Myjnia samochodowa IP 65

Sposoby oświetlenia budynków. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oświetleniu wewnętrznym budynków

Re: Myjnia samochodowa IP 65

Postprzez Jack » 1 maja 2015, 11:01

Mały problem jest z tym,że mnie zaćmiło i kupiłem na allegro a potem na forum zapytałem.Ale już napisałem list z prośbą o anulowanie transakcji i kupuję phlipsa.
Napiszcie coś więcej o tych projektorach, kupować inne ??? są tańsze. One mają tą zaletę,że mogę kierować strumień światła i chciałbym takie mieć.

PS:Przy okazji mam w sklepie tanie rastry 60x60.Świecą się na okrągło bo to stacja paliw.Wymieniam rury i statery i chciałem przejść na rastry LED. Kupiłem na próbę takie coś :
http://allegro.pl/show_item.php?item=5161244632

Sądzicie ,że efekt i oszczędności będą satysfakcjonujące ?
Jack
 
Posty: 15
Dołączył(a): 6 maja 2014, 13:30

Re: Myjnia samochodowa IP 65

Postprzez JeD » 1 maja 2015, 13:06

Zależy od trwałości samych Rastrów, rozumiem że LED-y w nich są niewymienialne? 12W na jednej oprawie oszczędności, jak masz ich dużo to może kiedyś się zwróci, ile masz tam tych opraw?
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Myjnia samochodowa IP 65

Postprzez MercuryFenix » 1 maja 2015, 14:01

Jeśli te panele LED dają światła więcej niż żarówka 300W (pisze 5100 lm a żarówka 300W daje 4850 lm) i mają ok 80 Ra to ja bym brał. Będzie to lepsze od tanich rastrów :) Ale ja bym brał barwe ok 3500k (Ciepłe). Nie lubie chodzić po sklepie który jest oświetlany zimnym światłem, kojarzy mi sie to z biednym PRLem.
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: Myjnia samochodowa IP 65

Postprzez trojmiejski » 1 maja 2015, 14:51

Z diodami ciepłobiałymi jest o tyle dobrze, że dużo obecnie produkowanych diod ciepłobiałych ma bardzo dobre Ra. W kwestii diod zimnobiałych to historycznie przez długi czas pod względem Ra były mocno w tyle za ciepłobiałymi, lecz obecnie postęp jednak jest i o ile nadal kłopotem jest zdobyć diody o T=6500K i dobrym Ra to tak do max 5500K można znaleźć przyzwoite diody z dobrym oddaniem barw. Co wybrać do myjni? Osobiście uważam, że źródła zimnobiałe lepiej pasują do takich miejsc pod warunkiem, że tego światła będzie dużo. Źródła ciepłobiałe są raczej zamulające, w szczególności świetlówki, diody nie aż tak bardzo lecz też zamulają. W kontekście ilości lumenów to przy zimnobiałych źródłach widać istotną różnicę między źródłami słabymi, a mocnymi, przy ciepłobiałych niby nie trzeba dużo lumenów by była określona subiektywna jasność lecz to i tak jest jasność przy której ma się wrażenie, że jest ciemno, a dalsze zwiększanie ilości lumenów tego wrażenia nie zmienia. Oko dostrzega ogromną różnicę między źródłem zimnobiałym o niskim Ra, a zimnobiałym o wysokim Ra. Między ciepłobiałymi o różnym Ra różnica nie jest tak łatwo dostrzegalna (najłatwiej zauważalne są różnice w postrzeganiu obiektów czerwonych, jednakże to komplikuje sprawę jeszcze bardziej, bo czerwień potrafi wypadać bardzo różnie jak się nawet porównuje źródła co w założeniach oba mają Ra>90%), lecz kluczowe jest też porównanie źródeł o różnych barwach, przy świetle zimnobiałym o wysokim Ra kolory będą bardziej żywe niż przy ciepłobiałym o takim Ra, wszystkie barwy wpadają w mdłą żółć. Dlatego jestem za zimnobiałymi, trzeba pamiętać, że stare świetlówki z PRL miały niskie Ra i dlatego wiele osób od tamtego czasu nie jest przekonanych do świetlówek mimo znaczącego postępu.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Myjnia samochodowa IP 65

Postprzez Beton » 1 maja 2015, 15:36

MercuryFenix napisał(a):Jeśli te panele LED dają światła więcej niż żarówka 300W (pisze 5100 lm a żarówka 300W daje 4850 lm) i mają ok 80 Ra to ja bym brał. Będzie to lepsze od tanich rastrów :) Ale ja bym brał barwe ok 3500k (Ciepłe). Nie lubie chodzić po sklepie który jest oświetlany zimnym światłem, kojarzy mi sie to z biednym PRLem.


Na stacji paliw ciepłe światło może jedynie przymulać pracowników, szczególnie pracujących na nocce. Tutaj się sprawdzi 865.

Uważam, że zakup tych paneli LED jest bez bez sensu. Dobrze widzę, tam nie ma żadnego chłodzenia? Przy użytkowaniu 24h na dobę długo nie popracują... Pewnie oprawa po przepaleniu diod pójdzie na śmietnik. To raczej poszło w stronę modernizacji na "nowe, bo LED". W dodatku na tej aukcji nie ma żadnych informacji o jakości światła, równie dobrze to może być trupie światło o Ra 70 (czyli jakości światła rodem ze świetlówek z PRL). Producent to pewnie firma "krzak" z Chin...

Oprawy są wpuszczone w podwieszany sufit?

Myślę, że korzystniejsza byłaby wymiana wszystkich świetlówek na stacji na 8xx, lub, jeśli oprawy są natynkowe, wrzucić dobre oprawy 2x36W. Przynajmniej jest pewność, że po przepaleniu świetlówki można ją wymienić, a nie kupować kolejną oprawę. Na tablicy/allegro można kupić całe nowe paczki starterów Polamp z PRL nawet za kilka złotych - wytrzymują lata eksploatacji, są trwalsze od współczesnych.
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Myjnia samochodowa IP 65

Postprzez Jack » 1 maja 2015, 16:54

OKi. A jakbym chciał wymienić stare oprawy rastrowe klasyczne 60x60 to jakie wybrać ?

PS. Piszecie,że te rastry LED co wybrałem nie mają chłodzenia.A które mają ??? Czy LEDy nie przeznaczone są do biur ,sklepów ?
Jack
 
Posty: 15
Dołączył(a): 6 maja 2014, 13:30

Re: Myjnia samochodowa IP 65

Postprzez MercuryFenix » 1 maja 2015, 17:12

PCB i obudowa tu służą za radiator.
Światło zimno-białe na sekcje myjni jest O.K, ale na sklep nigdy bym takiego nie dał.
Nie wiem co was zamula w ciepłej barwie, nigdy nic takiego nie odczułem.
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: Myjnia samochodowa IP 65

Postprzez Jack » 1 maja 2015, 17:58

Jakiś czas temu wymieniłem wszystkie żarówki/halogeny/energooszczędne w domu na LEDy. Różne i ciepłe i zimne. Jestem bardzo zadowolony.

PS.Zastanawiałem się czy zrobić podobnie w firmie ? Czyli co rastry LED odpadają w sklepach ??? Przecież są różne:

a ta oprawa,solidna ?
http://allegro.pl/oprawa-led-philips-tc ... 23215.html

PS2. dlaczego philips nie robi opraw rastrowych LED ??? Przecież są coraz bardziej popularne.
Jack
 
Posty: 15
Dołączył(a): 6 maja 2014, 13:30

Re: Myjnia samochodowa IP 65

Postprzez trojmiejski » 1 maja 2015, 18:19

Takie rurowe zamienniki świetlówek mają prawie zawsze kiepskie diody i elektronikę zasilającą. W takiej kategorii lamp nic lepszego niż LEDtube Philipsa raczej się nie znajdzie, a nawet i ten produkt Philipsa sprawia wątpliwości. Sam hermetyk dobry, lecz widać, że dołączona rura to jakiś kiepski no name.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Myjnia samochodowa IP 65

Postprzez Beton » 1 maja 2015, 18:20

Ale co chcesz konkretnie uzyskać? Wymienić tylko dla dobrego samopoczucia, że będą tam LEDy? Dla oszczędności kilkunastu wat na oprawie, ładując się w sprzęt, którego jakość stoi znakiem zapytania, jeśli chodzi o jakość światła i wykonania, i który będzie dawał tyle samo lub o 100 lumenów mniej, niż świetlówki?

(4x świetlówka 18w/865 - 5200LM)

Zakładając, że chcesz wymienić np. 5 opraw, inwestycja zwróci się po grubo ponad dwóch latach. Wtedy skończy się gwarancja na nie. Zero informacji, czy te diody w niej są wymienne.

Odpowiedz, jak masz aktualnie zamontowane oprawy - czy na tynk, czy w podwieszanym suficie. Jeśli na tynk, to możesz śmiało zainstalować belki 2x36W. Z jednej oprawy będziesz miał wtedy 6700 lumenów, możesz poszukać porządnych opraw ze statecznikiem elektronicznym i ciepłym zapłonem.

MercuryFenix napisał(a):PCB i obudowa tu służą za radiator.
Światło zimno-białe na sekcje myjni jest O.K, ale na sklep nigdy bym takiego nie dał.
Nie wiem co was zamula w ciepłej barwie, nigdy nic takiego nie odczułem.


W miejscu pracy tylko 4000K wzwyż ;). Niżej już działa usypiająco. Pewna poczta w Katowicach jest oświetlona kompaktami o barwie 3000K, jest tam bardzo zamulona atmosfera, panie za okienkami lubią nawet ziewnąć ;)
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Oświetlenie wewnętrzne budynków

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości