[PKPENK] Mesko ORZ-7 1969r.

[PKPENK] Mesko ORZ-7 1969r.

Postprzez PKPENK » 30 lipca 2016, 06:21

Łycha z pierścieniem:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 31 lipca 2016, 17:25 przez PKPENK, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
PKPENK
 
Posty: 1127
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 8 stycznia 2012, 21:30

Re: [PKPENK] Mesko ORZ-7 19XXr.

Postprzez Beton » 30 lipca 2016, 09:38

O, o tą widać ktoś dbał, świeżo posrebrzankowana ;).
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: [PKPENK] Mesko ORZ-7 19XXr.

Postprzez PKPENK » 30 lipca 2016, 10:05

Nie tak świeżo. Była w duecie z taką samą łyżką na słupie. Jedyna konserwacja przez ostatnie kilkanaście lat to wymiana źródeł światła oraz konserwacja skrzynki na dole słupa. Sam słup stawiany był w 1972r. więc prawdopodobnie z podobnego okresu były te oprawy.Druga miała cały pierścień, ale się połamał. Jest sprawna świeciła co noc aż do dnia demontażu.
Avatar użytkownika
PKPENK
 
Posty: 1127
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 8 stycznia 2012, 21:30

Re: [PKPENK] Mesko ORZ-7 19XXr.

Postprzez Beton » 30 lipca 2016, 10:06

PKPENK napisał(a):Nie tak świeżo. Była w duecie z taką samą łyżką na słupie. Jedyna konserwacja przez ostatnie kilkanaście lat to wymiana źródeł światła oraz konserwacja skrzynki na dole słupa. Sam słup stawiany był w 1972r. więc prawdopodobnie z podobnego okresu były te oprawy.Druga miała cały pierścień, ale się połamał. Jest sprawna świeciła co noc aż do dnia demontażu.


No, w miarę, pewnie parę lat od tego czasu minęło, ale nie zdążyła się zaczernić :). Bardzo ładny egzemplarz, jakie plany?
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: [PKPENK] Mesko ORZ-7 19XXr.

Postprzez PKPENK » 30 lipca 2016, 10:56

Kupię jakiś środek do usuwania farby. Spróbuję otworzyc klapę. Śruba zewnętrzna się odkręciła bez problemu ale pozostaje ta w środku, żeby wyjąc resztkę wysięgnika. Szkoda, że nie uchowała się ta z całym pierścieniem. Oprawa była czynna i środek może nie wyglądac tragicznie.
Avatar użytkownika
PKPENK
 
Posty: 1127
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 8 stycznia 2012, 21:30

Re: [PKPENK] Mesko ORZ-7 19XXr.

Postprzez Beton » 30 lipca 2016, 11:01

PKPENK napisał(a):Kupię jakiś środek do usuwania farby. Spróbuję otworzyc klapę. Śruba zewnętrzna się odkręciła bez problemu ale pozostaje ta w środku, żeby wyjąc resztkę wysięgnika. Szkoda, że nie uchowała się ta z całym pierścieniem. Oprawa była czynna i środek może nie wyglądac tragicznie.


Czyli szykuje się usunięcie farby i polerowanie aluminium? Będziesz miał trochę pracy, myślałem, że moja OUR 125 łatwo da się oczyścić z farby, w końcu "tego nie pomalujesz" ;) , ale okazuje się, że dobra farba na aluminium trzyma się nieźle, i nie chce za nic zejść. Rozpuszczalnik nitro nie pomógł, dopiero nakładka na szlifierkę zdarła dość grubą warstwę z oprawy. Gorzej, jeśli się okaże, że pod farbą jest pofałdowana i zniszczona powierzchnia. W każdym razie powodzenia :).
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: [PKPENK] Mesko ORZ-7 19XXr.

Postprzez PKPENK » 30 lipca 2016, 11:23

Myślałem bardziej o chemicznej ingerencji jakieś żele czy coś.
Avatar użytkownika
PKPENK
 
Posty: 1127
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 8 stycznia 2012, 21:30

Re: [PKPENK] Mesko ORZ-7 19XXr.

Postprzez MRP200 » 30 lipca 2016, 21:52

Można spróbować kąpieli w gorącym ługu sodowym, ale tu trzeba daleko idącej ostrożności, bo to jest silnie żrące, gorsze od kwasu. Nie mniej koledzy z forum próbowali tej metody i jest wyjątkowo skuteczna.
Co do zapieczonej śruby od mocowania wysięgnika, jeżeli nie daje się ruszyć, to nie próbuj na siłę, bo co najwyżej ukręcisz. Spróbuj najpierw podgrzać palnikiem, a potem jak trochę ostygnie próbuj wykręcić. To skutecznie pomaga, i wszystkie zapieczone w ten sposób ruszyłem w swojej ORZ-7.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: [PKPENK] Mesko ORZ-7 19XXr.

Postprzez PKPENK » 30 lipca 2016, 22:06

Jedna od wysięgnika się wykręciła bez problemu, drugiej strzegą dwie małe od klapy :) Co do grzania palnikiem to tak, jest to skuteczne. przekonałem się o tym przy okazji wymiany napędów odłączników sieci trakcyjnej.
Avatar użytkownika
PKPENK
 
Posty: 1127
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 8 stycznia 2012, 21:30

Re: [PKPENK] Mesko ORZ-7 19XXr.

Postprzez Elektroservice » 30 lipca 2016, 22:08

Na zapieczone śruby jest jeszcze jeden skuteczny knif :)
Młotek, jakiś pręt i kilka razy z wyczuciem uderzyć młotkiem w łeb śruby przez wspomniany pręt.
Oczywiście te śruby do których jest dobre dojście można oklupać bezpośrednio :D
Ja w ten sposób rozkręciłem moją stalową ORZ7 i też nic nie ukręciłem :)
Śruby z nacięciem na wkrętak płaski najlepiej oklupywać uderzając w tył wkrętaka (musi być to wkrętak do tego przystosowany).
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Następna strona

Powrót do PKPENK

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości