oprawa świetlówkowa 2x20W

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych używanych do oświetlenia wnętrz, których produkcji zaprzestano

Re: oprawa świetlówkowa 2x20W

Postprzez FOX » 28 listopada 2012, 14:28

Od kiedy właściwie w ogóle produkowano tego typu oprawy :?:


Tak z moich obserwacji:
Myślę że akurat ten model oprawy co jest na zdjęciu Utilizera to końcówka lat 70.
Najstarsze tego typu oprawy raczej były produkowane od lat 70. W najstarszej wersji jak i w późniejszych do metalowej podstawy była przykręcona belka. Była dość charakterystyczna ponieważ świetlówki w niej mocowało się poprzez umieszczenie ich na sprężynujących blaszkach i podłączało się końce bakelitowymi oprawkami na przewodach. Oprawa posiadała zalewany podwójny statecznik ( w wersji 2x40w), kondensator przesuwający fazę oraz kondensator przeciwzakłóceniowy,bakelitowe gniazda starterów były umieszczone na jednym z końców. Dość wygodny był sposób montażu oprawy ponieważ najpierw mocowało się ramę przy której była kostka ze stykami do przykręcenia przewodu a następnie samą belkę wystarczyło przykręcić dwoma śrubami i w niej znajdowały się styki do kostki. Oprawa posiadała klosz bez tych ścięć co na zdjęciu Utilizera.
Myślę że późniejszym modelem już znacznie nowocześniejszym jest właśnie ta którą ma Utilizer. Belka pozostała szersza ponieważ najczęściej spotykany był w niej jeszcze zalewany statecznik. Natomiast bakelitowe oprawki i gniazda do starterów zostały już zastąpione plastikowymi, kostkę ze stykami zastąpiono zwykłą porcelanową, pozostał kondensator redukujący moc bierną w wersji 2x20w, nie jestem pewien ale chyba w wersji 2x40w już chyba nie było układu antystroboskopowego a pozostał kondensator redukujący moc bierną. Klosz nadal pozostawał bez ścięć aczkolwiek możliwe że ten ze ścięciami był już w tej wersji stosowany ( tutaj nie mam pewności). Ja bardziej obstawiam że oprawa jest po prostu wersją przejściową.
Następna wersja to praktycznie identyczna podstawa z tym że wewnątrz pojawiła się już węższa belka ze statecznikiem typu FL oraz już powszechnie występowała z kloszem ze ścięciami.
Oprawa z kloszem pryzmatycznym występowała również z wąską belką jednak później podstawa w tej wersji zmieniła się poprzez przykręcenie osprzętu oraz oprawek do podstawy bez stosowania jak wcześniej niezależnej belki. Istniał również klosz pryzmatyczny mleczny

Co do kloszy moim zdaniem tak jak te starsze bez charakterystycznych ścięć rzeczywiście lubiły pękać na końcach tak te ze ścięciami tego problemu nie posiadały.

Istniała jeszcze starsza wersja z mlecznym kloszem jednak znacznie się różniła wielkością oraz takimi szczegółami jak podstawa czy belką.
Jeżeli chodzi o modele to nie pamiętam czy na przestrzeni lat pozostał ten sam, musiałbym sprawdzić.
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Re: oprawa świetlówkowa 2x20W

Postprzez Gismot » 23 maja 2015, 22:52

Podczas rozbiórki małego pawilonu handlowego, poprosiłem pracownika... zgodził się. ;) Na drugi dzień odebrałem oprawę. Oprawa wisiała na dwóch łańcuchach. W pawilonie nie było więcej klasyków, gdyż był oświetlony kilkoma żyrandolami z świetlówkami kompaktowymi, żarówkami led.

Gdy w domu zajrzałem do wnętrza oprawy to się przeraziłem. Oprawa w takim stanie, w dzień wcześniej świeciła 24h zanim budynek został odłączony od zasilania :o :evil: .
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Po wyjęciu osprzętu:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Kondensator przeciwzakłóceniowy był rozsadzony- został źle podłączony przez poprzedniego pseudo-elektryka/konserwatora.


Po umyciu:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Na platformie pozostały ślady po gąpce (klej odszedł razem z farbą w niektórych miejscach). Nowej gąbki raczej nie będę naklejał ze względu, iż klosz jest popękany.


Klosz/obudowa był cały zachlapany farbą (po wymoczeniu w ciepłej wodzie, udało się zmyć farbę), na kantach jest popękany(jest wykonany z dosyć cienkiego plastiku):
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Zapadki mocujące klosz:
Obrazek Obrazek

Statecznik po pomiarach na sztucznym obciążeniu okazał się sprawny. Niestety bardzo głośno brzęczy. Masa, którą zalany został stateczni popękała. (stateczki pracował cały czas: 24h)
Obrazek Obrazek Obrazek


Gniazda miały połamane zaczepy mocujące - wymieniłem na nowe. Kondensator MKSP 3,75uF okazał się sprawny, wystarczyło dolutować rezystor i nałożyć koszulki termokurczliwe.
Obrazek Obrazek Obrazek


Montaż osprzętu:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

W oprawie nie był haczyków do mocowania przewodów, więc przewody koło statecznika umieściłem w koszulce termokuczliwej:
Obrazek


Oprawa z świetlówkami T12:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Oprawa z świetlówkami T8:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Oprawa z obudową/kloszem w akcji:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek



Ostatnio edytowano 2 grudnia 2015, 22:03 przez Gismot, łącznie edytowano 3 razy
Avatar użytkownika
Gismot
 
Posty: 876
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 maja 2014, 20:10
Lokalizacja: Głogów\Zielona Góra

Re: oprawa świetlówkowa 2x20W

Postprzez JeD » 23 maja 2015, 23:12

Wykonałeś kawał porządnej roboty, uratowałeś klasyka który był rażąco nieodpowiedzialnie i prowizorycznie konserwowany. Mam nadzieję, że znajdziesz dla niej jakieś zaciszne miejsce by mogła robić to co robi najlepiej...świecić. :D Gratuluje super oprawy i jej odnowienia. :)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: oprawa świetlówkowa 2x20W

Postprzez CDM » 24 maja 2015, 13:26

Fantastycznie odnowiona oprawa :) Przed laty też niejednej przywracałem życie, ale wtedy nie było jeszcze cyfrówek ;) Ta była w tragicznym stanie, po prostu szok,że to jeszcze działało. Zastanawiające jest też to,że tak zdezelowanej oprawy po prostu ktoś nie wychrzanił, tylko chciało mu się tak chałupniczymi metodami ją reanimować
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: oprawa świetlówkowa 2x20W

Postprzez Utilizer » 19 grudnia 2015, 13:27

Super odnowiona, teraz widać że były różne rodzaje kloszy - ten w mojej ma bardziej ścięte boki i jest mniej przejrzysty ;)

Ja zdobyłem drugą sztukę, tym razem z pryzmatycznym kloszem oznaczoną jako OKZ. Rocznik nie wiadomo który, ale najpewniej też koło 1976, bo cena na tabliczce jest ta sama ;) Oprawa w nienajlepszym stanie, musiała być dość sporo używana :roll:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oryginalny statecznik zastąpiony FL-4000

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: oprawa świetlówkowa 2x20W

Postprzez Lampka » 19 grudnia 2015, 21:42

Mój dziadek ma taką samą w garażu, tyle że w wersji 4 x 20W. Klosz identyczny porowaty, tyle że oprawa jest kwadratowa i w środku znajdują się dwie takie belki jedna przy drugiej.
Swoją drogą dziwne, skąd w Polsce już w latach 70-tych wziął się pomysł konstruowania gniazd przystosowanych rozmiarem do świetlówek T8. Przecież wtedy w naszym kraju wersja T8 nie była nawet znana.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: oprawa świetlówkowa 2x20W

Postprzez toomm40 » 19 grudnia 2015, 22:00

a gdzie Ty tam widzisz jakieś gniazda przystosowane do T8 ...?
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: oprawa świetlówkowa 2x20W

Postprzez Lampka » 20 grudnia 2015, 22:55

Szerokość tych gniazd odpowiada rurom T8 - nawet widać to dobrze w tym przypadku, bo T8 są tam wkręcone.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: oprawa świetlówkowa 2x20W

Postprzez toomm40 » 20 grudnia 2015, 23:20

a to nie jest standardowa szerokość? były dwa rodzaje? nawet nie wiem szczerze mówiąc ...
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Farel03 » 20 grudnia 2015, 23:26

@toom40

W BMKsie te gniazda są o wiele większe. Zakrywają cały koniec świetlówki T12 , a nie tylko środek.
Ostatnio edytowano 21 grudnia 2015, 10:32 przez Farel03, łącznie edytowano 1 raz
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Klasyczne oprawy oświetleniowe wewnętrzne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości