Przeróbki, remonty i nowe instalacje

Dyskusje na temat gniazd, łączników, urządzeń zabezpieczających itp

Przeróbki, remonty i nowe instalacje

Postprzez zawistak » 28 kwietnia 2014, 20:44

Witam,
Chciałbym poruszyć temat, który jeszcze nie był tutaj poruszany.
Ostatnio chciałem przerobić trochę swoją instalację w mieszkaniu( system TN-C, chodzi o dorobienie gniazdek do komputerów, które miałyby RCD i styk ochronny oraz dodatkowych gniazd przydatnych przy podłączaniu np. skonstruowanych przez siebie urządzeń).
Teraz zastanawiam się i mam mętlik w głowie, ponieważ wszędzie piszą co innego. jak prawo definiuje modernizacje instalacji, ich wymianę i robienie nowych? Z remontem czy naprawą nie ma problemu, wystarczą E do 1kV i trzeba doprowadzić instalację do norm z czasów, kiedy była robiona.
Problem pojawia się przy rozbudowie czy wymianie. Teoretycznie przesunięcie gniazdka czy dorobienie punktu świetlnego to nic takiego, ale dorobienie skrzynki z RCD i dodatkowymi eskami - to już jest poważniejsze. Każda modernizacja/rozbudowa powinna być zakończona pomiarami, protokołem itd. itp. Czy do projektowania każdej instalacji potrzebne są UB? Bo teoretycznie głupio byłoby, gdyby dorobienie jednego obwodu albo zrobienie małej instalacji wymagało UB....Czy modernizacje/rozbudowy należy zgłaszać do ZE? Jak to wygląda w praktyce, ktoś to kontroluje, jest to egzekwowane? Np. pomiary w prywatnych mieszkaniach w bloku teoretycznie być powinny-u mnie były tylko raz na 20 lat jak tu mieszkam-więc teoretyczne nikt za to nie ściga. Za to kontrola wentylacji co 5 lat. Wiem, że nie powinno tak być, ale tak to wygląda. Czy jeśli będę chciał na obwodzie gniazdek dołożyć gniazdka i skrzynkę z RCD to będzie to wymagało zgłoszenia do administracji, projektów, pomiarów? Czy tylko zrobię to i w razie pomiarów kontrolnych zostanie to tylko dokładnie sprawdzone? Oczywiście pomiary zrobię nawet sam dla siebie.
Ogólnie nigdy nie słyszałem żeby kogoś za to ścigali, w wielu miejscach instalacje są przerabiane przez użytkowników, są dokładane nowe rzeczy....Czy do przeróbek instalacji we własnym domu wymagany jest SEP czy po prostu jest tak, że jak ktoś przerabia instalację to robi to na własną odpowiedzialność i tyle?
Pozdrawiam
Zawistak
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Odp: Przeróbki, remonty i nowe instalacje

Postprzez MercuryFenix » 29 kwietnia 2014, 07:12

Moim zdaniem jak wiesz co robisz to śmiało, ZE tutaj nic nie powie, ale w razie draki spółdzielnia może mieć coś przeciwko, ale kto tam na to w ogóle patrzy ? :roll:
Ty chcesz wyprowadzić kilka nowych odgałęzień sieci, która Ci udostępnili. To tylko moje zdanie, ja bym tak zrobił
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: Przeróbki, remonty i nowe instalacje

Postprzez zawistak » 29 kwietnia 2014, 07:23

Witam,
MercuryFenix napisał(a):Moim zdaniem jak wiesz co robisz to śmiało, ZE tutaj nic nie powie, ale w razie draki spółdzielnia może mieć coś przeciwko, ale kto tam na to w ogóle patrzy ? Ty chcesz wyprowadzić kilka nowych odgałęzień sieci, która Ci udostępnili. To tylko moje zdanie, ja bym tak zrobił

Wiesz, mieszkanie formalnie jest wynajmowane( ale niedługo ma się to zmienić, nie będę wnikał w szczegóły).
Ja ogólnie jestem człowiekiem, który lubi przestrzegać wszelkich przepisów i jednocześnie ich nie lubi :lol:, ale też myślę, żeby tak zrobić.
Sąsiad robił kapitalny remont mieszkania, chyba nawet inaczej poprowadził przewody, muszę się go spytać, czy pytał o zgodę albo dostarczał pomiary( jest elektrykiem, ale nie wiem czy oficjalnie coś zgłaszał).
Dziex za zainteresowanie ;)
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przeróbki, remonty i nowe instalacje

Postprzez MRP200 » 29 kwietnia 2014, 07:27

A co ma ZE do instalacji odbiorczej w prywatnym domu jednorodzinnym? Ich interesuje tylko fragment instalacji do licznika.
Co do projektu nowej czy modernizowanej instalacji to jeszcze nie słyszałem, żeby ktoś wymieniając instalację w domu jednorodzinnym miał do tego projekt. Głupi musiałby być, żeby jeszcze wydawać pieniądze na projekt.
Zresztą podobnie jest w mieszkaniach własnościowych w blokach. Powiadomić można co najwyżej sąsiadów, że będzie trochę hałasu związanego z wymianą instalacji.
W przypadku mieszkania spółdzielczego to tutaj akurat zarządca budynku może się wtrącić, chociaż nie powinien mieć oporów, jeżeli najemca na własny koszt wymienia instalację.
W przypadku bloków, nawet jeżeli są mieszkania własnościowe, to problemem może być wymiana WLZ-tu od pionu do mieszkania, bo zazwyczaj wymaga to przekucia się przez korytarz i klatkę schodową. W tym przypadku ingerujemy w część wspólną i czasami spółdzielnia czy inny zarządca może się nie zgodzić, żeby im ktoś rozkuwał świeżo wymalowaną klatkę.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Przeróbki, remonty i nowe instalacje

Postprzez Whites86 » 29 kwietnia 2014, 13:51

MRP200 napisał(a):W przypadku bloków, nawet jeżeli są mieszkania własnościowe, to problemem może być wymiana WLZ-tu od pionu do mieszkania, bo zazwyczaj wymaga to przekucia się przez korytarz i klatkę schodową. W tym przypadku ingerujemy w część wspólną i czasami spółdzielnia czy inny zarządca może się nie zgodzić, żeby im ktoś rozkuwał świeżo wymalowaną klatkę.

dokładnie ja mam ten problem ;) musze przekuć się przez korytarz z nowym WLZtem, ale o żadną zgode pytać się nie będę bo i tak klatka nie widziała remontu od 20 lat więc za wiele nie popsuje "estetyki" korytarza ;), a tynk gipsowy jaki mam do uzupełniania dziur jakie wykuje ma prawie taki sam kolor jak stara farba więc się to nawet zbytnio nie będzie rzucac w oczy :)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18


Powrót do Domowe instalacje elektroenergetyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości