w dzień, fenomen Ukrainy jest taki że konserwują oświetlenie (nadal w większości rtęciowe) na jakiś małych nieuczęszczanych ulicach osiedlowych , lub tam gdzie są domy jednorodzinne niż na głownych trasach, jedyne co można spotkać świecącego na takiej trasie to nowe oprawy należące do stacji paliw która jest obok, cala reszta oświetlenia takich dróg jest totalnie zaniedbana i widać ze to już od dobrych kilkunastu lat, na tym odcinku lychy jeszcze maja LRFy ale widziałem gdzies dalej (bliżej czernihowa chyba) rząd słupów z łychami gdzie rzadko która miała oprawke nie licząc lampy , troche mnie to dziwi bo u nas w 1 kolejności zajmowano się oświetleniem głownych tras a dopiero na końcu jakimiś osiedlowymi uliczkami gdzie stoi tylko kilka domów


Patrząc na moje statystyki zgłoszeń awarii oświetlenia 95% z nich dotyczy ulic czy osiedli gdzie znajdują się domy mieszkalne, natomiast z głównych tras np. dróg krajowych zgłoszeń mieszkańców praktycznie nie ma. Takie awarie wychwytujemy głównie podczas objazdów kontrolnych oświetlenia. Być może na UA jak nikt nie zgłasza to nie naprawiają , lub też jest problem kto ma zajmować się konserwacją oświetlenia danej drogi. Kolejna rzecz to,że na utrzymanie oświetlenia brakuje kasy - widząc stan tamtejszych dróg to może być właśnie przyczyną dlaczego oświetlenie jest tak zaniedbane. ;)
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Oświetlenie uliczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości