Oświetlenie szkół

Oświetlenie urzędów, biur, restauracji, szkół, szpitali, kościołów, fabryk i tp

Re: Oświetlenie szkół

Postprzez Lampka » 16 sierpnia 2014, 22:04

Salezjański ośrodek szkolno - wypoczynkowy w Tarnowskich Górach (szkoła z internatem + ośrodek). Byłem tam ostatnio na rekolekcjach letnich i przy okazji porobiłem nieco fotek ;)
Ogółem ośrodek był remontowany pod koniec lat 90-tych, ale miejscami remonty były przeprowadzane po 2000 roku. Oświetlenie jest tam dość zróżnicowane i ciekawe, w wielu miejscach znajdują się tam plafony i oprawy żarowe, poprzerabiane na PL-S, PL-L, PL-C, kołowe, 2D, i inne świetlówki. Wiele sal oświetlają oprawy rastrowe, podobnie niektóre korytarze. Miejscami wieje współczesną chińszczyzną. W kaplicy i na auli znajdują się oczka z dwoma kompaktami PL-C, a także plafony i rastry (rastry miejscami w auli, plafony miejscami w kaplicy). W kilka salach znajdowały się hermetyki z rurami T8 i T12 z 2004 - 2005 roku, marki Pila i Tungsram. Ogółem w budynku widziałem tylko kilka rur T12. Kilka z nich znajdowało się na pierwszym piętrze, na korytarzu, gdzie zachowało się nieco klasyki oświetleniowej z lat 90-tych. Stołówka, stylizowana na dawne czasy, oświetlona była żyrandolami z kompaktami o świecowym kloszu, głównie Philips, jakieś chińskie, a także kinkiety ze świecowymi kompaktami dobrej marki - Livarno (robione przez Megamana). Na dworze znajdowało się kilka lampionów ze współczesnymi kompaktami 3U Osram Value. Salę gimnastyczną oświetlały naświetlacze MH 400W. Tereny koło ośrodka były rozległe, znajdowało się tam też sanatorium i w zależności od miejsca, albo w przyległym parku stały same słupy, albo znajdowały się na nich ORO, OZPR lub - w zadbanych miejscach - mleczne kule.
Korytarze oświetlają różne oprawy.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W większości miejsc, oprawy i lampy są powymieniane, ale odkryłem kilka miejsc, gdzie znajduje się nieco klasyki.

Obrazek

Pila 40W dzienna z czerwca 1998 roku. Jedna z kilku rur T12, jakie wypatrzyłem na terenie ośrodka. W tych ostałych się jeszcze oprawach, wszystkie rury to T12 (pewnie z tej samej serii), ale w dwóch pomieszczeniach widziałem też kilka rur T12 Pila 40W z początku 2005 roku. Oto ten model z czerwca '98:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Miejscami korytarze podświetlały oprawy LED:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Kaplicę oświetlało 58 oczek sufitowych z dwiema świetlówkami PL-C 18 i 26W. W wielu z tych oczek mogły znajdować się nadal oryginalne świetlówki, gdyż były one nieco niedociążone - niektóre po włączeniu zasilania nie zapalały się od razu, lecz migały sobie przez chwilę. Oczka te, jak wiele innych opraw, mogły zostać zainstalowane około 1999 roku (wówczas ponoć był tam remont, a w 2001 roku już były). Nad ołtarzem znajdowały się 4 oprawy z lampami MH, a kaplicę w środkowej części wspomagało kilka plafonów, ze świetlówkami typu 2D, rozmieszczonych po 2 - 3 sztuki co kilka metrów. Wszystko pracowało na dławikach. Wokół słupów znajdowały się też oczka z halogenkami na GU10, wyraźnie niedociążone - ze dwie stare, zapewne oryginalne żarówki, co pewien czas sobie mrugały i gasły.

Obrazek
Obrazek

W salach świeciły oprawy rastrowe z Osramami, albo plafony poprzerabiane na PL-S, PL-L, kołowe lub 2D.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jeden dolny korytarz oświetlały oprawy rastrowe z wieloma zużytymi i brakującymi świetlówkami 18W. Co ciekawe, co któraś oprawa w tym korytarzu działała na porządnej elektronice z ciepłym startem zamiast dławika, i w tych oprawach działały po 4 rury. Te oprawy na elektronice musiały tam być od przynajmniej 14 lat, pewnie tyle samo, co magnetyki - w przynajmniej jednej znajdowały się Pile 18W z czerwca 2000 roku - i nadal działały!

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Oświetlenie szkół

Postprzez Watt » 16 sierpnia 2014, 22:11

Kolejna nowość - OSK z czarnymi boczkami :shock: (http://www.fotki.lighting-gallery.pl/im ... 62546.jpeg)
Watt
 

Re: Oświetlenie szkół

Postprzez famabud » 17 sierpnia 2014, 12:27

Same świetlówki! Raj.. 8-) :P
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Oświetlenie szkół

Postprzez Utilizer » 17 sierpnia 2014, 13:22

Nawet oczka w kaplicy policzył :mrgreen: Aptekarska dokładność :)
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Oświetlenie szkół

Postprzez famabud » 17 sierpnia 2014, 19:06



Tu nad tym krzyżem są jakieś trzy downlighty, to nie są przypadkiem MH?
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Oświetlenie szkół

Postprzez Lampka » 17 sierpnia 2014, 20:23

Tak, pisałem wcześniej, że nad ołtarzem (albo dokładniej, to właśnie tam nad krzyżem) są oprawy z MH. Tu były 3 sztuki i jeszcze jedna nieco dalej. Świeciły w barwie około 4000K, jednej oprawce brakowało szybki na dole. Były tam dwutrzonkowe lampy.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Oświetlenie szkół

Postprzez MercuryFenix » 2 grudnia 2014, 23:02

Pracownia ślusarska w ZST Mikołów
BMKSy BN i tym pochodne Obrazek
Obrazek
Foto z telefonu
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: Oświetlenie szkół

Postprzez Lampka » 3 grudnia 2014, 14:14

Niech służą jak najdłużej! :) U mnie na wydziale w niektórych salach nadal jest dużo BNów i BMSp z lat 80-tych, pomontowanych gęsto w rzędach, z czego połowa nie działa, albo ma wyłamane gniazda. W niektórych świecą nadal Polampy i nowsze T12.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Oświetlenie szkół

Postprzez JeD » 13 marca 2015, 22:13

Oświetlenie zejścia na siłowni w ogólniaku w Nałęczowie. Jest dość oryginalnie, na ścianie na dole wisi wos, a na górze świetlówki, z zepsutego rastra :P Wos-a zapala się na górze i na dole, a świetlówki na środku klatki ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Palimy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I wos z żarówką 60W :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Oświetlenie szkół

Postprzez famabud » 14 marca 2015, 17:20

Estetyka tak bardzo. :twisted:
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Instytucje publiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości