Współczesne wyłączniki nadprądowe

Dyskusje na temat gniazd, łączników, urządzeń zabezpieczających itp

Współczesne wyłączniki nadprądowe

Postprzez Wysokoprezny » 3 lipca 2010, 10:23

Piszcie tu wszystko o współczesnych S191-kach, 193-kach, itp.:)


Jakiś czas temu w piwnicy z puszki wyprowadziłem przewód do gniazda zewnętrznego oraz do garażu i takiej małej szopki. Ostatnio postanowiłem założyć na tym przewodzie "eskę" B16. Raz, że jest dodatkowe zabezpieczenie, a dwa- mogę wyłączyć opisane wyżej miejsca bez konieczności uwalniania spod napięcia całej piwnicy. Piwnicę zabezpiecza wyłącznik L20A (automat wkręcany). I teraz ciekawostka: specjalnie włożyłem do gniazda (za tą nową B16-ką) wtyczkę o zwartych bolcach. Wyłączył B16- to oczywiste. Wyłączył L20- nie dziwi mnie, bo- jak mówił mi kolega elektryk- one "lubiły" za szybko wyłączać. I tu najważniejsze: główny bezpiecznik to trójfazowa eska C25A. Tak, C charakterystyka i... ona też wybił :) Kolega elektryk stwierdził, że teoretycznie nie powinno tak być z tym głównym wyłącznikiem, ale w praktyce bywa, tym bardziej, że zrobiłem tzw. pełne zwarcie i mógł popłynąć duży prąd.
Lampy wysokoprężne w każdym ogrodzie!
Wysokoprezny
 
Posty: 122
Dołączył(a): 4 lutego 2008, 18:36

Re: Współczesne wyłączniki nadprądowe

Postprzez DocBrown » 3 lipca 2010, 10:40

Mógłbyś podać producenta tych wyłączników nadprądowych ?
Prócz tego zamiennika topika, bo to zapewne Polam Kontakt :)
DocBrown
 

Re: Współczesne wyłączniki nadprądowe

Postprzez MRP200 » 3 lipca 2010, 16:18

To, że przy okazji wybiła również S-ka C25 wcale nie to nie dziwi. Zamieszczałem na forum kiedyś charakterystyki wyłączników typu S. Są również do wglądu w mojej forumowej galerii.
Kiedyś nawet celowo robiłem takie testy, tzn. szeregowo połączona B10 i C20, a jako źródło prądu zwarcia - obwód spawania spawarki transformatorowej. Jak ktoś dysponuje taka spawarką niech zrobi kilka takich testów przy różnej kombinacji szeregowo połączonych esek i wkładek topikowych.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Współczesne wyłączniki nadprądowe

Postprzez Wysokoprezny » 4 lipca 2010, 13:26

Producent tych esek to francuski Legrand- w opinii elektryków dobra i powszechnie stosowana firma. A właśnie- co powiecie o wyłącznikach Doepke?
Co do charakterystyk- co powiecie o zastosowaniu wyłączników o charakterystyce A? Mają być podobno idealne w obwodzie pokoi dziecięcych. Może to nie działa jak różnicówka, ale szybciutko odłączy zasilanie w razie czego. Tyle, że zastanawiam się czy nie wybija takie coś już przy odkurzaczu (jego rozruch)...
Lampy wysokoprężne w każdym ogrodzie!
Wysokoprezny
 
Posty: 122
Dołączył(a): 4 lutego 2008, 18:36

Re: Współczesne wyłączniki nadprądowe

Postprzez bartek380V » 25 lutego 2016, 20:31

Czy wyłącznki nadprądowe instalacyjne można stosować przy prądzie stałym ? Podobno na prąd stały są innej budowy ? W sieci znalazłem coś takiego . http://ise.pl/forum/urzadzenia-maszyny- ... staly-7905
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Współczesne wyłączniki nadprądowe

Postprzez litak1 » 25 lutego 2016, 21:38

Przy prądzie stałym musisz mieć dużo bardziej rozbudowaną komorę gaszącą łuk elektryczny, który zajarza się przy rozwieraniu obwodu obciążonego prądem roboczym lub tym bardziej zwarciowym.
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Współczesne wyłączniki nadprądowe

Postprzez amisiek » 25 lutego 2016, 21:54

Jest jeszcze jeden problem - wyłącznik nadprądowy stosowany powszechnie w instalacjach jest wyłącznikiem szybkim, który potrafi przerwać przepływ prądu zanim prąd zwarciowy osiągnie wartość ustaloną. Oczywiście został zaprojektowany pod kątem prądu przemiennego. Przy prądzie stałym to nie będzie działać dobrze w przypadku zwarcia. Wystarczy porównać budowę takich wyłączników i ich komór gasikowych z wyłącznikami szybkimi na prąd stały stosowanymi w kolejnictwie. Są inne.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Współczesne wyłączniki nadprądowe

Postprzez bartek380V » 25 lutego 2016, 22:03

Czyli czas dejonizacji łuku w prądzie stałym z samej natury jest dłuższy ? Stad inne (większe ) komory gasikowe ?
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Współczesne wyłączniki nadprądowe

Postprzez Elektroservice » 25 lutego 2016, 22:19

Kiedyś dawno temu zastosowałem nadprądówkę ETI w obwodzie prądu stałego 24V i działała normalnie, ale nie wiem jak długo by to podziałało przy dłuższym użytkowaniu :)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Współczesne wyłączniki nadprądowe

Postprzez MRP200 » 25 lutego 2016, 22:27

Przy 24 V to problemów nie będzie. Co innego jak mamy do czynienia z 220 V DC (np. z baterii akumulatorów). Widziałem kiedyś w sterowniku zwrotnic tramwajowych wyłącznik główny szafy od strony 660 V DC. Był to typowy trójfazowy rozłącznik, ale wszystkie bieguny miał połączone szeregowo. Podobnie w obwodzie elektromagnesu napędowego zastosowano typowy wyłącznik silnikowy, ale w nim również wszystkie tory połączono szeregowo.
A co może się stać z typową instalacyjną E-ską w obwodzie prądu stałego 230 V widać na poniższym filmie.

MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Następna strona

Powrót do Domowe instalacje elektroenergetyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości