Historia opraw ulicznych

Sposoby oswietlenia ulic. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oswietleniu ulicznym

Historia opraw ulicznych

Postprzez Lampka » 16 sierpnia 2011, 22:10

Witam
Czy wie ktoś może, kiedy w produkcji były klasyczne oprawy oświetleniowe na rtęciówki takie, jak znane "łyżki", albo "trumienki"? Chodzi mi o w miarę dokładny czas ich produkcji.
Zastanawia mnie też, jak profesjonalnie nazywały się te oprawy, jakie byly ich odmiany i gdzie najczęściej je instalowano.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Historia opraw ulicznych

Postprzez elektryk » 16 sierpnia 2011, 22:36

Lampka napisał(a):Witam
Czy wie ktoś może, kiedy w produkcji były klasyczne oprawy oświetleniowe na rtęciówki takie, jak znane "łyżki", albo "trumienki"? Chodzi mi o w miarę dokładny czas ich produkcji.
Zastanawia mnie też, jak profesjonalnie nazywały się te oprawy, jakie byly ich odmiany i gdzie najczęściej je instalowano.


Witaj :!: Do niedawna działała strona oprawy.info która zawierała wszystkie informacje na temat opraw. Niestety stronka wysiadła, a ty jeszcze bardziej dajesz do zrozumienia że tu na forum trzeba stworzyć nowy fotograficzny album opraw. Obecnie zaczynamy go tworzyć tu.

Co do twojego pytania to popularne łyżki były produkowane w latach 60., 70. i 80. aż do 1990 r. przez Mesko w Skarzysku Kamiennej (z początku przez zakłady A-20). Miały oznaczenia odpowiednio do LRF 400W - ORZ-6 (Oprawa Rtęciowa Zewnętrzna); do LRF 250W - ORZ-7. Z czasem obydwu modelom zmieniano wygląd, na początku oprawy były w całości stalowe oraz wielkie, wybrzuszone. Pod koniec lat 60. "odchudzono" oprawe (wyglądała jak ta na moim avatarze), w 2. połowie lat 70. usunięto z oprawy pierścien wokół odbłyśnika. Łyżki stosowano głównie w miastach na trasach szybkiego ruchu, drogach krajowych ale również na wsiach, PGR-ach poprostu wszędzie ta oprawa była popularna.

Trumienki to popularne ale niedopracowane oprawy dzięki którym wiele wsi jest oświetlonych. Na początku była wersja dziś zadko występująca z żółtym pierścieniem produkowana przez SEEL Giżycko miała oznaczenie ORZ-3g. W latach 80. produkowali już króciutką trumienkę która bardzo rdzewiała. Znacznie popularniejsze wersje Trumienki produkowano w Kłobucku, są to "trumienki własciwe" bo faktycznie miały identyczny kształt trumien. Miały oznaczenie ORZ-3kł i produkowali je w latach 70. Niestety oprawa miała skłonność do szybkiej rdzy, ale była krótka seria ocynkowanych trumienek które nawet po 30 latach nie miały oznak rdzy z wyjątkiem oprawek. W latach 80. również produkowali skróconą wersje. Trumienki jak juz wspomniałem były nie dopracowane ale zarazem tanie i dlatego wiele wsi bez nich nie miały by oświetlenia do dzisiejszych czasów. Oprawę tę też spotyka się na drogach krajowych, w latach 80. bardzo duzo tych opraw zakładano na nowych osiedlach domków w miastach. Oprawy te występują w wersjach na LRF 125W (oprawka E-27) oraz 250 i 400W (oprawka E-40) :) Myśle ze pomogłem ;)

Edit moderatora - dodałem linki do odpowiednich części Forum i poprawiłem oznaczenie - zamiast ORZ-4kł winno być ORZ-3kł. Na marginesie - nie należy mylić ORZ-3g i ORZ-3kł z oprawą ORZ-3, gdyż ta ostatnia jest wykonana z laminatu i jest oprawą na dwie lampy rtęciowe.
Ostatnio edytowano 17 sierpnia 2011, 21:42 przez amisiek, łącznie edytowano 3 razy
Powód: Poprawa nazwy oprawy, dodanie linków i drobna edycja
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Historia opraw ulicznych

Postprzez cieszyn » 16 sierpnia 2011, 22:38

Witam kol. Lampkę! :P

Widać - miłośnik opraw klasycznych, ale czy pasjonat także?

Baw się dobrze z nami tutaj, zdjęcia opraw - mile widziane 8-)

Od kiedy się interesujesz oprawami czy oświetleniem?

- napisz coś o sobie, jeśli chcesz :D
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Historia opraw ulicznych

Postprzez Lampka » 17 sierpnia 2011, 21:21

elektryk napisał(a):Trumienki to popularne ale niedopracowane oprawy dzięki którym wiele wsi jest oświetlonych. Na początku była wersja dziś zadko występująca z żółtym pierścieniem produkowana przez SEEL Giżycko miała oznaczenie ORZ-3g. W latach 80. produkowali już króciutką trumienkę która bardzo rdzewiała. Znacznie popularniejsze wersje Trumienki produkowano w Kłobucku, są to "trumienki własciwe" bo faktycznie miały identyczny kształt trumien. Miały oznaczenie ORZ-4kł i produkowali je w latach 70. Niestety oprawa miała skłonność do szybkiej rdzy, ale była krótka seria ocynkowanych trumienek które nawet po 30 latach nie miały oznak rdzy z wyjątkiem oprawek. W latach 80. równiez produkowali skróconą wersje. Trumienki jak juz wspomniałem były nie dopracowane a zarazem tanie i dlatego wiele wsi bez nich nie miały by oświetlenia do dzisiejszych czasów, oprawe też spotyka sie na drogach krajowych, w latach 80. bardzo duzo tych opraw zakładano na nowych osiedlach domków w miastach. Oprawy te występują w wersjach na LRF 125W (oprawka E-27) oraz 250 i 400W (oprawka E-40) :) Myśle ze pomogłem ;)


Dzięki, pomogłeś i to dużo :D Wydawało mi się zawsze, że trumienki były starsze, bo rzeczywiscie szybko rdzewiały i wyglądały niezbyt profesjonalnie. Często widywałem je w tym stanie w różnych opuszczonych zakładach z czasów PRL-u, albo na kolei, gdzie sprawiały wrazenie, jakby tkwiły tam od pół wieku. Jednak na wsiach, nieraz nawet są odnawiane i montowane na najnowszych słypach :D Pamiętam, jak kiedyś, będąc na wsi, wymieniali właśnie te oprawy i że leżały one potem przez jakiś czas koło słupów. Szkoda, że miałem wtedy około 6 lat, bo już znalazłyby nowego właściciela :D
Łyżki zawsze kojarzyły mi się z osiedlami oraz właśnie z zastosowaniem głównie w miastach. Nie wiedziałem nawet, że było ich tyle odmian :P

cieszyn napisał(a):Witam kol. Lampkę! :P

Widać - miłośnik opraw klasycznych, ale czy pasjonat także?

Baw się dobrze z nami tutaj, zdjęcia opraw - mile widziane 8-)

Od kiedy się interesujesz oprawami czy oświetleniem?

- napisz coś o sobie, jeśli chcesz :D


Oświetleniem i elektryką interesowałem się od zawsze, już jako dziecko lubiałem patrzeć na migające lampy i bawić się wyłącznikami w domu. Potem pasja jakoś osłabła na krótko, ale wkrótce znów wróciła. Głównie zajmowałem się świetlówkami, ich działaniem i zachowaniami, a także zbierałem (i zbieram nadal) kolekcjonersko różne ciekawe modele, z różnego czasu. M.in św. kompaktowe z magnetycznym układem zapłonowym, których już od ponad 10 lat się nie produkuje (takie cięzkie z grubym kloszem). Oprawami i oświetleniem ulicznym zainteresowałem się bardziej w tym roku, włąściwie od czasu gdy na żarówkach odpaliłem kilka LRF i zobaczyłem, jak tak naprawdę działają. Potem na mieście też wypatrzyłem troche takich zabytków i zacząłem bardziej się im przyglądać. Studuję też to, co mnie interesuje i zamierzam dalej rozwijać moją pasje :D Forum odwiedzałęm juz od jakiegoś czasu, ale dopiero wczoraj mnie naszło, zeby się zarejestrować :D
Jak będę miał możliwość, to fotki też będę robił :)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice


Powrót do Oświetlenie uliczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości