Power LED w testach

Dyskusje na temat diod LED

Moderator: cukrownik

Power LED w testach

Postprzez amisiek » 4 kwietnia 2011, 09:11

Zakupiłem kilka diodek LED, by przetestować ich działanie w praktyce.
Wybrałem dwie diodki mocy już wlutowane do blaszek, które przykręciłem do radiatora. Po lewej stronie dioda mocy 3W barwy zimnej (rzekomo /842 i to się nawet potwierdza), po prawej dioda mocy 1W i barwy ciepłej (oceniam ja na 730). Są to diody o symbolu EK3W3EAF-1 (3W), EF5W1EAF (1W).
Przykręciłem je do radiatora po starej CBcznej dopałce New Mosquito:
Obrazek
Diodka wygląda ciekawie.
Obrazek
Przyjrzymy się z bliska
Obrazek
Załaczamy zasilanie. Prąd 100mA
Obrazek
300mA
Obrazek
750mA
Obrazek
w zacienionej kuchni w dzień świeci tak
Obrazek
Ocena subiektywna:
Barwa dostatecznie dobra, potwierdzam, że Ra w okolicach 80, przy czym znacznie lepiej i mocniej świeci barwa biała zimna. Dioda tej mocy daje mniej więcej tyle światła co halogen 20W w lampce nocnej i z powodzeniem może posłużyć do oświetlenia dyżurnego, akcentowego z kolimatorem, albo do lampki do czytania.
Barwa biała ciepła to porażka, bo po pierwsze występują duże przekłamania barw w kierunku różowego, po drugie dioda charakteryzuje się nierównomiernością barwy w różnych kierunkach. Na boki świeci bardziej żółto, na środku jest różowa, pierścień pomiędzy środkową plamą a zewnętrzną jest najbardziej naturalny, ale nadal Ra jest stosunkowo słabe.

Kupiłem też "wąż" czyli taśmę zielonych LED.
Obrazek
Zasilana wprost z 12V, 3 diody szeregowo i rezystor.
Obrazek
diody SMD ok. 3x4 mm
Obrazek
Wygląda niepozornie ale świeci całkiem nieźle, jak zrobię zasilanie to poświecę
Obrazek
Zajrzymy diodce do struktury?
Obrazek

Następny etap to będzie sprawdzenie diod o mocy 10W i 20W (to by było blisko żarówki 60W, może nawet lepiej) jeśli takie da się kupić w sensownej cenie i dobrej jakości.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Power LED w testach

Postprzez mosfetkiler » 4 kwietnia 2011, 11:26

Zapowiadają w Maritexie diody XM-L w barwie białej neutralnej, bin chyba na razie T4 - kto wie, może się skuszę? ;)
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Re: Power LED w testach

Postprzez amisiek » 4 kwietnia 2011, 12:12

Obejrzałem, niestety CRI około 70-75 więc tak sobie, ale jako latarka to i tak wystarczy. Jak ceny spadną a ja sie jakoś odkuję finansowo, to kupię 8 sztuk po 10W i obsadzę w kolimatorze od takiej fajnej latarki. Będzie szperacz :D
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Power LED w testach

Postprzez mosfetkiler » 4 kwietnia 2011, 13:20

I solidny grzejnik niestety też...
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Re: Power LED w testach

Postprzez amisiek » 27 kwietnia 2011, 11:37

Masz rację. Chociaż to zastąpi H7, ale nadal będzie sporo ciepła.
Przyszła paczuszka z przetwornicą od Darelteka. Malutki moduł kosztował 27zł i wygląda tak:
Obrazek
Potencjometry do regulacji napięcia i prądu są oznaczone, reszta opisana w dokumentacji.
Obrazek
Zatem do tego samego radiatora zapiąłem drugą diodę 3W, niestety ta jest bez płytki, więc po partyzancku ją przyczepiłem
Obrazek
Obie diody połączyłem szeregowo i zasiliłem z przetwornicy. Przy prądzie 710 mA przetwornica jest sprawna - na wejściu pobiera 510 mA przy napieciu z zasilacza 11,76V, na wyjściu napięcie 7,62V, zatem sprawność wychodzi około 90% - nieźle!
Chociaż przetwornica jest zupełnie zimna przy takim obciążeniu, niestety nie można tego powiedzieć o diodach.
Gdy instalowałem LEDy na takim radiatorze od CBcznej dopałeczki New Mosquito, wydawało mi się, że jest to strzał z armaty do wróbli. Niestety po kilkunastu minutach eksploatacji dwóch diodek 3W przy niemal pełnej mocy katalogowej okazało się, że wydzielają one sporo ciepła - cały radiator nagrzał się do około 45 stopni.
Zatem szperacz z 8 szt diodek 5-10W stoi pod znakiem zapytania bez wymuszonego chłodzenia, niestety...
Dodatkowo powiem, że dioda ciepła świeci słabo, oświetla nierówno i w ogóle jest nieco badziewna. Zimna jest lepsza i ma nie najgorsze oddawanie barw, na pewno do latarki się nadaje.

W planach mam opracowanie dla Was bardzo prostego sposobu na przeróbkę tanich ładowarek samochodowych USB (można kupić za mniej niż 5zł) do sprawnego zasilania jednej lub dwóch diod LED o mocy 1W.
Edit:
Przy diodach tej mocy niestety trzeba już uważać na oczy. Nawet zwykła 1W zostawia powidoki, przy dwóch 3W są już kilkuminutowe "dziury w obrazie".
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Power LED w testach

Postprzez mosfetkiler » 27 kwietnia 2011, 12:57

Korci mnie mocno taka oto "zabawka"
http://www.maritex.com.pl/pl/shop/products/ggid/19462
Podłoża też są dostępne ale trzeba by samodzielnie nalutować diodę.
Gorzej, że nie mam sensownego zasilacza - w tą diodę wypadałoby dać 2,5 - 3,5A @ 6V i solidny radiator.
No cóż, pożyjemy - zobaczymy.
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Re: Power LED w testach

Postprzez amisiek » 27 kwietnia 2011, 13:58

Rozdrabniasz się niepotrzebnie ;)
Zobacz to:
http://allegro.pl/dioda-power-led-50w-smd-white-biala-ciepla-zimna-i1574886526.html
2,1 A, 28V, 3000lm, 6500K, 170zł. I zaj...sty radiator powinien być w komplecie.

Ten gość Dareltek ma w ofercie całkiem sensowne przetwornice. Ponadto gdyby uzupełnić nawet poczciwą Motorolę MC34063A o dwa-cztery porządne mosfety to miałbyś bez problemu 4A na wyjściu na step-up z 12V. Ale pobór prądu na wejściu też konkretny.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Power LED w testach

Postprzez andrzejlisek » 27 kwietnia 2011, 16:55

Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Power LED w testach

Postprzez amisiek » 27 kwietnia 2011, 17:25

Od projektu do produkcji wielkoseryjnej zazwyczaj długa droga jest. Diody 1W, 3W i 5W są już produkowane masowo, 3W kosztuje 10zł sztuka. Do latarki - jak znalazł. Kombinuję dalej.
Może znajdę jakieś mocniejsze diodki na próbę, bo szukam czegoś, co znajdzie się poniżej MH pod względem strumienia świetlnego.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Power LED w testach

Postprzez mosfetkiler » 28 kwietnia 2011, 08:58

Po kolei:
-te diody z allegro to widzę jakieś straszne "no name" są, nie wiadomo co sobą prezentują,
chyba, że to coś w tym stylu:
http://sklep.avt.pl/p/pl/487134/dioda+led-als-p30000mw-ww-1500lm-s64+pbf.html
ewentualnie 10W - coś się udało znaleźć na jej temat:
http://www.artronic.pl/pdf/en/ALS-10000W400lm1300mA.pdf
- interesuje mnie zasilanie bezpośrednio z sieci 230V przez stosowną przetwornicę prądową, nie chcę kaskady urządzeń najpierw obniżajacych napięcie, potem formujących stosowną charakterystykę, mającą w sumie rozmiary trochę mniejsze niż spawarka i sprawność trochę większą niż parowóz ;)
- dostępne przetwornice prądowe po umiarkowanej cenie mają najczęściej wydajność 350 lub 700mA - chyba żeby połączyć równolegle wyjścia :?:
- projektować od zera taką przetwornicę i dostrajać chwilowo mi się nie chce :roll:
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Następna strona

Powrót do Diody LED

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości