OM 240 [Mesko]

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych używanych do oświetlenia wnętrz, których produkcji zaprzestano

OM 240 [Mesko]

Postprzez FOX » 27 lipca 2014, 22:55

Witam chciałbym zaprezentować ciekawą oprawę wyprodukowaną przez Mesko na początku lat 70 :)
Model oprawy to OM 240
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ogólnie konstrukcja sprawia wrażenie bardzo solidnej a największym plusem jest materiał z którego wykonano klosz ponieważ w porównaniu z dużą większością opraw z lat 70 plastik nie posiada żadnych pęknięć ani żółtych odbarwień.

żeby zdjąć klosz należy odkręcić specjalnie wyprofilowane śruby znajdujące się na jednym boku

Obrazek
Obrazek

po drugiej stronie zastosowano już zwykłe śruby

Obrazek
Obrazek

wewnątrz znajduje się metalowa belka przykręcona do ramy oprawy- podobne rozwiązanie stosował Famor
Obrazek
Obrazek
Obrazek

osprzęt:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

w oprawie zachowały się ciekawe świetlówki Polama. Nie byłoby w nich nic nadzwyczajnego gdyby nie trzonki identyczne jak w świetlówkach Telam. Rok wybity na pieczątce to 62 lub 82 ( zarówno na jednej jak i drugiej pierwsza cyfra jest niewyraźna )
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Re: OM 240 [Mesko]

Postprzez Watt » 27 lipca 2014, 23:01

Ładna, ładna :)
Watt
 

Re: OM 240 [Mesko]

Postprzez toomm40 » 27 lipca 2014, 23:04

nieczęsto się widuje tą oprawę z kloszem. to musi być już stary model.świadczą o tym świetlówki Polamu z trzonkami charakterystycznymi jeszcze dla produkcji Telamu. mam wrażenie że kiedyś widziałem taką , ale 2x20 watt
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: OM 240 [Mesko]

Postprzez FOX » 27 lipca 2014, 23:25

toomm40 napisał(a):nieczęsto się widuje tą oprawę z kloszem. to musi być już stary model.świadczą o tym świetlówki Polamu z trzonkami charakterystycznymi jeszcze dla produkcji Telamu. mam wrażenie że kiedyś widziałem taką , ale 2x20 watt


data umieszczona na stateczniku wskazuje na początek lat 70 :). Mesko produkowało również bardzo podobną oprawę którą uwiecznił famabud:

famabud napisał(a):Tymczasem inne klasyki.

Aldik przy Gospodarczej. Czy to OM-240-2 :?:

Obrazek

Jest to najprawdopodobniej zmodernizowana wersja tej oprawy. Obstawiam że uproszczenie polegało na zwężeniu i zmianie boków po zastosowaniu wąskich stateczników FL4000

To teraz kilka zdjęć z uruchomienia :) :
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Re: OM 240 [Mesko]

Postprzez famabud » 28 lipca 2014, 11:18

Pierwszy raz widzę tą oprawę :shock: , to musi być unikat. Znacznie częściej można spotkać wersję drugą. :) Ale zastanawiałem się skoro jest oprawa OM 240-2 to musi być i OM 240, no i jest! Gratuluję.
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: OM 240 [Mesko]

Postprzez CDM » 28 lipca 2014, 14:55

Nigdy nie widziałem tego typu! Gratuluję tego wynalazku! Ale powiem szczerze,że najsłabszym ogniwem w tej oprawie są oprawki, zarówno od starterów, jak i świetlówek, pamiętam,że te gniazda zapłonników bardzo często nie stykały, ciężko było też umieścić rurę w oprawkach...
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: OM 240 [Mesko]

Postprzez robert03 » 28 lipca 2014, 16:24

Jest to bardzo ładna oprawa. Moim zdaniem cały czas może wyglądać dobrze. W środku to nic innego jak belka taka sama jak w MESKO OPO 2x40W nowsze wydanie, taka jak tu:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Klosze nie żółkną i przez lata zachowują dobrą kondycję, łatwo ją zmontować. Fakt jest duża i masywna ale moim zdaniem to dodaje jej uroku.
Politechnika Gdańska w Gdańsku posiada dobudowany do Gmachu Głównego wieżowiec. Nazywa się on "Gmach B" . Cały ten wieżowiec oświetlony jest takimi właśnie oprawami. Sale wykładowe i kortarze. Niektórym oprawom na korytarzach brzęczały już dławiki ale jednak świeciło to przez większość doby. Nie wiem czy tego nie popsuli ale w 2002 roku jeszcze tak było. Większość opraw była w bardzo dobrym stanie z całymi kloszami i świetlówkami x65. Oprawy bardzo dobrze rozpraszały światło W salach było jasno a jednocześnie nie było efektu olśnienia. Także z kijami oprawy te spisują się znakomicie.
Może ktoś z trójmiasta tam zajrzy i porobi trochę fotek ? Może się jeszcze coś zachowało.
Dziś takich opraw się już niestety nie produkuje :(
robert03
 
Posty: 442
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 22 sierpnia 2010, 12:33
Lokalizacja: Świecie

Re: OM 240 [Mesko]

Postprzez Utilizer » 18 października 2016, 19:49

OM 240-2

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: OM 240 [Mesko]

Postprzez Elektroservice » 18 października 2016, 19:57

Mam taką oprawę, niestety bez boczków i klosza :(
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: OM 240 [Mesko]

Postprzez Utilizer » 4 sierpnia 2017, 23:41

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Następna strona

Powrót do Klasyczne oprawy oświetleniowe wewnętrzne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości