D.W. "Górnik" Zawoja

Sposoby oświetlenia budynków. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oświetleniu wewnętrznym budynków

D.W. "Górnik" Zawoja

Postprzez qba » 10 lutego 2016, 04:09

Ośrodek, w którym spędziłem ferie zimowe w 1997r zamienił się w totalna ruinę. Jeszcze są tam pozostałości po oświetleniu:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
pamiętam ten klosz, jako że był taki jedyny pośród mlecznych kul na jednym z korytarzy.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
OR podobne oprawy. Podczas mojego pobytu były nieczynne i zapomniane, niewykluczone, że tkwią w nich te same żarówki, co wtedy.
Obrazek
Obrazek
Zdjęcia pochodzą ze strony http://niedzwiedzik.pl/e-t/zawoja-dw-gornik-2014/ Jest tam jeszcze dużo ciekawych zdjęc wnętrz tego rozległego ośrodka.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: D.W. "Górnik" Zawoja

Postprzez mateusz » 11 lutego 2016, 14:50

Mnie zaciekawił ten żyrandol z kloszami od plafonier... Ciekawe czy to seryjna produkcja czy czyjaś twórczość :roll:
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5005
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: D.W. "Górnik" Zawoja

Postprzez MercuryFenix » 11 lutego 2016, 15:31

Obrazek
Jak można tak zapuścić tak zajebistą miejscówkę ?
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: D.W. "Górnik" Zawoja

Postprzez famabud » 11 lutego 2016, 15:57

Miejscówka może i fajna ale oświetlenie koszmarne.
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: D.W. "Górnik" Zawoja

Postprzez MercuryFenix » 11 lutego 2016, 16:04

Przecież jakby to do teraz istniało to by już tak nie wyglądało... :roll:
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: D.W. "Górnik" Zawoja

Postprzez famabud » 11 lutego 2016, 16:21

Wiem ale te zyrandole i inne zwisy nawe jakby były kompletne to byłyby paskudne.
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: D.W. "Górnik" Zawoja

Postprzez mateusz » 11 lutego 2016, 18:36

Żyrandole nie są aż takie złe... To klasyka lat70-80, w tamtych czasach zbyt dużego wyboru nie było jeśli chodzi o oświetlenie takich pokoi. Alternatywą były głównie plafoniery P albo...WOSy. Mi podoba się np. ten pomysł z kloszami od plafonier... Gdyby tam świeciły np. jakieś nieduże świetlówki kołowe czy nawet jakieś LED to myślę, że efekt były by całkiem fajny. Zapewne jeśli ten ośrodek przejdzie kiedykolwiek remont to cała instalacja będzie robiona od nowa...
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5005
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: D.W. "Górnik" Zawoja

Postprzez qba » 11 lutego 2016, 22:22

mateusz napisał(a):Mnie zaciekawił ten żyrandol z kloszami od plafonier... Ciekawe czy to seryjna produkcja czy czyjaś twórczość :roll:

To Polam Wieliczka typ 15.Z.089
Obrazek
Większość ośrodków z tego okresu miała podobne oświetlenie. W pokoju w którym mieszkałem w "Górniku" wisiał 4 ramienny żyrandol w kształcie swastyki :lol: . A poniżej takie nietypowe zwisy, które wisiały w świetlicy z wizerunkiem Janosika. Pomieszczenie o miało ok. 5 m wysokości, a tych stalowych potrójnych opraw było tam 5 lub 6. Wielkiego szału nie robiły, bo świeciły głównie pod siebie. Na dodatek w większości tych tubek jak p0amiętam wkręcone były czerwone i niebieskie żarówki. Mimo to design tych żyrandoli ciekawy i bardzo mi się podobały. Na pewno lepiej świeciły niż te podobne do ORów ze sklejki, które zapewne dawniej wisiały w całej tej sali. Wtedy to dopiero musiał panować tam półmrok, gdyż miały znacznie krótsze zwisy i nawet żarówka 100 - 150W nie dałaby zbytnio rady, choć zapewne było ich więcej niż tych czarnych. Pamiętam, że na suficie było kilka nieużywanych wypustów oświetleniowych.
Obrazek
Obrazek
Cienie na ścianie nad sufitem z belek... Wygląda na to, że któryś z tych niby OR świecił, bo właśnie tam się mieściły. Ale możliwe, że cień ten dają żarówki, umieszczone pomiędzy belkami.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: D.W. "Górnik" Zawoja

Postprzez Beton » 12 lutego 2016, 11:01

MercuryFenix napisał(a):Obrazek
Jak można tak zapuścić tak zajebistą miejscówkę ?


W Polsce często takie rewelacyjne miejsca się marnują. Jako tak najlepiej sobie radziliśmy z marnowaniem i niszczeniem tego, co po-państwowe ;).

Oświetlenie całkiem fajne, choć żyrandole i ten zwis z plafonierami do mnie nie przemawiają. Drewniane OR bardzo fajne :)
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: D.W. "Górnik" Zawoja

Postprzez JeD » 12 lutego 2016, 11:34

Drewniane OR? To wygląda jak jakaś tania sklejka która zaraz by miała się oderwać. Ja bym z nich zrobił sobie piniaty. :)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Następna strona

Powrót do Oświetlenie wewnętrzne budynków

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości