Zastosowanie lamp LED - dyskusja

Dyskusje na temat diod LED

Moderator: cukrownik

Re: Zastosowanie lamp LED - dyskusja

Postprzez Kaja » 4 sierpnia 2015, 08:43

Ok, to dziś zrobię zdjęcia i podeślę
Kaja
 

Re: Zastosowanie lamp LED - dyskusja

Postprzez Lampka » 4 sierpnia 2015, 17:44

Niestety, wiele ledów nawet nie zawsze tych najtańszych generuje efekt stroboskopowy. Mało kto zwraca na to uwagę przy zakupie. Sprawdzić to można, jeżeli kupując takie lampki mamy w sklepie tester, a machając szybko cienkim przedmiotem w świetle takiej lampki (np. śrubokrętem, a nawet palcem) dostrzeżemy pewnego rodzaju prążki (nie wiem jak lepiej ubrać to w słowa). Jeżeli ich brak, to efektu stroboskopowego nie ma i lampka pod tym względem jest dobra.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Zastosowanie lamp LED - dyskusja

Postprzez famabud » 4 sierpnia 2015, 17:48

Lampka napisał(a):Niestety, wiele ledów nawet nie zawsze tych najtańszych generuje efekt stroboskopowy. Mało kto zwraca na to uwagę przy zakupie. Sprawdzić to można, jeżeli kupując takie lampki mamy w sklepie tester, a machając szybko cienkim przedmiotem w świetle takiej lampki (np. śrubokrętem, a nawet palcem) dostrzeżemy pewnego rodzaju prążki (nie wiem jak lepiej ubrać to w słowa). Jeżeli ich brak, to efektu stroboskopowego nie ma i lampka pod tym względem jest dobra.

Sprawdzić też można telefonem z aparatem. Jeżeli przyłożymy do lampki aparat i widać wyraźnie prążki, wtedy możemy odłożyć taką diodę z powrotem na półkę.
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Zastosowanie lamp LED - dyskusja

Postprzez Whites86 » 4 sierpnia 2015, 18:11

famabud napisał(a):
Lampka napisał(a):Niestety, wiele ledów nawet nie zawsze tych najtańszych generuje efekt stroboskopowy. Mało kto zwraca na to uwagę przy zakupie. Sprawdzić to można, jeżeli kupując takie lampki mamy w sklepie tester, a machając szybko cienkim przedmiotem w świetle takiej lampki (np. śrubokrętem, a nawet palcem) dostrzeżemy pewnego rodzaju prążki (nie wiem jak lepiej ubrać to w słowa). Jeżeli ich brak, to efektu stroboskopowego nie ma i lampka pod tym względem jest dobra.

Sprawdzić też można telefonem z aparatem. Jeżeli przyłożymy do lampki aparat i widać wyraźnie prążki, wtedy możemy odłożyć taką diodę z powrotem na półkę.

to nie jest żadna metoda, prążki pojawiają się w momencie gdy aparat w telefonie nieogarnia ilości światła (wypróbuj sobie pod słonce)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Zastosowanie lamp LED - dyskusja

Postprzez famabud » 4 sierpnia 2015, 18:26

Whites86 napisał(a):
famabud napisał(a):
Lampka napisał(a):Niestety, wiele ledów nawet nie zawsze tych najtańszych generuje efekt stroboskopowy. Mało kto zwraca na to uwagę przy zakupie. Sprawdzić to można, jeżeli kupując takie lampki mamy w sklepie tester, a machając szybko cienkim przedmiotem w świetle takiej lampki (np. śrubokrętem, a nawet palcem) dostrzeżemy pewnego rodzaju prążki (nie wiem jak lepiej ubrać to w słowa). Jeżeli ich brak, to efektu stroboskopowego nie ma i lampka pod tym względem jest dobra.

Sprawdzić też można telefonem z aparatem. Jeżeli przyłożymy do lampki aparat i widać wyraźnie prążki, wtedy możemy odłożyć taką diodę z powrotem na półkę.

to nie jest żadna metoda, prążki pojawiają się w momencie gdy aparat w telefonie nieogarnia ilości światła (wypróbuj sobie pod słonce)

Może Słońce też miga w takt kilkudziesięciu HZ. :mrgreen: :mrgreen:

Ale szczerze nie sprawdzałem, czy aparat w komórce (S3) wariuje pod Słońce.
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Zastosowanie lamp LED - dyskusja

Postprzez Whites86 » 4 sierpnia 2015, 18:29

famabud napisał(a):
Może Słońce też miga w takt kilkudziesięciu HZ. :mrgreen: :mrgreen:

Ale szczerze nie sprawdzałem, czy aparat w komórce (S3) wariuje pod Słońce.

mi te prążki pojawiają się nawet przy silnej żarówce która jak wiadomo z powodu bezwładności cieplnej efektu stroboskopowego nie ma ;)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Zastosowanie lamp LED - dyskusja

Postprzez famabud » 4 sierpnia 2015, 18:43

Przed sekundą sprawdziłem: przy świetlówkach 8W w OWF 2x8 efekt prążków na ekranie jest znacznie większy niż przy żarówce halogenwej 35W, która ma przecież większą luminację niż świetlówki, tam są ledwo zauważalne.

Tutaj też widać różnicę. Lampy Narva 2kW vs WLS Piła 400W. Obie nakręcone Fujifilmem J50





Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Zastosowanie lamp LED - dyskusja

Postprzez amisiek » 4 sierpnia 2015, 20:30

Sprawdzanie efektu stroboskopowego za pomocą aparatu jest niemiarodajne i mija się z celem.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Zastosowanie lamp LED - dyskusja

Postprzez slaweklampy » 4 sierpnia 2015, 21:14

Witam

Myślę, że efekt stroboskopowy można by sprawdzić za pomocą układu elektronicznego z fototranzystorem (fotorezystory mają zbyt dużą bezwładność).
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Zastosowanie lamp LED - dyskusja

Postprzez jacekk » 4 sierpnia 2015, 21:41

wystarczy stanać przed taką lampką, skierować wzrok na palec wskazujący i ciągle patrząc na ten palec wykonywać zamaszyste ruchy na boki. Sporo ludzi za to (jak ja niestety) nie musi robić nic żeby strobola dostrzec, 50 Hz widać wyraźnie. Najbardziej wkurzają ledowe światła pozycyjne w nowych autach sterowane za pomoca PWM. :(
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Diody LED

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości