Wysokonapięciowe urządzenia rozdzielcze

Dyskusje na temat izolatorów, bezpieczników, rozdzielnic, urządzeń sterujących itp

Re: Wysokonapięciowe urządzenia rozdzielcze

Postprzez amisiek » 11 maja 2014, 15:34

Ten huk z DLFów to ja doskonale pamiętam. Jako dzieciak byłem w ZWARze w instytucie (mój tata pracował na Żegańskiej) i oglądałem z bezpiecznego miejsca testy załącz/wyłącz takiego wyłącznika na stanowisku probierczym. Mimo ochronników słuchu to i tak dawało nieźle. Chociaż największe wrażenie na mnie zrobiły badania urządzeń WN zewnętrznych pod kątem ochrony przed wyładowaniem pioruna. Oni to robili także przy sztucznym deszczu. Ale efekty były! Cała metalowa klatka drżała od huku. Teraz już się nic tu nie robi, wszystko przenieśli do Przasnysza (dawny Z-4), resztę zlikwidowali. Najpierw zamknęli Gocławską (pamiętam, gdy przychodziłem z rodzicami na imprezy dla dzieciaków w sali właśnie na Gocławskiej). Z-2 to było Międzylesie, Z-3 Lębork, Z-4 Przasnysz. Ukręcili łeb produkcji naprawdę niezłych urządzeń, skasowali największego w RWPG producenta urządzeń wysokiego napięcia. Rozdzielni kopalnianych ROK sprzedawali sporo, potem także do Rosji.
Później do ZWARu przychodziły gotowe komory od ABB. Z gąbek zabezpieczających komorę robiłem odbijacze na łódkę. A teraz... na forach gazety piszą, że "ABB = a będziesz bezrobotny". Mój ojciec nie miał szans na żadną sensowną pracę.
Tu mam pytanie - wyzwalacz pierwotny jest włączony bezpośrednio w obwód chroniony i w przypadku przekroczenia zadanej wartości natężenia prądu powoduje on wyzwolenie wyłącznika, a wtórny - dołączony przez przekładnik. Dobrze pamiętam?
Zastanawia mnie czas reakcji wyłącznika najwyższych napięć, bo typowy wyłącznik szybki BWS stosowany na kolei wyłącza w czasie krótszym niż 20-30ms, wystarczająco szybko żeby prąd zwarciowy nie zdążył osiągnąć wartości ustalonej. Jak to jest na wysokim, gdy czas zadziałania takiego DLFa to 50ms, czyli dwa razy dłużej. Gdyby nie wyłączyć prądu zwarciowego na czas, efektem byłaby totalna demolka.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Wysokonapięciowe urządzenia rozdzielcze

Postprzez strike241 » 11 maja 2014, 15:44

Obecnie u nas stosowane są wyłączniki na napięcia 110 i 220 kV Gazowe SF6 bodajże LTB ABB
Nie wspominam o mało olejowych WMS-1 i WMS-2 które idą weg
Także ciekawostką jest u nas rozdzielnia 110 kV 3 pola liniowe i 2 pola transformatora w izolacji gazowej. Cała rozdzielnia 110kV w gazie jest malutka a pomieszczenie z nią wygląda jak laboratorium NASA :lol:
Pozdrawiam Dominik
Avatar użytkownika
strike241
 
Posty: 432
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 kwietnia 2014, 13:05
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wysokonapięciowe urządzenia rozdzielcze

Postprzez KaszeL » 11 maja 2014, 16:06

Zrobił byś fotki ;)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Wysokonapięciowe urządzenia rozdzielcze

Postprzez strike241 » 11 maja 2014, 16:08

Mówisz i masz. Niewiem czy wyrobie się przed urlopem ale najwyżej po ;)
Pozdrawiam Dominik
Avatar użytkownika
strike241
 
Posty: 432
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 kwietnia 2014, 13:05
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wysokonapięciowe urządzenia rozdzielcze

Postprzez KaszeL » 11 maja 2014, 16:35

Dzięki :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Wysokonapięciowe urządzenia rozdzielcze

Postprzez swietlik » 30 maja 2014, 17:41

Dławiki przeciwzwarciowe na 6kV. Te AEG to są jeszcze przedwojenne i może mają miedziane uzwojenia :mrgreen:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Uzwojenia są ułożone w ten sposób, że przy zwarciach działają siły ściskające a nie rozrywające. Nie mniej najgorsze są te porcelanowe, które przy porządnych zwarciach strzelają kawałkami ostrej jak brzytwa porcelany :twisted:
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Wysokonapięciowe urządzenia rozdzielcze

Postprzez strike241 » 30 maja 2014, 17:48

Też mamy takie AEG na elektrociepłowni :mrgreen: swietlik piękne fotki :o Postaram się sam porobić podobne 8-)
Pozdrawiam Dominik
Avatar użytkownika
strike241
 
Posty: 432
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 kwietnia 2014, 13:05
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wysokonapięciowe urządzenia rozdzielcze

Postprzez lukaszlbn » 9 czerwca 2014, 20:19

Nie bardzo wiedziałem gdzie to dać - dam tu. Bo ani to awaria ani to budowa...to po prostu urządzenia ;).
Mamy film:
https://www.youtube.com/watch?v=wpCj5d7xx4w
gdzie prawdopodobnie ZE robi jakieś pokazy czy coś podobnego. Pytanie nasuwa się jedno - jak to zostało zrobione w sposób kontrolowany? Tzn. mam na myśli, czemu nie wyłączyła tu żadna automatyka - przecież to było zwarcie do uziemionej postaci. Druga sprawa, czy dobrze myślę, że po prostu została wyprowadzona jedna faza SN bezpośrednio z szyny? Przecież to potężne moce są przy zwarciu. Nie powinno się tu stać coś więcej? A może puścili to przez jakiś dławik właśnie co by zaniechać zniszczeniom.
Po prostu zmierzam do tego, że dziwi mnie taki pokaz :D sami wygenerowali trochę strat ;).
Avatar użytkownika
lukaszlbn
 
Posty: 111
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2013, 22:56
Lokalizacja: Lublin

Re: Wysokonapięciowe urządzenia rozdzielcze

Postprzez litak1 » 9 czerwca 2014, 22:08

To na pewno nie jest zwarcie bezpośrednie, tam nie wydziela się więcej jak moim zdaniem 10kW. Przy zwykłym zwarciu manekin spłonąłby razem z tymi przewodami :D. Napięcie mogło być puszczone przez jakiś dławik lub przekładnik napięciowy z sieci
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Wysokonapięciowe urządzenia rozdzielcze

Postprzez lukaszlbn » 9 czerwca 2014, 22:41

No dokładnie...przecież taka linia SN zasila ileśdziesiąt stacji :) każda po 100kW powiedzmy...to są ogromne moce. A tu nagle zwarcie SN choćby do ziemi :)...iskry sypnęły by się nieziemsko. Jeszcze tu jest fajne, ale mało widać:
https://www.youtube.com/watch?v=KOSH7_K-1rM
Przez żarówki :D...fajnie to wygląda ;).
Avatar użytkownika
lukaszlbn
 
Posty: 111
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2013, 22:56
Lokalizacja: Lublin

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Osprzęt elektroenergetyczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości