Świetlówki kompaktowe typu SL* - 1997 rok

Świetlówki kompaktowe typu SL* - 1997 rok

Postprzez Lampka » 11 marca 2013, 18:15

W 1997 roku na rynek handlowy Philips wprowadził wiele nowości. Wprowadzono do sprzedaży takie nowe modele, jak SL Flame i PL Electronic Flame, a także Ecotone Ambiance – świetlówkę kompaktową elektroniczną o kształcie przypominającym zwykłą żarówkę. Wprowadzono także całość oferty znakowanej przez Philipsa jako Ecotone. Owe nowo wprowadzone modele Philips zaczął produkować już w 1996 roku, ale na rynek wypuszczono je dopiero w roku 1997. Ponadto w marcu 1997 roku, a zatem na bieżąco, Philips zaczął produkować modele PLE/C zmieniając tymczasowo ich nazewnictwo jako typ Ecotone Economy. Teraz już wszystkie holenderskie modele PLE/C na trzonku E27 nosiły na obudowie oznaczenie „Ecotone” i pakowano je do zielonych pudełek. Wcześniej do tego czasu nadal pakowano je do pudełek o dotychczasowej szacie graficznej, jako partie dosyłane do sklepów na bieżąco. W przypadku modeli PLE/C, zmiana ta nastąpiła na bieżąco i dopiero partie produkowane od marca 1997 roku znakowano w ten sposób. Ich wprowadzenie zbiegło się w czasie z wprowadzeniem nowych modeli (np. Ambiance), które po partiach startowych jakie wyszły w 1996 roku, zaczęły być wytwarzane na bieżąco. W czerwcu 1997 roku miejsce trzonków E27 w pełni plastikowych (stosowanych wśród holenderskich modeli) zajęły trzonki, gdzie więcej było elementów metalowych. Zamiast metalowego krążka u dołu gwintu, całość wkręcana trzonka stała się metalowa, ale nie do końca. Izolacja na dole gwintu nadal realizowana była za pomocą plastikowej pionowej działki, a także ponad gwintem znajdował się półcentymetrowy pasek plastiku, zanim zaczęła się właściwa część obudowy, osłaniająca układ zapłonowy. Możliwe, że właśnie od czerwca 1997 roku ruszyła pełna produkcja modeli Ambiance, gdyż po partiach startowych, gdzie owe modele zawierały pełne metalowe gwinty, egzemplarze tego typu z 1997 roku zawierają już gwinty właśnie takie, jak stosowano wśród elektronicznych świetlówek od czerwca. W kwestii produkcji lamp SL zmieniało się niewiele. Już w okresie 1996/1997, modele SL produkowane na rynek krajowy także zaczęto pakować do pudełek o uniwersalnym przeznaczeniu pod względem nadruków, a nie tylko do tych o polskich nadrukach. Pojawiały się nawet pojedyncze partie SL w pudełkach Ecotone.
Poniżej widoczne jest pudełko o uniwersalnej szacie graficznej, bez dedykacji sprzedażowej na rynek krajowy, w które to pudełka pakowano wiele modeli przeznaczonych też na rynek krajowy.

Obrazek

Takie pudełka pojawiły się choćby wśród partii świetlówek SL Comfort z kwietnia 1997 roku. Poniżej zestawienie przykładowych modeli SL z pierwszej połowy roku.

Obrazek

Powyżej widać modele Comfort z partii 7A, 7B, 7C i 7D. Wersje z nadrukiem w klasycznym "odkreślonym" stylu zostały wyprodukowane na rynek uniwersalny, a wersje z nadrukiem w stylu znanym też współcześnie (po 2000 roku), są wytworzone na rynek krajowy, o czym świadczy oznaczenie B w nadruku. Poniżej modele SL Prismatic, przykładowe egzemplarze z tego samego czasu.

Obrazek

Z całego 1997 roku, a szczególnie z drugiej połowy roku, z okresu 1997/1998 (tzn. od sierpnia 1997 roku) modeli SL na polskim rynku widuje się szczególnie dużo. Znaczna większość spotykanych po latach modeli SL, pochodzi właśnie z drugiej połowy 1997 roku. Mogło mieć to związek z promocjami, jakie w owym czasie prowadzono (projekt PELP). Szczególnie powszechne stały się w owym czasie modele SL Flame. Wprowadzone najpewniej latem, gdy jako pierwsze podesłano do polskich sklepów partie z maja 1996 roku, szybko się upowszechniły. Nic w tym dziwnego. Modele SL Flame mimo swoich rzadkich na tamten czas walorów świetlnych, były najtańszą wersją świetlówek kompaktowych typu SL i w ogóle najtańszą wersją świetlówek kompaktowych Philips w ogóle (na tamten czas). Lampy te również objęła promocja, przez co kosztowały one mniej, niż 20 zł. Stąd ludzie chętnie je kupowali. Jako, że ich trwałość nie odbiegała od trwałości pozostałych produkowanych wówczas świetlówek, z łatwością można je było spotkać nawet 15 – 17 lat po ich wprowadzeniu do handlu, działające w różnych aplikacjach. Serie SL Flame produkowano szczególnie w okresie od sierpnia do października 1997 roku i z tych miesięcy modele stały potem na półkach sklepowych przez dłuższy czas, jeszcze w 1998 roku. Wiosną 1998 roku nowe ich serie także się pojawiały, ale dostępne były głównie na rynkach zagranicznych, w pudełkach Ecotone. Modele SL Flame produkowane na rynek polski nie pakowano do pudełek Ecotone, lecz do tych o klasycznej szacie graficznej, z napisami po niemiecku i doklejaną jedynie nalepką z polskimi napisami. Mimo, że oferta wyrobów Ecotone została wprowadzona do handlu, wiele serii świetlówek, np. SL, nadal pakowano do pudełek w poprzedniej wersji grafiki.
Poniżej przykładowe modele SL z drugiej połowy 1997 roku. Na początek modele SL Flame, które z całej jesieni 1997 roku widywane są bardzo powszechnie i w dużych ilościach. Jedna ze świetlówek ma zdjęty klosz, pod którym widać żółtą rurkę wyładowczą.

Obrazek

Oto modele SL Comfort.

Obrazek

Pudełko Ecotone, pokazane szczegółowo powyżej należy do lampy SL Comfort 9W z partii 7G, także widocznej powyżej (wyprodukowanej na rynek uniwersalny). Powyżej widoczne są egzemplarze z partii 7G i 7H. Poniżej kolejne lampy SL Comfort, z sierpnia oraz z września. Można przy tym zauważyć, że co partia, to pakowana do innych pudełek - raz do tych o polskich napisach, a raz do uniwersalnych. Na pudełkach widać nalepki promocyjne PELP oraz inne.

Obrazek

Oto przykładowe modele SL Comfort z kolejnych miesięcy. Celowo wiele z nich zostało pokazanych jako modele używane, na przykładzie których widać jak zmienia sie ich wygląd po wielu latach użytkowania. Szczególnie w modelach 25W proces żółknięcia klosza był wyraźny, w wielu przypadkach odpadała nawet farba z klosza oraz ściekała miodowa zalewa z dławika.

Obrazek

Oto modele pryzmatyczne z tego samego czasu. Najpierw z sierpnia i września 1997.

Obrazek

Partie SL Prismatic 25W z września 1997 roku, czyli 7J, były dostępne na przykład w sklepach Makro Cash & Carry. Tam można je było kupić hurtowo, w dużych ilościach. Stąd wiele ich widocznych jest w miastach, gdzie sklepy Makro się znajdowały, zarówno w mniejszych aplikacjach, jak i oświetlające większe sklepy, czy obiekty. Partie owych modeli 25W z września znajdowały się w sprzedaży jeszcze w 1998 roku.
Oto przykłady z dalszych partii. Nie tylko na rynek krajowy. Dzienne modele SL Prismatic także produkowano i dostępne były powszechnie np. na południu Europy. Poniżej widać także jeden taki model z października 1997 roku o mocy 18W, odzyskany na południu Włoch.

Obrazek

Powyżej widoczne są też częściowo lub w całości 2 pudełka świetlówek SL Prismatic - jedno należy do świetlówki 18W z partii 7H, pokazanej na wcześniejszym zestawieniu, a drugiej do jednej z powyższych świetlówek, z partii 7K.

Oto modele SL Decor, zarówno produkowane na rynek polski, jak i ogólny, z drugiej połowy roku. W tym przypadku, nadruki miały już nowy styl także uniwersalnie. Serie pakowane do zielonych pudełek Ecotone przeplatały się z seriami pakowanymi do zwykłych pudełek także za granicą. Model 9W z partii 7M został powtórzony na obu zestawieniach.

Obrazek
Obrazek

W 1997 roku z racji przemianowania modeli PLE/C na typ Economy, zmieniony został profil produkcyjny tych świetlówek w polskiej fabryce na rynek krajowy. O ile do wiosny 1997 roku w polskiej fabryce wytwarzano cały czas świetlówki typu PLE/C, z przeznaczeniem do sprzedaży na terenie Polski, o tyle od początku okresu 1997/1998, świetlówki te zostały zastąpione przez świetlówki kompaktowe produkowane pod marką Pila. Jako Pila zaczęto produkować jedynie jeden rurkowy typ świetlówek kompaktowych, który zastąpił wytwarzane dotąd na tych samych liniach modele znakowane jako Philips PL*Electronic/C. Świetlówki kompaktowe Pila produkowano w mocach 9, 11 i 15W, co odpowiadało produkowanym wcześniej w Polsce świetlówkom PLE/C o tych mocach. Ich styl wykonania różnił się jednak zdecydowanie wobec nie tylko modeli PLE/C, ale wszystkich pozostałych typów świetlówek kompaktowych elektronicznych, produkowanych przez Philipsa w Europie. Lampy te zawierały obudowę taką, jak świetlówki kompaktowe PLE/T, zintegrowaną jednocześnie z szeroko pozginaną rurką z modeli SL. Tak, jak dotychczas w polskiej fabryce oraz tak, jak wśród innych polskich świetlówek kompaktowych, modele marki Pila zachowały nadal pełne metalowe gwinty, a nie plastikowe. Pakowano je od początku do pudełek o błękitnej szacie graficznej, które do czasów obecnych praktycznie się nie zmieniły. Świetlówki kompaktowe marki Pila miały zimny start. Spośród modeli produkowanych przez Philipsa, było to rzadkością, aczkolwiek niektóre partie modeli markowych także obecnie pojawiały się czasem w wersji o zimnym starcie. Jednak nawet mimo tego, lampy te potrafiły świecić, użytkowane ciągle, nawet ponad 17 lat. Obecnie linie, które do wiosny 1997 roku składały modele PLE/C o mocach 9, 11 i 15W, składały już modele pod marką Pila, ale w wersji 20W sytuacja była inna. W Polsce wytwarzano obecnie jedynie jeden typ modeli w wersji PLE/C (teraz już Economy) – o najwyższej z produkowanych obecnie mocy, czyli 20W. Te świetlówki z polskiej fabryki przez cały czas wcześniej oraz nadal – szły także na eksport. Wytwarzano je jednak w dwóch wersjach – na rynek krajowy, gdzie koło oznaczenia firmowego znajdował się wpisany symbol B, a także na rynek uniwersalny, gdzie tego oznaczenia nie było. Tak było z modelami PLE/C o najwyższej mocy 20W. Modele marki Pila można uświadczyć o danych mocach szczególnie z okresu: moc 9W – wrzesień 1997 roku, moc 11W – okres październik – listopad 1997 roku, za to moc 15W szczególnie widywana jest z miesięcy listopad – grudzień. Wiosną 1998 roku produkcja modeli Pila odbywała się nadal. Jednocześnie w polskiej fabryce wytwarzano partie elektronicznych świetlówek pod wieloma tanimi markami zachodnimi, jak choćby Attralux, Basic, czy Gut Billig (tanie, marketowe świetlówki). Pod modelami produkowanymi na rynek krajowy jako Pila, Philips w pełni się podpisywał i traktowane były one zastępczo jako lampy marki Philips, z tym, że wytwarzane lokalnie. Na niektórych świetlówkach kompaktowych Pila można nawet uświadczyć logo Philipsa. Pozostałe typy świetlówek kompaktowych wytwarzanych lokalnie (z doklejanym lub wpisywanym w nadruk oznakowaniem B), Philips produkował nadal pod własną marką. Świetlówki kompaktowe Pila w owym czasie wcale nie były tanie – kosztowały mniej więcej tyle, ile pozostałe świetlówki kompaktowe Philips, czyli około 30 zł.
Poniżej zestawienie, na którym widać przykładowe modele PILA SL Electronic. Widać tu modele z całej jesieni 1997 roku. Egzemplarz z września, o mocy 9W, widoczny w dolnym rzędzie po lewej stronie przedziałał regularnie używany 17 lat (w małym sklepie na terenie Opola). I nadal jest sprawny.

Obrazek
Ostatnio edytowano 22 marca 2015, 16:27 przez Lampka, łącznie edytowano 2 razy
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Lampka] Świetlówki kompaktowe typu SL* - 1997 rok

Postprzez Utilizer » 11 marca 2013, 18:20

Czym SL Flame różnią się od SL Comfort (oprócz nazwy) :?:
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: [Lampka] Świetlówki kompaktowe typu SL* - 1997 rok

Postprzez Lampka » 11 marca 2013, 18:28

Mają cieplejszą nieco barwę, coś w stylu "Warm White Extra". Opisałem to z grubsza w wątku o SL z 1996 roku, bo od tego właśnie roku zaczęła się ich seryjna produkcja. Świetlówki te były dostępne w Polsce, głównie w 1997 roku. W wersji Flame, od 1996 roku produkowano też rurkowe świetlówki kompaktowe PL*Electronic Flame, mające proste "paluszkowe" rurki, o nieco bardziej żółtym luminoforze (coś w stylu, jak niektóre z obecnie dostępnych kompaktów Osram Duluxstar).
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice


Powrót do Lampka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości