Modernizacja sieci nn

Dyskusje na temat modernizacji oraz konserwacji, a także budowy nowych linii oświetlenia zewnętrznego

Re: Modernizacja sieci nn

Postprzez neon44 » 6 maja 2011, 10:01

Ciekawe czemu nie zastosowano wirowanych słupów betonowych :?:
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Modernizacja sieci nn

Postprzez Jorgus » 6 maja 2011, 11:15

chyba ze względu na cenę.Te "wirowe"są bardzo drogie-koszt jednego to przedział od ok.1200zł do ok2000zł.Natomiast ZN/ZW to koszt ok.600/700zł.
Avatar użytkownika
Jorgus
 
Posty: 1487
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 4 sierpnia 2009, 10:59

Re: Modernizacja sieci nn

Postprzez MRP200 » 6 maja 2011, 12:21

Żerdź E-10,5/2,5 kosztuje 705 zł, natomiast E-10,5/12 kosztuje 1500 zł, więc nie przesadzajmy. Do tego trzeba doliczyć ew. elementy ustojowe np. dwie płyty U-85 (2x52 zł). To jaki rodzaj słupów zostanie zastosowany (ŻN czy wirowane) zależy od tego co jest w dokumentacji a nie od "widzimisie" monterów jak się czasami niektórym wydaje.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Modernizacja sieci nn

Postprzez elektryk » 6 maja 2011, 13:05

neon44 napisał(a):Ciekawe czemu nie zastosowano wirowanych słupów betonowych :?:


Na słupach przelotowych nie ma potrzeby stosowania słupa wirowanego, stosuje je sie przy rozgałęzieniach linii, słupach od których odchodzą odgałęzienia, skręcaniu i końcach linii. Ewentualnie wirowane stawia się także tam gdzie jest bardzo dużo przyłączy od jednego słupa. U mnie jednak do odgałęzień stosują też dwie skręcone ze sobą ŻN. Nie chodzi tu o cenę, w ZE jest całe składowisko i jest pełno słupów wirowanych i ŻN a nawet leżą za ogrodzeniem.
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Modernizacja sieci nn

Postprzez neon44 » 6 maja 2011, 13:17

no to już wszystko wiem :)
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Modernizacja sieci nn

Postprzez Jorgus » 6 maja 2011, 14:12

MRP200,dobrze wiem,że jest takie coś jak "projekt techniczny"lub tzw.''mapki''.Jednak i tak jest jeszcze wycena-która chyba jest nawet obowiązkowa.

Przy okazji mam do Ciebie pytanie,dlaczego ZE w Świerklanach wymienia "losowo''wybrane słupy :?: Po prostu wymienią jeden słup na danej ul.i na tym koniec,bo potem idą na kolejne ul.i tak w kółko.Koło piekarni wymienili jeden przelotowy słup ŻN(przelotowy-bez żadnych odgałęźień-który stał tam tylko 4lata) na "wirowy"-takich głupot jest tu sporo,nawet nie opisuje...Na polu od sąsiada jest bardzo krzywy słup typu "ALA"-jego to nie ruszają,pomimo,iż był on już"zgłaszany"
Avatar użytkownika
Jorgus
 
Posty: 1487
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 4 sierpnia 2009, 10:59

Re: Modernizacja sieci nn

Postprzez Whites86 » 6 maja 2011, 14:21

dokladnie nie wymienia sie ŻN na EPV jesli nie ma takiej potrzeby ;) wszystko dedykowane jest odgórnie, oczywiscie sami monterzy tez niekiedy maja wplyw na to co jest stawiane, bo w opiniach moga zaznaczyc ze ze z jakis tam wzgledów lepszy byly EPV niż ŻN u mnie sie czesto z tym spotykalem, ze jechalismy ogladac uszkodzonego slupa i w uwagach pisalismy zeby wstawić EPV-a
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Modernizacja sieci nn

Postprzez MRP200 » 10 maja 2011, 12:04

Jorgus napisał(a):MRP200,dobrze wiem,że jest takie coś jak "projekt techniczny"lub tzw.''mapki''.Jednak i tak jest jeszcze wycena-która chyba jest nawet obowiązkowa. ...

Wycena robiona jest na podstawie projektu wykonawczego oraz specyfikacji technicznej, a nie odwrotnie.
Jak w projekcie jest oprawa 250 W, do do wyceny trzeba uwzględnić oprawę 250 W.
Jak działka ma być ogrodzona płotem z klinkieru, to takie ogrodzenie należy przyjąć do wyceny.
W oświetleniu dróg ekspresowych stosuje się słupy oświetleniowe na 3-cia strefę wiatrową (ścianka z blachy 4 mm), co nie zawsze zaznaczone jest w materiałach przetargowych.
Wiem to, bo na co dzień zajmuję się takimi wycenami.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Modernizacja sieci nn

Postprzez elektryk » 14 maja 2011, 11:05

Dzień 3. Podwieszenie linii głównej AsXSn. Niestety nie mogłem być przy montażu, ale postaram sie zrobić zdjęcia przy demontazu starej linii i podłączaniu nowej oraz przenoszeniu opraw na nowe słupy mam nadzieję z nowymi wysięgnikami

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dodatkowo wymienili jeszcze jeden zniszczony podwójny słup
Obrazek
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Modernizacja sieci nn

Postprzez elektryk » 17 maja 2011, 15:37

Demontaż starej linii. I tak dziś zdążyli zrobić tylko 4 słupy :|

Łączenie AsXSn za pomocą koszulek termokurczliwych
Obrazek

Obrazek

Na drugim końcu linii pracuje drugi podnośnik MAN, cięcie diaksem, Star 200 podjechał już do kolejnego słupa
Obrazek

Niestety wysięgniki zostają te same, jedynie przenieśli jeden na nowy słup
Obrazek
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Konserwacja, modernizacja i budowa oświetlenia zewnętrznego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości