Redukcja mocy oświetlenia w określonych porach

Sposoby oswietlenia ulic. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oswietleniu ulicznym

Redukcja mocy oświetlenia w określonych porach

Postprzez trojmiejski » 17 czerwca 2012, 01:46

Jadąc przez miasto w środku nocy wpadłem na pomysł tego tematu w którym będzie się opisywać wyłączenie części opraw w pewnych porach nocy w celu oszczędności prądu. W Gdyni jeszcze nie dawno większość ulic oświetlonych kwiatami miało wyłączone 2 z 6 opraw, obecnie o ile ul. Śląska ma włączone wszystkie oprawy przez całą noc o tyle w przypadku ul. Władysława IV praktyka ta nadal jest praktykowana, na prawie wszystkich kwiatach świecą się tylko 4 oprawy w różnych konfiguracjach, a na jedynym na tej ulicy 10-ramienniku 6 opraw, tak jest od 23:00 do jakiejś godziny porannej (o samym poranku przed całkowitym wyłączeniem światła świecą się przez krótki czas wszystkie oprawy).
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Redukcja mocy oświetlenia w określonych porach

Postprzez JeD » 17 czerwca 2012, 11:14

''Takie coś'' jest bardzo popularne w Województwie Lubelskim. Nie chodzi tu o kwiaty ale o wyłączanie oświetlenia w godz. 23:30 do 5 30 np. w Nałęczowie.
Wyłaczane są tereny podmiejskie i wsie . świecą się tylko ulice najbardziej potrzebne i park. W Lublinie się z takim czymś nie spotkałem ale w Puławach czasem jest to praktykowane.Powodem jest brak pieniędzy i ogólna bieda w Województwie Lubelskim. ( dzięki temu klasyki jeszcze są nawet na głównych ulicach ;)
)
Moda na to zwiększyła się po podwyższeniu cen prądu .
Dzięki temu kradzieże, włamania nasililły się aż około o 20 %. :x Ale to już gminę i województwo nie obchodzi najważniejsze jest żeby oszczędzać. :x :evil:
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Redukcja mocy oświetlenia w określonych porach

Postprzez CDM » 17 czerwca 2012, 14:43

Temat po części już poruszany, ale w trochę innej konfiguracji viewtopic.php?f=9&t=103. Czy to wygaszanie opraw odbywa się na stałe i nie jest na pewno wynikiem awarii kablowej :?: Co kraj, to obyczaj, u nas tego się nie stosuje (poza obniżaniem strumienia świetlnego na najnowszych obiektach oświetleniowych), ale kiedyś były takie plany, były nawet przygotowywane rozdzielnice do pracy pół-nocnej i całonocnej (jeszcze za czasów, jak w Poznaniu były lampy 700 i 1000watowe), ale ostatecznie z tego nie skorzystano. W sumie szkoda..Jeśli by oprawy gasły w sposób estetyczny(czyli równomiernie, a nie losowo), albo jakoś symetrycznie na kwiatach, to czemu nie...oczywiście zakładając,że całą reszta jest sprawna
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Redukcja mocy oświetlenia w określonych porach

Postprzez trojmiejski » 17 czerwca 2012, 16:33

CDM napisał(a):Czy to wygaszanie opraw odbywa się na stałe i nie jest na pewno wynikiem awarii kablowej :?:

W Gdyni na pewno to nie jest awaria lecz całkowicie celowe działanie.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Redukcja mocy oświetlenia w określonych porach

Postprzez CDM » 17 czerwca 2012, 22:34

trojmiejski napisał(a):
CDM napisał(a):Czy to wygaszanie opraw odbywa się na stałe i nie jest na pewno wynikiem awarii kablowej :?:

W Gdyni na pewno to nie jest awaria lecz całkowicie celowe działanie.
a masz możliwość wykonania fotek przed i po tym częściowym wyłączeniu :?: Wiem,że to się dzieje już późno w nocy...
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Redukcja mocy oświetlenia w określonych porach

Postprzez trojmiejski » 17 czerwca 2012, 22:54

Chociaż Gdynia jest dość bezpiecznym miastem to jednak lepiej jest poruszać się po mieście z buta po 23 razem z kimś tym bardziej, że Władysława IV jest wtedy opustoszała. Wiele jest ciekawych miejsc w Trójmieście wartych sfotografowania w nocy, ale do tego najlepiej jest mieć samochód, bo komunikacja miejska kiepsko jeździ w nocy (dlatego zima jest dobra, bo jest ciemno tak wcześnie, że komunikacja jeździ dobrze), a nocnymi zdjęciami najbliższej mi okolicy forum nie zalałem mimo takiej możliwości z tego względu, że byłyby to mało interesujące fotki z powodu totalnej dominacji sody.
Mogę zapewnić jednak, że widok wyłączonych opraw nie jest zbyt estetyczny gdyż wyłączane oprawy są rozmieszczone losowo.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Redukcja mocy oświetlenia w określonych porach

Postprzez Whites86 » 18 czerwca 2012, 16:34

trojmiejski napisał(a):Chociaż Gdynia jest dość bezpiecznym miastem to jednak lepiej jest poruszać się po mieście z buta po 23 razem z kimś tym bardziej, że Władysława IV jest wtedy opustoszała. Wiele jest ciekawych miejsc w Trójmieście wartych sfotografowania w nocy, ale do tego najlepiej jest mieć samochód, bo komunikacja miejska kiepsko jeździ w nocy (dlatego zima jest dobra, bo jest ciemno tak wcześnie, że komunikacja jeździ dobrze), a nocnymi zdjęciami najbliższej mi okolicy forum nie zalałem mimo takiej możliwości z tego względu, że byłyby to mało interesujące fotki z powodu totalnej dominacji sody.
Mogę zapewnić jednak, że widok wyłączonych opraw nie jest zbyt estetyczny gdyż wyłączane oprawy są rozmieszczone losowo.

mowisz potrzebny samochod ;) co powiesz na nocne focenie trójmiasta w jakis wikend ?
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Redukcja mocy oświetlenia w określonych porach

Postprzez Paweł » 18 czerwca 2012, 17:13

W Warszawie nie wyłącza się żadnej oprawy w porze nocnej. W nowym oświetleniu w niektórych realizacjach stosuje się redukcję mocy w godzinach 22:00-6:00 (np. Onyx w kolorze białym w al. Solidarności i Wybrzeżu Gdyńskim mają mają redukcję mocy) ale nie w oprawach przy strefach konfliktowych (skrzyżowaniach, przejściach dla pieszych) lub poprzez sterowanie telemanagmentem (natężenie ruchu, warunki pogodowe) W niektórych dzielnicach jak Bielany czy Żoliborz główne ulica z lampami 250W i 400W są ściemniane nocą poprzez szafy sterujące Rabbit.


Wyłączanie całych obwodów oświetlenia jest skandaliczną praktyką :!: To nie bieda ale głupota. Jeśli gminy nie stać to powinna wykonać modernizację oświetlenia. Znam gminy które wyłączały oświetlenie nocą lub nie włączały nawet w ogóle w czasie ciepłych miesięcy ale po modernizacji finansowanej z oszczędności energii zaprzestały tej praktyki.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Redukcja mocy oświetlenia w określonych porach

Postprzez trojmiejski » 18 czerwca 2012, 18:50

Whites86 napisał(a):
trojmiejski napisał(a):Chociaż Gdynia jest dość bezpiecznym miastem to jednak lepiej jest poruszać się po mieście z buta po 23 razem z kimś tym bardziej, że Władysława IV jest wtedy opustoszała. Wiele jest ciekawych miejsc w Trójmieście wartych sfotografowania w nocy, ale do tego najlepiej jest mieć samochód, bo komunikacja miejska kiepsko jeździ w nocy (dlatego zima jest dobra, bo jest ciemno tak wcześnie, że komunikacja jeździ dobrze), a nocnymi zdjęciami najbliższej mi okolicy forum nie zalałem mimo takiej możliwości z tego względu, że byłyby to mało interesujące fotki z powodu totalnej dominacji sody.
Mogę zapewnić jednak, że widok wyłączonych opraw nie jest zbyt estetyczny gdyż wyłączane oprawy są rozmieszczone losowo.

mowisz potrzebny samochod ;) co powiesz na nocne focenie trójmiasta w jakis wikend ?

A może by zorganizować jakiś mini zlot?
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Redukcja mocy oświetlenia w określonych porach

Postprzez Whites86 » 18 czerwca 2012, 18:56

trojmiejski napisał(a):
Whites86 napisał(a):
trojmiejski napisał(a):Chociaż Gdynia jest dość bezpiecznym miastem to jednak lepiej jest poruszać się po mieście z buta po 23 razem z kimś tym bardziej, że Władysława IV jest wtedy opustoszała. Wiele jest ciekawych miejsc w Trójmieście wartych sfotografowania w nocy, ale do tego najlepiej jest mieć samochód, bo komunikacja miejska kiepsko jeździ w nocy (dlatego zima jest dobra, bo jest ciemno tak wcześnie, że komunikacja jeździ dobrze), a nocnymi zdjęciami najbliższej mi okolicy forum nie zalałem mimo takiej możliwości z tego względu, że byłyby to mało interesujące fotki z powodu totalnej dominacji sody.
Mogę zapewnić jednak, że widok wyłączonych opraw nie jest zbyt estetyczny gdyż wyłączane oprawy są rozmieszczone losowo.

mowisz potrzebny samochod ;) co powiesz na nocne focenie trójmiasta w jakis wikend ?

A może by zorganizować jakiś mini zlot?

ok tylko kto jest jeszcze w zasiegu ?
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Następna strona

Powrót do Oświetlenie uliczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości