System bezpuszkowy.

Dyskusje na temat gniazd, łączników, urządzeń zabezpieczających itp

System bezpuszkowy.

Postprzez bartek380V » 20 września 2012, 11:00

Podobno jest teraz ,,moda,, na wykonywanie instalacjii w sysemie bezpuszkowym jesli chodzi o gniazdka. Jaki jest sens tej ideologii? Jak prowadzic przewody ?
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: System bezpuszkowy.

Postprzez zawistak » 20 września 2012, 18:35

Witam,
bartek380V napisał(a):Podobno jest teraz ,,moda,, na wykonywanie instalacjii w sysemie bezpuszkowym jesli chodzi o gniazdka. Jaki jest sens tej ideologii? Jak prowadzic przewody ?

Witam,
Nigdy nie robiłem takiej instalacji, ale z czego się orientuje to są potrzebne głębokie puszki pod gniazdka i wyłączniki.
Obwody gniazdkowe-od gniazdka do gniazdka, a oświetleniowy to jako puszką rozgałęźną korzystasz z głębokiej puszki pod przełącznikiem.
Może i nie jest taka głupia ta instalacja, puszki są łatwiej dostępne-wystarczy zdjąć przełącznik nie odpadnie tynk jak przy zwykłej puszce, no a poza tym np. u mnie puszki widać, nie wiem czy takie były warunki, że nie dało się ich dać głębiej, ale wg. mnie bez puszkowa ładniej wygląda( chodzi o to, że nie widać puszki na ścianie, u mojej babci jest coś podobnego, w jednym pomieszczeniu nie ma puszek i super to wygląda).
Edit: jeszcze zamieszczam linka, na elektrodzie dyskusja była podobna:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1101224-0.html
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: System bezpuszkowy.

Postprzez bartek380V » 20 września 2012, 20:21

To jest robienie instalacjii po angielsku-angole tak robią.
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: System bezpuszkowy.

Postprzez LukaszO » 20 września 2012, 21:11

W instalacji bezpuszkowej pomimo zalet są też i wady. Należy pamiętać, że na gniazdach zaoszczędzimy przewodu, ale za to dla oświetlenia pójdzie dwa albo trzy razy tyle co w metodzie tradycyjnej.
LukaszO
 
Posty: 140
Zdjęcia: 41
Dołączył(a): 17 maja 2011, 23:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: System bezpuszkowy.

Postprzez bartek380V » 20 września 2012, 22:01

No tak. Angole sprowadzaja do puszki osw (wylacznik) minimum zasilanie wejsciowe (chyba ze to ostatni punkt) ,zasilanie wyjsciowe oraz odbiorniki (lampy -zapalane na raz lub nawet trzy) . Jesli jest to salon lub living room (pokoj dzienny ) to trzeba sie tez liczyc z obwodem typu 2 way czyli nasza polska schodowka ,czasem nawet wylacznik krzyzowy tam sie znajdzie. Puszki wcale nie sa takie glebokie bo maja na 15,25,35 lub 50 mm ale tych ostatnich nigdy nie stosowalem. dobry elektryk wszystko ,,udepta,, w 25 milimetrowej puszcze .Angole to narod ktory dba do bólu o funkcjonalnosc i uniwersalnosc. Wszedzie sciemniecze (dimmery) pojedyncze lub podwojne ,schodowki (nawet w pokoju itd) Nalezy wspomniec o tym ze system bezpuszkowy czyli łaczenie wszystkiego w wylacznikach jest idealny do szukania awarii poniewz liczba punktow inspekcyjnych jest ograniczona do minimum. Jak juz wczesniej pisalem ,duzo przenioslbym z angielskie elektryki do PL. temat rzeka . Z gniazdami jest tak ze tam pracuja w pierscieniu a gniazda to jedyne polaczenia dla przewodow. ... Jesli ktos jest ciekawy to zapraszam do dyskusjii. odpowiem za wszelkie pytania. Puszka do swiatla lub spera http://www.screwfix.com/p/appleby-galva ... 25mm/79195 a tu puszka do gniazda http://www.screwfix.com/p/appleby-galva ... 25mm/39957
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: System bezpuszkowy.

Postprzez qba » 20 września 2012, 22:52

Tak jest zrobione u mojego ojca w mieszkaniu. Na ścianach nie ma ani jednej puszki, a wszystkie połączenia są umieszczone w głębokiej wnęce puszkowej pod włącznikami do oświetlenia pokoju. Nie wiem jaki jest sens takiej instalacji. Znajomy elektryk tłumaczył mi, że tak jest lepiej, bo wszystkie połączenia są w jednym miejscu i w razie awarii łatwiej jest ją znaleźć. Ja jednak mam mieszane odczucia, co do takiej instalacji, bo widziałem zbyt duży kłebek przewodów w jednym miejscu. Poza tym kojarzy mi się to z ludźmi lubiącymi sterylne, wypucowane wnętrza, którym nawet wieczko od puszki na ścianie przeszkadza. Słyszałem od kolegi, jak robił instalacje u jakiejś kobiety to sobie właśnie tak zażyczyła, by na ścianach nie było żadnych puszek.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: System bezpuszkowy.

Postprzez LukaszO » 20 września 2012, 23:06

qba napisał(a):Tak jest zrobione u mojego ojca w mieszkaniu. Na ścianach nie ma ani jednej puszki, a wszystkie połączenia są umieszczone w głębokiej wnęce puszkowej pod włącznikami do oświetlenia pokoju. Nie wiem jaki jest sens takiej instalacji. (...) Ja jednak mam mieszane odczucia, co do takiej instalacji, bo widziałem zbyt duży kłebek przewodów w jednym miejscu.(...)


Jak elektryk fleja to kłębek może być i w puszce górnej - nie ma reguły.

Sens takiej instalacji to ograniczona ilość punktów rewizyjnych oraz ułatwiona naprawa czy konserwacja.
PS.
Łatwiej i wygodniej lutować ;)
LukaszO
 
Posty: 140
Zdjęcia: 41
Dołączył(a): 17 maja 2011, 23:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: System bezpuszkowy.

Postprzez MRP200 » 21 września 2012, 07:27

Akurat system bezpuszkowy to żadna nowość. Spotkać go można w blokach zbudowanych w latach 60-tych w technologii wielkiej płyty. Oczywiście wtedy stosowano przewody Alu. Jedynie na oświetleniu stosowano tzw. centralna puszkę.
Od dobrych kilku lat ponownie system bezpuszkowy stał się modny i stosuje się go nawet na domkach jednorodzinnych. W takim systemie obwody gniazd zazwyczaj łączy się w pierścień. Sprawą dyskusyjną pozostaje łączenie przewodów w puszkach gniazdkowych przelotowych, tzn, czy łączyć przewody na zaciskach gniazdek czy łączyć niezależnymi zaciskami, wykonując coś w rodzaju odgałęzienia. Ten drugi sposób, mimo że wymaga dodatkowych nakładów pracy, pozwala uniknąć sytuacji przerwania pierścienia przy okresowym demontażu gniazdek (np. podczas malowania pomieszczeń).
Co do prowadzenia przewodów, to wykonując taką instalację, w obwodach gniazdkowych starałem się prowadzić przewody w linii puszek. W przypadku obwodów oświetleniowych przewody układane były górą, tzn. około 20 cm od sufitu i jedynie sprowadzane pionowo do puszek wyłącznikowych, chociaż nie jest to regułą, bo inaczej prowadzi się przewody w pomieszczeniu o prostym układzie ścian, a inaczej o skomplikowanym układzie w dodatku z różnymi poziomami, a takim przykładem może być klatka schodowa. W kwestii prowadzenia przewodów praktyki są różne, nie mniej trzeba pamiętać, że instalacja wtynkowa po wytynkowaniu ścian staje się niewidoczna, dlatego przewody powinno prowadzić się tak, aby przyszły użytkownik mógł chociaż w sposób orientacyjny zidentyfikować ich trasę, celem uniknięcia ich uszkodzenia podczas np. wiercenia otworów w ścianach.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: System bezpuszkowy.

Postprzez bartek380V » 21 września 2012, 08:56

Czyli piony ,pionami jak zawsze i górą w pioziomie przewody są poprowadzone 20 cm od stropu. Tak więc na styku pionu i poziomu trzeba sobie wyobrazic puszke ? Gniazdka brytyjskie maja duze porzadne styki i zaciski gdzie ring miesci sie bez problemu. Podwojne gniazdko do korego wprowadzony jest pierscien brązowy LY 2,5 mm2 ,niebieski LY 2,5 mm2 no i zgodnie z prawem ochronny LY 1,5 mm2 Fotka specjalnie dla Was . 47947 Pozwole sobie jeszcze przy okazji poruszyc ten temat ; viewtopic.php?f=27&t=3842 ,zapraszam do wymieniania poglądów .
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: System bezpuszkowy.

Postprzez DarekG » 21 września 2012, 09:06

Dobrą praktyką jest też jeszcze przed tynkowaniem zrobienie szczegółowych zdjęć instalacji, poprowadzenia poszczególnych przewodów, umiejscowienia puszek itd. Bardzo się to może przydać kiedyś nawet podczas wiercenia ścian by przypomnieć sobie w którym miejscu znajdują się przewody by uniknąć przewiercenia.
Ja w te wakacje się dobudowywałem (poddasze mieszkalne). Mam już nową instalację elektryczną położoną i porobiłem sobie właśnie takie zdjęcia. Ja mam system puszkowy choć moja instalacja ma dopiero miesiąc. :)
Miłośnik świetlówek liniówek i opraw ulicznych ;)
Avatar użytkownika
DarekG
 
Posty: 1189
Zdjęcia: 162
Dołączył(a): 22 lutego 2011, 10:29
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Następna strona

Powrót do Domowe instalacje elektroenergetyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości