Diody LED w oświetleniu ulicznym - to teraźniejszość

Sposoby oswietlenia ulic. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oswietleniu ulicznym

Re: Diody LED w oświetleniu ulicznym - to teraźniejszość

Postprzez mateusz » 3 sierpnia 2015, 14:49

W Olsztynie trwa budowa linii tramwajowej i chyba niemal całe oświetlenie, zarówno ciągów pieszo-rowerowych jak i jezdni stanowić będą LEDy...

Tutaj ciąg pieszo-rowerowy przy nowej ulicy Obiegowej :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A to już ulica Mrągowiusza w centrum... Dawniej na tych słupach wisiały MALAGI. Przy wymianie opraw pomalowano też słupy wraz z wysięgnikami :

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5012
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Diody LED w oświetleniu ulicznym - to teraźniejszość

Postprzez oskard » 3 sierpnia 2015, 17:03

Heh... No i wreszcie się doczekałem :!: :D Wspaniale! Mamy nareszcie LEDy na betoniakach - wiedziałem, że do tego dojdzie, wiedziałem :!: :mrgreen:
W takim razie teraz poproszę setę, coś na ząb... i lody dla małej ;)
Niby podobne przypadki już się pojawiały, ale to raczej były jakieś pojedyncze słupy na terenach szkół itp. placówek. Takiego kosmosu jeszcze nie było - jeszcze je pomalowali na grafitowo, żeby pasowały do tego futurystycznego sprzętu powyżej :mrgreen:

Whites86 napisał(a):heh, to najbrzydszy ze wszystkich klasyków :roll: mała pokraka która nie pasuje prawie do zadnego słupa :roll:

Wiele razy już to pisałem, ale powtórzę jeszcze raz moje, niezmienne od lat zdanie na ten temat - OUR-125 jest ładna i tyle w temacie. Ma ładną sylwetkę, jest smukła, tylko trochę drobna, i przez to nie na każdego typu słupie prezentuje się dobrze - z uwagi na jej gabaryty i kształt nie powinna być stosowana na nowego typu słupach WZ (grubych), a tym bardziej na OŻetach. Najlepsze są dla niej niższe (parkowe) słupy WZ starszego typu, czyli te wyraźnie zwężające się ku górze, które są bardzo cienkie. Stożek najlepiej jak jest wydłużony, ale też i nie za szeroki, absolutnie nietrafione jest stosowanie zakończeń słupa w kształcie szerokiego, spłaszczonego stożka oraz hełmowatych ze śrubami naokoło. Wysięgnik może być i długi, i krótki (byle nie karykaturalnie krótki), oby tylko nie był zgięty ostro - najlepiej do jej bryły pasują klasyczne wysięgniki z lat 60-tych, czyli dość długie i płynnie wygięte w łuk, wtedy oprawa wygląda wręcz elegancko.
Oto kilka przykładów jak dobrze może wyglądać odpowiednio zgrany zestaw z tą oprawą:
https://www.google.pl/maps/@52.230507,2 ... 6656?hl=pl
https://www.google.pl/maps/@52.243184,2 ... 6656?hl=pl
https://www.google.pl/maps/@52.247123,2 ... 6656?hl=pl
Tu dwa zestawy trochę inne, ale też dobrze zgrane - na pierwszym planie widać zestaw typowy dla warszawskich parków, czyli OUR-125, krótki, łukowaty wysięgnik, oraz krótki (parkowy) słup WZ; dalej zaś widać drugi pod względem popularności (po tym z 3 powyższych linków) zestaw do mniejszych uliczek, czyli OUR-125, wysięgnik idący od słupa wzwyż prosto przez ok. 1 metr, po czym skręcający w łuk, oraz ten sam co wcześniej, parkowy WZ:
https://www.google.pl/maps/@52.24749,21 ... 6656?hl=pl
Można by ten temat jeszcze rozwinąć, ale jako że wątek nieodpowiedni, proponuję dyskusję przenieść we właściwsze miejsce. Był kiedyś taki, idealny dla tego tematu, wątek - "Jaki słup pasuje do oprawy", czy coś w tym stylu. Pamięta ktoś?
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: Diody LED w oświetleniu ulicznym - to teraźniejszość

Postprzez Luk » 3 sierpnia 2015, 17:31

Każdy ma inny gust, więc tutaj nie ma co się spierać.
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: Diody LED w oświetleniu ulicznym - to teraźniejszość

Postprzez OUKS340 » 4 sierpnia 2015, 23:54

Whites86 napisał(a):
jacekk napisał(a):Mnie bardziej by interesowało jak to coś świeci. W końcu wygląd to sprawa drugorzędna.

i przez takie myslenie wlasnie większość tych opraw wygląda jak pół dupy zza krzaka :roll: wygląd powinien mieć takie same znaczenie, w końcu to element otoczenia

No co jak co ale Boyen z profilu to faktycznie wygląda jak pół...ek :lol: :mrgreen:
OUKS340
 
Posty: 1925
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Diody LED w oświetleniu ulicznym - to teraźniejszość

Postprzez slaweklampy » 1 września 2015, 18:48

Lipianki, gmina Kwidzyn.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Diody LED w oświetleniu ulicznym - to teraźniejszość

Postprzez toomm40 » 30 września 2015, 13:57

w mojej okolicy można coraz częściej uświadczyć widok lamp LEDowych na drewniakach :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5024
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Diody LED w oświetleniu ulicznym - to teraźniejszość

Postprzez trojmiejski » 30 września 2015, 14:25

Cokolwiek by nie powiedzieć o drewniakach to trzeba przyznać, że to żywotne słupy są i myślę, że śmiało są w stanie przetrwać drugie tyle ile już dotychczas przeżyły.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Diody LED w oświetleniu ulicznym - to teraźniejszość

Postprzez Whites86 » 30 września 2015, 16:11

trojmiejski napisał(a):Cokolwiek by nie powiedzieć o drewniakach to trzeba przyznać, że to żywotne słupy są i myślę, że śmiało są w stanie przetrwać drugie tyle ile już dotychczas przeżyły.

drewniaki są najlepsze, żaden betoniak tyle nie przezyje, bardzo często zdaża mi się demontować drewniaki z końca lat 40-tych, niektóre są tak zdrowe jak by były wstawione rok temu
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Diody LED w oświetleniu ulicznym - to teraźniejszość

Postprzez jacekk » 30 września 2015, 18:05

I dlatego w innych krajach nowe drewniaki do dziś są stawiane. A u nas? Robi się jeszcze takie drewniane instalacje czy nie bo drewno jest be i już?
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Diody LED w oświetleniu ulicznym - to teraźniejszość

Postprzez Whites86 » 30 września 2015, 18:11

jacekk napisał(a):I dlatego w innych krajach nowe drewniaki do dziś są stawiane. A u nas? Robi się jeszcze takie drewniane instalacje czy nie bo drewno jest be i już?

robi się, ale bardzo rzadko, u mnie parelinii postawiono na drewniakach, postawiono też 18 metrowego drewniaka w dość specyficznym miejscu :) n wysepoce na srodku bajora, nie było jak postawić tam betoniaka, a drewniaka wrzucono do wody, dopłynął na miejsce sam, i postawiono tiforami


tutaj masz przykład nowej instalacji na drewniakach

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Oświetlenie uliczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości