Taśma LED CRI 96 - ocena

Dyskusje na temat diod LED

Moderator: cukrownik

Taśma LED CRI 96 - ocena

Postprzez acb » 1 lutego 2015, 13:50

Poszukuję dobrej taśmy LED do oświetlenia lustra oraz blatu kuchennego. Znalazłem taką ofertę:

http://www.sklep.stefaniszek.com/tasma- ... ri-90.html

W tej chwili są dostępne tylko 3000K, ale już zamówiona jest taśma 4000K, która to mnie interesuje.

Pisałem trochę ze sprzedającym, i otrzymałem od niego nieco dodatkowych informacji, np. rzeczywiste pomiary gotowych taśm:

Obrazek

W mojej ocenie widmo to wygląda na prawdę genialnie. Co prawda współrzędne chromatyczne rozjeżdżają się dość mocno ku zieleni (ale chyba jeszcze tragedii nie ma) oraz R9 jest co najwyżej niezłe, ale ogólnie taśma ta wydaje mi się dość dobrym produktem, który spełniłby oczekiwania (oczywiście w odpowiedniej temperaturze barwowej). Poniżej załączam fragment korespondencji ze sprzedającym:

Nasze taśmy mają Ra >80 jako standard. Opcjonalnie mamy dostępne taśmy Ra >90. Parametry gwarantujemy pomiarem naszym spektrometrem niemieckiej marki GL-optic.

Po części się z Panem zgadzam, ze przy niższym Ra rzędu 65-70 łatwiej jest uzyskać wydajność 150lm/W. Ale nie jest to regułą. Diody Everlight 5630 są przeznaczone do zasilania max 150mA. U nas na taśmach pracują przy prądzie 75mA, czyli zaledwie połowie wartości znamionowej. Dzięki temu i zastosowaniu aż 8 diód w szeregu uzyskujemy sprawność 140lm/W dla 4000K oraz 125lm/W dla 3000K. Przy diodach o Ra >90 wartości te wynoszą odpowiednio 105lm/W i 100lm/W.

Pragnę nadmienić, że nasze taśmy jako jedne z nielicznych są wykonane w oparciu o diody z certyfikatem LM-80, a przy temperaturze pracy rzędu 60C i prądzie 75mA ich szacowana trwałość użytkowa L70 to ponad 200.000h.

Jednocześnie pracujemy nad taśmami o wydajności 150lm/W dla 4000K i 140lm/W dla 3000K przy zachowaniu Ra >80. Zapewniamy Pana, ze jako jedni z nielicznych na polskim rynku dysponujemy taśmami tak wysokiej jakości. Dodatkowo dysponujemy profesjonalnym sprzętem pomiarowym niemieckiej produkcji, który te parametry potwierdza.


link do karty katalogowej:
http://www.everlight.com/file/ProductFi ... Z15-2T.pdf


Everlight produkuje diody o CRI>90 na zamówienie. W przesłanej dokumentacji technicznej widać, że są dostępne biny o CRI>90, ale nie ma dla nich oddzielnej specyfikacji. Na razie mamy na magazynie taśmę o temp. barwowej 3150K z CRI>90. Wyniki jaki uzyskaliśmy to ok 22,5lm/diodę czyli 1440lm przy poborze 14,4W/mb co daje równe 100lm/W. Mamy zamówioną taką taśmę z diodami 4000K i tu spodziewamy się ok 110-115lm/W.

Na etykiecie taśmy Ra>90 jest błąd gdyż jest ona zrobiona na bazie taśmy o Ra>80 stąd 1800lm, w rzeczywistości jest 1440lm.

Niestety diody o CRI>80 są blisko 2x droższe stad tak duża różnica w cenie. Jednak cena wciąż jest atrakcyjna uwzględniając wysoką sprawność optyczną i wysoki strumień.

Na ten moment posiadamy tą taśmę tylko w barwie 3000K.


Ciągłe widmo, neutralna biel, CRI ok. 90, R9 ok. 60 i realna sprawność ponad 100 lm/W wyglądają na prawdę smakowicie, do tego cena też do zniesienia. Nie znam się jednak na oświetleniu na tyle, by jednoznacznie ocenić te taśmy, i nie do końca rozumiem znaczenie wszystkich przytoczonych parametrów i pojęć, proszę zatem Kolegów lubujących się w wysokim CRI (szczególnie tych, u których świecą MH i "Grafiki"), by rzucili chłodnym okiem na ten opis, oraz przedstawili rzeczową ocenę i opinię.

Z góry dziękuję za pomoc, i mam nadzieję, że jeśli ta taśma jest tak fajna, na jaką wygląda, to z "mojego znaleziska" skorzysta wielu z Was ;)
Ostatnio edytowano 26 marca 2015, 21:02 przez acb, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
acb
 
Posty: 122
Dołączył(a): 8 września 2013, 15:45

Re: Taśma LED CRI 91 - ocena

Postprzez KaszeL » 1 lutego 2015, 14:59

Wygląda na prawdę bardzo zacnie. Gdzie i za ile można to kupić? :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Taśma LED CRI 91 - ocena

Postprzez acb » 1 lutego 2015, 15:51

Na samym początku posta masz link do sklepu - w zależności od IP 50-60 zł/m.

Diody jednego z największych chińskich producentów, tylko w dość słabym tincie, ze średnim R9 i bez podanego R12. Czy współrzędne chromatyczne nie są za bardzo "odjechane" do komfortowego użytkowania? Będzie to przyjemne światło?

Co to jest ten certyfikat LM-80?

CRI jest określane wyłącznie na podstawie R1-R8, o wiele ważniejsze i "trudniejsze" parametry R9 i R12 są rzadko podawane. Jest jakiś wiarygodny wskaźnik, który wylicza się z R1-R14? I tak dla porównania: jakie R9 ma Graphica? ;)
Avatar użytkownika
acb
 
Posty: 122
Dołączył(a): 8 września 2013, 15:45

Re: Taśma LED CRI 91 - ocena

Postprzez KaszeL » 1 lutego 2015, 16:10

W tej cenie, to ciężko będzie uzasadnić jej zakup :( MH da znacznie więcej światła przy znacznie niższej cenie. Próbowałem znaleźć w sieci jakieś pomiary świetlówek Graphica, ale niestety nic takiego nie widzę. Natomiast w danych oficjalnych Philips nie podaje informacji o R9 :(
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Taśma LED CRI 91 - ocena

Postprzez acb » 1 lutego 2015, 16:37

MH to zupełnie inna bajka - masz dużo, punktowego światła, długi czas rozgrzewania, niską trwałość na wielkokrotne włączenia, i brak regulacji strumienia - nadaje się do zupełnie czego innego, raczej jako oświetlenie ogólne, szczególnie pośrednie.

Uważam, że cena 3 gr/lm jest dobra, jak na oświetlenie LED o CRI>90, to jest cena 3x niższa od lampek GU10 z lidla... Jeśli uważasz inaczej, to proszę uprzejmie o przesłanie oferty jakiejkolwiek lampy LED CRI>90 w cenie niższej.

Albo mam lepszą propozycję: zrób mi nieoślepiające, równomierne oświetlenie lustra na MH 942 ;) Używając takiej taśmy będzie dodatkowo dyskretne, i w cenie poniżej 200 zł z lustrem, profilami, zasilaniem i całą resztą ;)

Pójdźmy dalej:
Używany statecznik:
http://allegro.pl/statecznik-elektronic ... 13661.html
Nowa lampka z Allegro:
http://allegro.pl/lampa-metalohalogenko ... 33758.html

Wynik dla MH 35W: 3 gr/lm!! Przy sprawności tylko 87 lm/W i bez całej listy zalet taśm led.
Avatar użytkownika
acb
 
Posty: 122
Dołączył(a): 8 września 2013, 15:45

Re: Taśma LED CRI 91 - ocena

Postprzez KaszeL » 1 lutego 2015, 17:04

Oczywiście, że MH nadaje się do zupełnie czegoś innego. Parafrazując Twojego posta, zrób podobne wyliczenie dla tych ledów, przy zakładanym strumieniu 35000-50000lm. Tc=5200K Ra>90. Takiej lampki używam średnio przez 8-10h dziennie w te ponure zimowe dni. Obawiam się, że zestawienie cenowe LED z MH będzie miażdżące :D Ja wszystkie komponenty już mam, dlatego dla mnie koszt to 0zł, ale jak by chcieć to kupić w sklepie nowe z cenami katalogowymi, to zmieścimy się w 300zł.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Taśma LED CRI 91 - ocena

Postprzez acb » 1 lutego 2015, 17:50

Podejdź do okna. W oknach ilu mieszkań widzisz powyżej 1000 lm? Powyżej 2000? W jednym? Nieee, na to nie patrz, to się odbija Twoje okno w oknie sąsiada.

To całkowicie oczywiste, że w porównaniu z "jednostką" zostanie położona na łopatki, ale mówimy tutaj o oświetleniu w zupełnie innym celu, i o 1-2 rzędy wielkości mniejszym strumieniu świetlnym.

Weźmy np. najtańszą podszawkową świetlówkę miniaturową:
http://allegro.pl/daks-by-philips-alpha ... 89906.html

Wynik: znów ponad 3 gr/lm.

Popularna, nienajgorsza świetlówka kompaktowa:
http://www.ceneo.pl/2475687

Jak wyżej, ponad 3 gr/lm

Dwie świetlówki 940:
http://www.gniazdka.eu/swietlowka-g13-1 ... -8631.html
I najtańsza belka:
http://allegro.pl/oprawa-belka-oswietle ... 17976.html

Znów 3 gr/lm

Tania plafoniera:
http://www.sklep.e-klosz.pl/plafon-sufi ... ezent.html
I żarówka za 5 zł: ponad 4 gr/lm

Jeśli więc cenę 3 gr/lm uważasz rzeczywiście za wysoką (jak na standardy domowego oświetlenia - nie konkurujemy przecież z SOXem 1000W o CRI -44), to już nie wiem, czym byś polecał oświetlać mieszkania większości ludzi. Poniżej tej ceny udało mi się zejść tylko w przypadku MH 70 i 150W i oprawy 2x36W (2x18 się już nie łapie), a jest to oświetlenie (przynajmniej z założenia) typowo przemysłowe, nie domowe. Oczywiście nie konkurujemy z halogenem 140W w oprawce na kablu ;)
Avatar użytkownika
acb
 
Posty: 122
Dołączył(a): 8 września 2013, 15:45

Re: Taśma LED CRI 91 - ocena

Postprzez KaszeL » 1 lutego 2015, 19:54

Nie zrozum mnie źle, ja nie jestem przeciwnikiem technologi LED. Co więcej, ostatnio jestem jej co raz większym zwolennikiem. Niemniej rozważanie gołej taśmy LED jako alternatywy dla gotowych źródełek, które można wkręcić do lampki nocnej to pewne nadużycie. To również należy wziąć pod uwagę. Przeciętny Kowalski po prostu nie będzie w stanie z takiego rozwiązania skorzystać :(
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Taśma LED CRI 91 - ocena

Postprzez acb » 1 lutego 2015, 21:16

Świetlówkę kompaktową też gdzieś wkręcić trzeba, i zauważ, że przytaczane przykłady to najtańsze rozwiązania o CRI zazwyczaj ok. 80 i niskiej jakości. Dobra, wiemy do czego służy taśma LED, i takie rozważania są dość bezcelowe. Zasilacz do zasilenia 4m taśmy (laptopowy) kupimy za kilkanaście złotych, profil aluminiowy pod taśmę to ok. 5 zł/m, czyli razem ok. 4 gr/lm gotowego oświetlenia blatu. Na prawdę nie istotne, nie róbmy tu tego, co wyszło w żarówkowym, ja cenę tej taśmy uważam za akceptowalną, i na prawdę chciałbym wrócić do założonego tematu, czyli jakości i parametrów. Jesteś w stanie wypowiedzieć się w tej kwestii?
Avatar użytkownika
acb
 
Posty: 122
Dołączył(a): 8 września 2013, 15:45

Re: Taśma LED CRI 91 - ocena

Postprzez KaszeL » 1 lutego 2015, 22:16

acb napisał(a):chciałbym wrócić do założonego tematu, czyli jakości i parametrów. Jesteś w stanie wypowiedzieć się w tej kwestii?


Jasne. Jeśli to co piszą to prawda, to ta taśma ma na prawdę niezłe parametry. Chociaż nie siedzę w temacie taśm LED i nie wiem jak tutaj wygląda konkurencja. Niemniej Ra>90 przy 100lm/W brzmi mocno zachęcająco nawet zakładając że trzeba to samemu poskładać do kupy. Tak swoją drogą, jak ostatnio szukałem danych o R9 TL-D Graphica sprawdzałem tez Osram Color Proof i wtedy trafiłem na na prawdę niezłe diodki Osrama. Ra > 90 a na dodatek R9 i R12 > 85. Pytanie jak jest tutaj, możesz wyciągnąć jakieś sensowne dane pomiarowe dla składowych RA?
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Diody LED

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości